زیان خودروسازان از مرز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان گذشت

صنعت ماشین: آمارها نشان می دهد جمع کل زیان انباشته صنعت خودرو سازی برای نخستین بار از مرز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته است.این در حالی است که زمزمه هایی در مورد افزایش قیمت خودروسازان به گوش می رسد که می تواند منجر به کاهش زیان ایران خودرو و سایپا شود.

به گزارش صنعت ماشین،

 مشکلات مالی صنعت خودرو هر سال ابعاد تازه تری پیدا می کند و آن طور که آمار ها نشان می دهد میزان زیان این شرکت ها هر روز در حال افزایش است. برخی دلایل این افزایش زیان ناشی از قیمت گذاری دستوری است که موجب شده که تولید خودرو برای ایران خودرو و سایپا صرفه اقتصادی نداشته باشد. به بیان دیگر با وجود آنکه شورای رقابت شرکت های خودرو سازی را مکلف به فروش محصولاتشان با قیمت های مصوب می کند اما هزینه تولید خودرو بیشتر از قیمت فروش آنها است.

در چنین شرایطی تازه ترین خبر ها حاکی از آن است که احتمالا بهار سال آینده سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کننده مجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودروسایپا را صادر کرده است. آن طور که از برخی خبر ها بر می آید سازمان حمایت قبل از سال جدید مجوز افزایش قیمت خودرو سازان بخش خصوصی که خودرو های مونتاژی تولید می کنند را نیز صادر کرده است و این زمینه ای برای افزایش قیمت محصولات خودرو سازان داخلی است.

با این حال تازه ترین گزارش مالی شرکت های خودرو سازی نشان می دهد جمع کل زیان انباشته صنعت خودرو سازی تحت تاثیر قیمت گذاری دستوری برای نخستین بار از مرز 200 هزار میلیارد تومان فراتر رفته و به 216 هزار میلیارد تومان رسیده است.

این داده ها نشان می دهد شرکت ایران خودرو به همراه شرکت های زیر مجموعه اش در نیمه نخست امسال جمعا 15 هزارو 383 میلیارد تومان زیان کرده اند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 21 درصد رشد نشان می دهد. با این میزان زیان جمع کل زیان انباشته گروه ایران خودرو برای نخستین بار به 105 هزارو 954 میلیارد تومان رسیده است.

در همین مدت شرکت سایپا و شرکت های زیر مجموعه اش نیز جمعا 12 هزارو 279 میلیارد تومان زیان تولید کرده اند و با اضافه شدن ضرر های نیمه نخست امسال جمع کل زیان انباشته این شرکت و شرکت های تابعه اش به 89 هزارو 527 میلیارد تومان رسیده است.

طبق آمارهای موجود زیان شرکت پارس خودرو نیز در نیمه نخست امسال با 42 درصد افزایش به 4 هزارو 483 میلیارد تومان رسیده و این یعنی اینکه جمع کل زیان انباشته این شرکت در حال حاضر رقمی بالغ بر 20 هزارو 587 میلیارد تومان است.قیمت گذاری دستوری، افزایش هزینه های مالی و عدم بهره وری در این صنعت از جمله دلایل افزایش زیان در این صنعت است.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje