Wp Header Logo 563.png


 


رپورتاژ – کشاورزی و باغداری از جمله مشاغلی است که امنیت غذایی انسان‌ها را برای بقا برطرف می‌کند. امروزه کشاورزی از روش‌های سنتی و دوران داس و گاوآهن دستی فاصله گرفته و به لطف جدیدترین ماشین آلات کشاورزی می‌توان بالاترین بهره‌برداری را از انواع نهال‌ میوه , و خرید نهال پالیز نهال داشت و بیشترین محصول با کیفیت را با کمترین تلاش فیزیکی و هزینه‌های مراقبتی برداشت کرد. امروز صنعت کشاورزی با نوآوری‌ها، ماشین آلات و ابزارآلات مدرن و پیشرفته شکل و شمایل مکانیزه واری به خود گرفته و ما شاهد اراضی باغی و کشاورزی سودآورتر، کارآمدتر و پایدارتر هستیم.


جدیدترین ماشین‌آلات کشاورزی برای بهره برداری از انواع نهال


 این تجهیزات کمک می‌کند بتوان با تعداد نیروی کمتر و سرعت بیشتر عملیات کشاورزی و باغداری را انجام داده و نتیجه مطلوب‌تری را مشاهده کرد. لذا هرچه از روش‌ها و ابزارآلات مدرن و مکانیزه در باغات میوه استفاده شود مسلماً نتایج ملموس و بسیار  مثبتی در ارتقاء عملکرد، راندمان تولید و کیفیت و کمیت باردهی شاهد خواهیم بود .


ماشین برداشت گردو و انواع میوه ها


 پیشرفت علم در حوزه کشاورزی با مکانیزه شدن این بخش خودنمایی می‌کند. ماشین برداشت گردو و انواع میوه‌ها از جمله ماشین آلاتی مدرنی است که می‌تواند در برداشت محصول از باغستان‌های گردوی سر به فلک کشیده کمک شایانی به باغداران داشته و با کمترین میزان تلفات محصول، عوارض ناخوشایند صدمات نیروی انسانی، در کوتاه‌ترین زمان برداشت محصول را با کمترین دورریز انجام دهد.


با کمک این ماشین آلات برداشت محصولاتی از قبیل گردو و انواع میوه‌های سر درختی بسیار دقیق‌تر و بهتر انجام می‌شود و در باغاتی مانند مرکبات می‌تواند روش‌های دستی و سنتی پرهزینه  را کنار زند. ماشین‌های برداشت انواع محصولات خشکبار با میوه‌های هسته‌دار کمی متفاوت است اما در کل این ماشین‌ها برای برداشت در باغات میوه بسیار پرکاربرد است که از آن جمله می‌توان به ماشین آلات زیر اشاره کرد.


جدیدترین ماشین‌آلات کشاورزی برای بهره برداری از انواع نهال


 • شیکر کابلی تراکتوری: از جمله ادوات و ماشین‌های برداشت محصولات باغی مانند گردو، زیتون، بادام و توت است. این دستگاه توسط کابل سیمی به شاخه‌های درخت متصل شده و با اتصال به پشت تراکتور و ایجاد تکان‌های و ارتعاشات سرعتی در شاخه‌ها باعث ریزش و برداشت محصول از روی آنها می‌شود. این دستگاه از شفت خروجی تراکتور نیروی خود را به دست می‌آورد و قابل نصب بر روی تراکتور زراعی، باغی و کمرشکن است.

 • ماشین برداشت میوه مکانیزه:   این دستگاه دارای صفحه بزرگی است که بر زیر تاج درخت میوه قرار می‌گیرد. همچنین توسط گیره‌های قطر‌دار قابل تنظیم به تنه متصل شده و قفل آن توسط راننده انجام می‌شود، سپس این گیره‌ها ضربات محکمی به  تنه درخت وارد کرده و باعث ریزش میوه‌ها بر روی صفحه بزرگ در زیر درخت می‌شود و باعث کاهش  خطرات چینش محصول نیز می‌شود.


مزایای دستگاه برداشت محصول


شاید یکی از دلایل محبوبیت دستگاه برداشت محصول مزایای است که استفاده از چنین ابزارآلات پیشرفته و مدرنیته‌ای برای باغداران به ارمغان می‌آورد. اگرچه محصولات باغی به چند نوع خشکباری، هسته‌دار و مرکباتی تقسیم بندی می‌شوند اما استفاده از چنین ابزارآلات مدرن می‌تواند کشاورزی را بسیار تسهیل و شیرین‌تر کرده و حوزه باغداری ما را به سمت افق‌های مدرن، کارآمد و بسیار سودده پیش ببرد.


 • تقلیل میزان تلفات میوه

 • کاهش هزینه‌های کارگری

 •  برداشت محصول در کوتاه‌ترین زمان

 •  افزایش کیفیت محصولات

 •  جلوگیری از به تعویق افتادن زمان برداشت  و آسیب دیدن میوه ها


جدیدترین سیستم‌  آبیاری نهال


 یکی از پیشرفته‌ترین و جدیدترین سیستم آبیاری  مورد استفاده در حوزه باغداری سیستم‌های آبیاری نوین برای افزایش کیفیت و کمیت آبیاری نهال است. یکی از مهم‌ترین مراحل مراقبتی که تاثیر بسزایی در گلدهی، ریشه زایی، سایز میوه، تعداد میوه، کیفیت و بلوغ و شکل‌گیری ثمره انواع نهال دارد آبیاری به موقع، به میزان نیاز نهال و با مدار آبدهی منظم است. روش‌های آبیاری سنتی و غرقابی در باغات مدرن و مکانیزه کشورهای خارجی تقریباً  منسوخ شده است. زیرا هم هدر رفت آب بالا بوده و هم روشی پرهزینه و مشکل ساز برای سلامت نهال‌های میوه است.


 با روی کار آمدن سیستم‌های آبیاری نوین در تمامی نقاط چه در نقاطی با بارندگی‌های بالا چه مناطق خشک و گرمسیری این سیستم‌ها بسیار کارآمد بوده و میزان عملکرد و راندمان تولید را چندین برابر می‌کند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.


 1. سیستم آبیاری هوشمند مبتنی بر رطوبت خاک


 این سیستم‌ها دارای سنسورهای دفن شده در ناحیه ریشه نهال‌های میوه بوده و با اندازه‌گیری رطوبت خاک اطلاعات دقیق را از نیاز آبی نهال به کنترل کننده‌ها انتقال داده و این کنترل کننده‌ها پس از مشخص بودن میزان خشکی خاک، آبیاری را به طور هوشمند به جریان می‌اندازند.


 1. سیستم آبیاری هوشمند مبتنی بر آب و هوا


این سیستم‌ مدرن و مکانیزه  بر اساس داده‌های محلی هواشناسی و میزان تعرق و تبخیر توسط کنترل کننده‌ها، بر اساس اطلاعات دریافتی  از آب و هوا و همچنین تابش خورشید، رطوبت، باد، میزان دقیق نیاز آبی نهال را محاسبه کرده و آبیاری آن را انجام می‌دهند.


آماده سازی بستر کاشت نهال با مدرن ترین ماشین آلات


 همیشه احداث باغ مدرن و مکانیزه نیازمند ماشین آلات و ابزارهای پیشرفته و کارآمد است تا بتوان آماده سازی بستر کاشت نهال را به بهترین شیوه انجام داد تا نهال میوه خریداری شده در بهترین منطقه رشد قرار بگیرد. طرح های عملیاتی برای هموارسازی، مسطح سازی شیب، حفر چاله، شخم ورزی بسیار زمانبر و پرهزینه هستند. اما با کمک ماشین آلات و ابزارآلات مکانیزه زیر  آماده سازی بستر کاشت می‌تواند بسیار تسریع و با کیفیت بهتری انجام شود.


 • دستگاه هارو:  از جمله ابزار آلات مدرن کشاورزی در مسطح سازی خاک و رفع ناهمواری‌ها و شیب زمین است که دارای مدلهای صفحه‌ای، دیسکی، تیغه‌ای و زیر خاکی بوده این وسیله معمولاً به پشت تراکتور متصل بوده و با داشتن دندانه‌ها و قاب فلزی یا چوبی برآمدگی‌های خاک، توده‌ها و کلوخ‌ها را نرم و خرد کرده و سطح زمین را هموار می‌کند.

 • دستگاه چال کن نهال: معمولا حفر چاله برای کاشت نهال پروسه بسیار وقتگیر و دشوار است. این دستگاه‌ها دارای مته برقی بوده و به دو شکل بنزینی و برقی  دارای مته های متفاوت با قدرت گوناگون در حفاری هستند‌. با چنین دستگاهی می‌توان در یک هکتار باغ در مدت زمان کوتاهی چاله‌های متعدد را برای کاشت نهال در سایز، شکل و اندازه یک دست آماده سازی کرد.


پوست کن گردو و بادام


اگرچه نهال گردو نهالی ثروت آفرین است اما به دلیل مرتفع بودن هم برداشت میوه آن سخت است و هم به دلیل پوسته علفی رنگی، پوست گیری آن پروسه‌ای وقت گیر و پرزحمت نیازمند نیروی انسانی است. اما با تولید پوست کن گردو و بادام که یکی از ابزار آلات کشاورزی مدرن است این عملیات بسیار راحت‌تر پیش می‌رود. این دستگاه با داشتن فرچه‌های سیمی با عملکرد اصطکاکی و چرخشی می‌تواند پوست سبز گردو را جداسازی کرده و حتی در فرایند جداسازی مغز و شکستن پوست نیز کارآمد است.


 با کمک این دستگاه می‌توان کیفیت میوه‌ها را بالا برد و بسیاری از آسیب‌های وارده به دستان کارگران نیز جلوگیری کرد. این دستگاه کمک می‌کند باغداران بتوانند از فروش محصولات خام خود جلوگیری کرده و با فرآوری و پوست گیری، مغزهای گردوی با کیفیت را با قیمت واقعی عرضه کنند.


جدیدترین ماشین‌آلات کشاورزی برای بهره برداری از انواع نهال


جمع‌بندی


در این بخش تعدادی از ابزار آلات و ماشین آلات کشاورزی مدرن مورد استفاده در باغات مکانیزه را بررسی کردیم که می‌توانند کمک شایانی به کاهش هزینه‌ها و زحمات باغداری کرده و سرعت و کیفیت عملکرد را ارتقا دهند.


منبع: پالیز نهال


تماس با مشاوران پالیز نهال:


 09144501003


09141832393


 


 


 


 

source

viraje

توسط viraje