به گزارش صنعت ماشین،

 هفتم اسفند ماه بود که غلامحسین مقیمی اسفندآبادی- مدیرکل حوزه وزارتی (وزارت صمت) در نامه‌ای خطاب به معاون صنایع حمل‌ونقل این وزارتخانه، ضمن اشاره به نامه‌ درخواستی معاون اول رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، خواستار این شد که در جهت «تسریع در اجرای آیین‌نامه اجرایی بند (و) تبصره واحده قانون بودجه سال 1402 کل کشور پیرامون واردات خودرو جانبازان 50 درصد و بالاتر» که در قالب نامه به شماره 127278 تاریخ 19 مهر 1402 ارسال شده است،  اقدام لازم صورت گیرد.

اقدامات انجام شده برای واردات خودرو جانبازان تشریح شد

در این راستا، چند روز پیش (١٢ اسفند ماه)، منوچهر منطقی-معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت- در پاسخ به نامه‌ی مذکورِ مدیرکل حوزه وزارتی، اقدامات انجام شده در رابطه با واردات خودرو جانبازان که پیرو پیشنهادات مشترک وزارت صمت و بنیاد شهید و امور ایثارگران مبنی بر اصلاح ماده (١٧) و حذف ماده (٣۰) آیین‌نامه اجرایی بند (و) تبصره (٧) قانون بودجه سال ١4۰٢ کل کشور با همکاری و هماهنگی سازمان توسعه‌ تجارت صورت گرفته است را تشریح کرد.

اقدامات انجام شده برای واردات خودرو جانبازان تشریح شد

در نامه‌ منوچهر منطقی خطاب به غلامحسین مقیمی اسفندآبادی (مدیر کل حوزه وزارتی) آمده است:

”بازگشت به نامه شماره 2196856 تاریخ 7 اسفند 1402 در خصوص «درخواست معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران مبنی بر تسریع در اجرای آیین نامه اجرایی بند (و) تبصره (7) قانون بودجه سال 1402 کل کشور پیرامون واردات خودروی جانبازان 50 درصد و بالاتر» به آگاهی می‌رساند: پیرو ارائه پیشنهادات مشترک این وزارت و بنیاد شهید و امور ایثارگران مبنی بر اصلاح ماده (17) و حذف ماده (20) آیین نامه اجرایی بند (و) تبصره (7) قانون بودجه سال 1402 کل کشور موضوع تصویب نامه شماره 212061/ت622022هـ  تاریخ 17 بهمن 1402 هیأت وزیران و مطابق مباحث مطروحه و تصمیمات متخذه در آخرین نشست از سلسله نشست‌های مشترک با حضور اعضای شبکه ملی ایثارگران و هماهنگی صورت پذیرفته در تاریخ 23 بهمن 1402 با سازمان توسعه تجارت ایران، بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به به‌روزرسانی فهرست اسامی مشمولان واردات خودرو در سه سطح جانبازی (سطح اول 50 تا 69 درصد معادل 25 هزار یورو، سطح دوم 70 درصد عادی ٣۰ هزار یورو و سطح سوم 70 درصد ویژه ٣5 هزار یورو) اقدام و در تاریخ 29 بهمن 1402 اصل لوح فشرده نهایی برای بارگذاری در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به سازمان توسعه تجارت ایران ارسال شد.

متعاقباً یک هفته پس از دریافت لوح محتوای فهرست اسامی مشمولان، امکان ویرایش برای ثبت‌نام و انتخاب خودروی مجدد و نهایی برای جانبازان عزیز فراهم شد.

گزارش خلاصه اقدامات انجام شده را به شرح ذیل به آگاهی می‌رساند:

1- با توجه به نتایج سلسله نشست‌ها و جلسات متعدد با حضور اینجانب، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، معاون وزیر و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، بنیاد شهید و امور ایثارگران و اعضای شبکه ملی ایثارگران، با عزم جدی مقام عالی وزارت و درخواست رسمی بنیاد شهید و امور ایثارگران، موضوع اصلاح تصویب‌نامه شماره 85983/ت 61254هـ تاریخ 18 مرداد 1402  هیأت وزیران در دستور کار کمیته فرعی و کارگروه تخصصی دفتر هیأت دولت قرار گرفت و پس از بررسی‌های لازم به تصویب رسید.

2- نظر به این که فهرست اولیه مربوط به جانبازان عزیز 50 درصد و بالاتر از طرف بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه و به سازمان توسعه تجارت ایران ارسال شده بود، لذا بر اساس تصمیمات متخذه در جلسات مشترک، مجری سامانه یکپارچه تخصیص خودرو (شرکت ایران فاوا گسترش) نسبت به ایجاد درگاه اختصاصی به نشانی Janbazan.salcauto.ir برای ثبت‌نام و انتخاب خودروهای وارداتی اقدام کرد.

٣- بنیاد شهید و امور ایثارگران با هماهنگی وزارت متبوع و سازمان توسعه تجارت ایران نسبت به ارسال پیامک و اطلاع‌رسانی برای انجام ثبت‌نام و انتخاب خودروهای وارداتی در مرحله اول برای تمامی جانبازان عزیز مشمول اقدام کرد.

4- انجام فرآیند ثبت‌نام در سایت مذکور در سه سطح جانبازی به صورت تفکیکی از تاریخ 5 بهمن 1402 لغایت 13 بهمن 1402 اجرایی شد.

5- پس از ابلاغ رسمی تصویب‌نامه اصلاح ماده (17) و حذف ماده (20) آیین‌نامه اجرایی از سوی معاون اول رئیس جمهور، بنیاد شهید و امور ایثارگران فهرست اسامی بازنگری شده و نهایی را برای ثبت نام مرحله اول به سازمان توسعه تجارت ایران ارسال کرد.

6- سازمان توسعه تجارت ایران با همکاری مجری سامانه یکپارچه تخصیص خودرو (شرکت ایران فاوا گسترش)، بارگذاری فهرست جدید را در سامانه انجام داد و بازگشایی سامانه یکپارچه اجرایی شد.

٧- با توجه به تغییرات ایجاد شده در سطوح جانبازی جانبازان و جانبازان جا مانده در مرحله اول ثبت‌نام، مقرر شد ویرایش اطلاعات و بازگشایی سایت در هفته اول اسفند برای هر سطح جانبازی در دو روز (جمعا شش روز) صورت پذیرد.

8- با هدف تحقق بند (7) گزارش و انجام ویرایش خودروهای وارداتی انتخابی در مرحله اول ثبت‌نام سامانه یکپارچه تخصیص خودرو از تاریخ پنجم لغایت 11 اسفند بازگشایی شد.

٩- پیش‌بینی شد، چنانچه در زمان‌های تعیین شده، به هر دلیلی بعضی از جانبازان موفق به ثبت‌نام و ویرایش انتخاب خودروی وارداتی نشدند، با اعلام رسمی بنیاد شهید و امور ایثارگران، فرصت ثبت‌نام دیگری برای آن‌ها فراهم شود.

١۰- مقرر شد، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با همراهی اینجانب جلسه‌ای را در خصوص موضوع تخصیص و نرخ ارز مورد نیاز برای ثبت سفارش خودروهای وارداتی با حضور رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هماهنگ کند.

١١- مرحله ثبت سفارش و تخصیص ارز برای جانبازان،  پس از اعلام نتایج جلسه با رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje