به گزارش صنعت ماشین،

 چین با کمک روسیه به بزرگترین صادرکننده خودرو در جهان تبدیل شد و تقاضا برای وسایل نقلیه گازسوز، فروش خودروهای ساخت چین را به رکورد بالایی رساند. در حالی که چین به عنوان یک رهبر جهانی در وسایل نقلیه الکتریکی شناخته شده است، خودروهای گازسوز محرک اصلی این افزایش بودند و تقاضا به ویژه در روسیه افزایش یافت.

طبق داده‌های انجمن خودروسازان چین (CAAM)، خودروسازان این کشور سال گذشته 30.16 میلیون خودرو تولید کردند که به 30 میلیون رسید و رکوردهای قبلی ثبت شده در سال 2017 را پشت سر گذاشتند. صادرات با افزایش 58 درصدی به 4.91 میلیون دستگاه رسید که احتمالاً چین را به صادرکننده شماره یک خودرو در جهان تبدیل می‌کند.

چن شیهوا، معاون دبیرکل CAAM گفت: تخفیف قیمت‌ها بر بازار تأثیر گذاشته است و بهبود مصرف خودرو ادامه دارد. وی گفت: در پایان سال بازار خودرو بهتر از حد انتظار عمل کرد و حجم تولید و عمده فروشی رکوردشکنی کرد.

روسیه با دریافت بیش از 841 هزار وسیله نقلیه در 11 ماه اول سال، بزرگترین مقصد صادرات خودرو چین در سال 2023 بود. خودروسازان چینی از خروج شرکت هایی مانند فولکس واگن و تویوتا موتور در پی حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال 2022 استفاده کرده‌اند.

تولید و فروش خودرو چین در سال 2023، به ترتیب 30.161 میلیون دستگاه و 30.094 میلیون دستگاه بوده که نسبت به سال قبل به ترتیب 11.6 و 12 درصد افزایش داشته است که از این تعداد 4.91 میلیون دستگاه خودرو صادر شده است که نسبت به سال قبل 58 درصد دستگاه افزایش داشته است.  چین در سال 2022، دومین صادرکننده بزرگ خودرو در جهان شد.

طبق گزارش بلومبرگ، سیاک موتور بزرگترین صادرکننده خودرو در چین باقی ماند، در حالی که چری اتومبیل با افزایش محموله‌های خود به روسیه، جایگاه دوم را به خود اختصاص داد. طبق گزارش CAAM، گروه هلدینگ جیلی و خودروسازی چانگان در جایگاه‌های سوم و چهارم قرار گرفتند.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje