بازار خودرو کشور در هفته اخیر مثل روزهای قبل تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و مذاکرات برجام قرار داشت. در هفته‌های گذشته قیمت دلار در بازار آزاد به ۳۲ هزار تومان رسیده بود، اما دوباره کاهش پیدا کرد و حالا هر دلار ۲۸ – ۲۹ هزار تومان مبادله می‌شود. افزایش نرخ ارز خارجی، قیمت انواع خودرو وارداتی را افزایش داد و به دنبال آن قیمت ماشین‌های داخلی نیز صعودی شد. در این شرایط بازار راکد مانده و خرید خودرو و فروش خودرو رونق چندانی ندارد. هر چند دور جدید مذاکرات برجام در قطر آغاز شده، اما اخبار مثبتی از آن مخابره نمی‌شود تا بتوان پیش‌بینی دقیق‌تری از آینده اقتصاد، به خصوص خودرو داشت. در این شرایط قانون واردات هنوز اجرایی نشده، تا حداقل برای کوتاه‌مدت تاثیر مثبتی روی بازار بگذارد و قیمت‌ها را تا حدودی تثبیت کند.
مدل ۱۳۹۹ – ۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
برلیانس H230 نسخه سدان H220 است که یک در سال ۲۰۱۲ در چین روی خط تولید قرار گرفت و سال ۱۳۹۴ توسط سایپا در ایران عرضه شد و یک سال بعد خط تولید آن به پارس خودرو تحویل داده شد. این خودرو از نظر امکانات و تجهیزات تفاوتی با مدل هاچبک ندارد. شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن ۱۴.۵ ثانیه است و خودرویی کند به حساب می‌آید اما از نظر مصرف سوخت اقتصادی است و ۶.۸ لیتر در صد کیلومتر می‌سوزاند.
مدل ۱۳۹۹ – ۳۶۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پژو ۲۰۶ یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودرو هم در بازار ایران و هم در بازارهای جهانی است. هاچبک فرانسوی در سال ۱۳۸۰ برای اولین بار راهی خیابان‌های کشور شد و در آن زمان به دلیل فاصله کم بین عرضه در ایران و فروش در بازارهای جهانی، خودروی مدرنی به حساب می‌آمد. پژو ۲۰۶ در ۶ تیپ تولید می‌شد که از نظر پیشرانه، گیربکس و آپشن با هم متفاوت بودند. در حال حاضر فقط تیپ ۵ و ۲ روی خط تولید باقی مانده‌اند، اما ایران خودرو جدیدترین مدل هاچبکش را با نام پژو ۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما معرفی کرده است. مصرف سوخت این هاچبک کوچک ۶.۴ لیتر در صد کیلومتر است.
مدل ۱۴۰۰ – ۳۷۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
مدل ۱۳۹۹ – ۳۴۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پژو ۲۰۶ SD در سال ۱۳۸۵ به بازار ایران معرفی شد و از آن زمان با هشت تیپ عرضه می‌شد اما از سال ۹۳ فقط تیپ V8 تولید می‌شود. تنها تفاوت ۲۰۶ صندوقدار با هاچبک در اتصالات فنربندی عقب است که باعث بهتر شدن فرمان‌پذیری خودرو شده است.
مدل ۱۳۹۹ – ۳۷۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پژو ۲۰۷ فیس لیفت ۲۰۶ است که با امکانات بیشتر از مدل قبلی، یکی از محبوب‌ترین خودروهای داخلی است که توسط شرکت ایران خودرو تولید و عرضه می‌شود. این خودرو در سال ۹۵ زیر پای مشتریان قرار گرفت و نسخه مجهز به سقف پانوراما نیز در سال ۹۹ به بازار آمد. چراغ‌های جلو، آینه و جلوپنجره از نو طراحی و در بالای داشبرد هم یک نمایشگر لمسی استفاده شده است.
مدل ۱۴۰۰ – ۳۴۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
مدل ۱۳۹۹ – ۳۳۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پژو ۴۰۵ قدیمی‌ترین خودروی ساخت داخل است که سه دهه روی خط تولید قرار داشت و آخرین مدل آن در سال ۱۳۹۹ به دست مشتریان رسید. این خودرو در سال ۷۲ و با موتورهای ۱.۶ لیتری و ۲ لیتری به مشتریان ایرانی معرفی شد و از سال ۸۱ موتور ۱.۸ لیتری XU7 به ۴۰۵ قدرت داد. صندوق عقب ماشین دوگانه‌سوز به دلیل نصب باک گاز CNG، گنجایش کمتری از مدل بنزینی دارد. پژو ۴۰۵ SLX آخرین تیپی این سدان است که همچنان تولید می‌شود و در ظاهر تفاوت‌هایی با GLX دارد و از پیشرانه TU5 پژو ۲۰۶ استفاده می‌کند.
تیپ LX – مدل ۱۴۰۱ – ۳۷۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان
تیپ LX – مدل ۱۴۰۰ – ۳۶۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان
تیپ LX – مدل ۱۳۹۹ – ۳۵۹،۰۰۰،۰۰۰ تومان
موتور XU7P – مدل ۱۴۰۱ – ۳۳۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
دوگانه‌سوز – مدل ۱۳۹۹ – ۳۶۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پژو پارس که در ابتدا با نام پرشیا شناخته می‌شد، در سال ۱۳۷۹ به دست خریداران ایرانی رسید. این خودرو شبیه به ۴۰۵ اما با چهره‌ای جدیدتر، با الهام از پژو ۴۰۶ مخصوص بازار ایران طراحی و تولید شده و به نوعی فیس‌لیفت پژو ۴۰۵ محسوب می‌شود. این خودرو در چهار مدل LX، اتوماتیک، دوگانه‌سوز و ساده در بازار خودرو خرید و فروش می‌شود. موتور پارس همان موتور ۱.۸ لیتری است که روی ۴۰۵ GLX قرار دارد. LX یکی از مدل‌های پژو پارس یا پرشیا است که از سال ۱۳۹۰ و با موتور TU5 روانه بازار شده است. پژو پارس LX از امکانات بیشتری نسبت به دیگر مدل‌های پارس برخوردار است. ایران خودرو در سال ۱۴۰۱، پژو پارس ساده را با پیشرانه XU7P تولید و عرضه می‌کند.
مدل ۱۳۹۹ – ۳۷۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
دنا در سال ۱۳۹۳ و یک دهه بعد از اولین خودرو ملی به مشتریان داخلی معرفی شد. این خودرو هم مثل بقیه خانواده سمند، روی پلتفرم پژو ۴۰۵ ساخته شده اما طراحی بهتری از سمند و سورن دارد. این سدان ایران خودرو از موتور ۴ سیلندر ۱.۷ لیتری EF7 استفاده می‌کند و خودرو خانوادگی محسوب می‌شود.
مدل ۱۴۰۱ – ۳۲۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان
رانا پلاس یکی از جدیدترین محصولات ایران خودرو است که سال ۱۴۰۰ از طریق طرح‌های فروش ایران خودرو عرضه شد. این خودرو هم مثل دیگر محصولات سری پلاس، تلاشی برای اعمال بهبود بر رانا LX است، طراحی و امکانات بهتری نسبت به مدل معمولی دارد. آلایندگی موتور کاهش یافته، فرمان خودرو برقی استفاده شده، گرافیک چراغ‌ها تغییر کرده، آینه بغل به راهنما مجهز شده و در کابین هم از تجهیزات پژو ۲۰۷ استفاده شده است. رانا پلاس در ابتدا با جعبه دنده دستی ۵ سرعته به فروش می‌رسید، اما سری‌های جدیدتر آن به گیربکس ۶ سرعته دستی مجهز شده‌اند. همچنین ایران‌خودرو مثل پژو ۲۰۷، مدل‌هایی از رانا پلاس را با سقف پانوراما به فروش می‌رساند.
مدل ۱۴۰۰ – ۳۳۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
دوگانه‌سوز – تاکسی – مدل ۱۴۰۰ – ۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
دوگانه‌سوز – مدل ۱۳۹۹ – ۳۵۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان
سمند LX یکی از تیپ‌های خودروی ملی است که در سال ۱۳۸۳ و با هدف رفع کاستی‌ها و نواقص تیپ‌های قبلی و هم‌زمان با تیپ SE به بازار آمد. در سال ۱۳۸۸، مدل دوگانه‌سوز این خودرو عرضه شد و دو سال بعد موتور بنزینی EF7 روی سمند LX قرار گرفت. این خودرو یکی از جادارترین ماشین‌های تولید داخل است و البته جزو کم‌آپشن‌ترین‌ها هم به حساب می‌آید. سمند LX ساده با موتور XU7 به فروش می‌رسد که روی پژو ۴۰۵ و پارس هم استفاده شده و قدرت کمتر و مصرف بیشتری از سمند LX با موتور EF7 دارد.
مدل ۱۴۰۱ – ۳۴۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان
مدل ۱۴۰۰ – ۳۴۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
سمند سورن پلاس، فیس لیفت ELX است که دارای گرافیک متفاوت چراغ‌ها، جلوپنجره مشکی رنگ و باله روی صندوق عقب است. سمند سورن ELX تیپ و مدل جدیدی از سمند سورن بود که در سال ۱۳۹۰ به بازار آمد. در این تیپ موتور EF7 مثل بقیه محصولات ایران خودرو استفاده شد و همین طور ترمزهای چهار چرخ به نوع دیسکی تغییر پیدا کرد.
مدل ۱۴۰۱ – ۳۷۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
مدل ۱۴۰۰ – ۳۶۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
شاهین جدیدترین محصول گروه خودروسازی سایپا، برای اولین بار در سال ۹۷ در نمایشگاه خودرو شیراز رونمایی شد. این سدان جمع و جور در ابتدا با نام رهام اما بعد به دلیل شباهت ظاهری با پرنده شاهین و به خاطر حمایت از این پرنده، نامش تغییر پیدا کرد. موتوری که زیر کاپوت شاهین قرار گرفته، همانی است که قبلا در ساینا، تیبا و کوییک استفاده شده بود، با این تفاوت که توربوشارژ دارد. این خودرو دارای دو تیپ S (لو آپشن) و G (فول آپشن) است که فعلا فقط شاهین G را می‌توان در طرح فروش سایپا خریداری کرد.
فروش آنلاین خودرو
نویسنده: میلاد قزللو
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *source

توسط viraje