1 01 Desktop

انتقال خودرو با کشتی به دلایل مختلفی از جمله مسافرت‌های تفریحی، تجارت‌های برون‌مرزی و…، ضرورت پیدا می‌کند. با اینکه بسیاری افراد ترجیح می‌دهند برای مسافرت به جزایری همچون کیش یا قشم، از هواپیما استفاده کنند، ولی برخی دیگر مایل هستند با ماشین شخصی به سفر رفته و در سرزمین‌های آن‌سوی آب، به ماجراجویی و گشت ‌و گذار بپردازند. انتقال خودرو با کشتی خواه به دلایل تجاری و خواه به دلایل شخصی، نیازمند پیروی از قوانین متعددی است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

انتقال خودرو با کشتی

جا به جا کردن ماشین با کشتی

مسافرت با خودرو شخصی لطف و صفای بیشتری دارد، چرا که گردش مطابق میل و به دلخواه انجام می‌شود و نیازی به سختگیری برای زمان‌بندی در طول سفر نیست. به همین خاطر خیلی از افراد ترجیح می‌دهند حین مسافرت به جزایری همچون قشم و کیش و حتی سفرهای برون‌مرزی که نیازمند عبور از مسیرهای آبی است، ماشین شخصی خود را به همراه داشته باشند. در این صورت، وسیله نقلیه باید به وسیله کشتی جابجا شود. ولی چگونه؟

نحوه انتقال خودرو با کشتی

احتمالا تاکنون واژه «کاپوتاژ» را شنیده‌اید. کاپوتاژ یک اصطلاح گمرکی است که برای انتقال کالا در حریم هوایی، مسیرهای آبی یا بین دو نقطه مرزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انتقال هر نوع کالایی از جمله خودروی شخصی از طریق مسیر آبی باید برگه کاپوتاژ تهیه کرد. کاپوتاژ، جواز گمرکی انتقال کالا به حساب می‌آید.

بنابراین فرقی نمی‌کند بخواهید با خودروی شخصی از طریق کشتی به جزیره‌ای همچون کیش سفر کنید، یا به کشوری مثل هندوستان! انتقال خودرو با کشتی مستلزم دریافت برگه کاپوتاژ است. برای تهیه این برگه باید مدارک متعددی ارائه کنید. با در دست داشتن مدارک لازم و مراجعه به اداره گمرک «تهران» می‌توانید در کمتر از یک ساعت، مجوز انتقال خودرو یا همان برگه کاپوتاژ را دریافت کنید.

مدارک لازم برای برگه کاپوتاژ خودرو

انتقال خودرو با کشتی مستلزم دریافت برگه کاپوتاژ است. تهیه این برگه نیازمند ارائه مدارک زیر است.

با در دست داشتن مدارک بالا، به اداره گمرک «تهران» مراجعه کرده و برگه مجوز خروج گمرکی یا همان کاپوتاژ را دریافت می‌کنید تا بدین ترتیب امکان انتقال خودروی شخصی از طریق کشتی فراهم شود.

قوانین و نکات انتقال خودرو با کشتی

قوانین انتقال خودرو با کشتی

مهم‌ترین قانون انتقال خودرو با کشتی، تهیه برگه کاپوتاژ است. اما کاپوتاژ کردن ماشین به نوبه خود شامل چند نکته مهم می‌شود.

نکته اول اینکه خودروهای جدید مشکلی برای کاپوتاژ شدن ندارند، اما برای دریافت برگه کاپوتاژ خودروهایی که حداقل ۲۰ سال از تاریخ تولید آن‌ها می‌گذرد، باید از سازمان میراث فرهنگی مجوز گرفته شود. همچنین، باید خاطرنشان کرد که خودروهای موجود در مناطق آزاد به هیچ‌وجه برای مسافرت‌های آبی کاپوتاژ نمی‌شوند.

به عنوان یک نکته مهم دیگر، باید بدانید کاپوتاژ خودرو دارای اعتبار یک‌ساله است. در صورت تمایل به فروش خودرو، بهتر است کاپوتاژ آن را باطل کنید.

ورود خودرو به هر منطقه‌ای مستلزم پیروی از قوانین آن منطقه است. به عنوان مثال، سفر به کیش با خودروی شخصی علاوه بر تهیه برگه کاپوتاژ، به ارائه مدارکی همچون برگه معاینه فنی، گواهینامه برای ورود به منطقه آزاد، مدارک شناسایی تمام مسافران و… احتیاج دارد. بنابراین پیش از آغاز ماجراجویی آبی، بهتر است در مورد قوانین مقصد تحقیق کنید.

فروش فوری خودرو

نویسنده: تیم تولید محتوا خودرو۴۵

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje