به گزارش صنعت ماشین،

 این مراسم در آستانه فرارسیدن روز هوای پاک برگزار شد و طی آن ضمن تشریح توانمندی‌های مجتمع مذکور، از تمامی آزمایشگاه‌ها نظیر تست آلایندگی خودرو، موتور سیکلت و خودروهای دیزل، کاتالیست کانورتور و آزمایشگاه قطعات آسانسور بازدید شد.

سعید تاجیک مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران و رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران، طی جلسه ای به معرفی فعالیت‌های مجموعه ISQI و برنامه های توسعه‌ای آتی این مجموعه پرداخت.وی در ادامه صحبتها به مناسبت روز ملی هوای پاک اشاره کرد و گفت: مناسبت پیش‌رو فرصت مناسبی است تا اعضای اتاق بازرگانی خصوصا حوزه انرژی و محیط زیست، نگاه جدی‌تری به معضل آلودگی هوا داشته باشند، چرا که شدت این بحران به تک تک افراد جامعه نیز نفوذ پیدا کرده و اکنون اکثریت عموم مردم با این مساله درگیر هستند.

وی ادامه داد: این بازدید از این جهت مهم است که اعضای محترم اتاق بازرگانی پیش از فرارسیدن روز هوای پاک از نزدیک با تجهیزات تست و کنترل آلایندگی‌های هوا آشنا شوند و در همکاری باهم به راهکارهای قابل اجرا در راستای رفع معضل آلودگی هوا دست یابیم.

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران، افزود: متاسفانه سطح کنترل آلایندگی‌ها در معاینه فنی.های ایران، ۳ برابر حد مجاز جهانی در استاندارد یورو ۵ است که همین مساله منجر به افزایش آلودگی هوا و تحمیل فشارات ناشی از آن بر خودروسازان خواهد بود.

تاجیک بار دیگر به مساله ضعف موجود در کشور در حوزه آلایندگی خودروها پرداخت و افزود: در حال احضر سطح بررسی و اندازه گیری آلایندگی خودروها در کشور، حد منطقی ندارد و با وجود مماشات خودروهای آلاینده همچنان در حال تردد هستند.

هچنین محمود نجفی عرب، رییس اتاق بازرگانی تهران،موضوع کیفیت را یکی از آسیب‌های موجود در بخش‌های مختلف، به ‌ویژه حوزه حمل و نقل دانست و ادامه داد: نقش مجموعه‌های شبیه به ISQI که در نهاد بخش خصوصی مشغول به فعالیت هستند می‌‌تواند در ارتقای کیفیت کالا و خدمات بسیار موثر باشد.

وی در پایان ضمن تقدیر از مجموعه بازرسی کیفیت و استاندارد ایران و توانمندی‌های مجتمع آزمایشگاهی، افزود: از توانمندی‌های این مجموعه بر می‌آید که آینده‌های دور‌تر را نیز مدنظر گیرد و امید دارم که به عنوان تشکیلات بین‌المللی در سطح جهانی ایفای نقش داشته باشد.

گفتنی است مجتمع آزمایشگاهی ایمنی و سنجش آلایندگی خودرو ISQI به‌عنوان یک مرکز مستقل از خودروسازان و صنایع وابسته، مسئولیت انجام آزمون‌های آلایندگی و مصرف سوخت در کشور را برعهده دارد.

این مجتمع، با ۱۸ سال سابقه فعالیت، به عنوان آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست و آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد ایران، در حال حاضر بیش از ۲۰ آزمون را انجام می‌دهد.

source

viraje

توسط viraje