1 01 Desktop

در بازار ایران اکثر مشتریان به دنبال خرید خودرویی با موتور کم‌دردسر و بادوام هستند. تولیدات داخلی، به ویژه محصولات ایران خودرو عمدتا با دو سه مدل پیشرانه در بازار به فروش می‌رسند که یکی از آنها موتور TU5 است که روی انواع محصولات مانند پژو ۲۰۶ تیپ ۵، پژو ۲۰۷، پژو پارس، شاهین (نسخه‌های جدید) و پژو ۲۰۷ تیپ ۵ نصب شده و دیگری نیز با نام XU7P شناخته می‌شود. موتور XU7 پلاس نسخه به‌روزشده موتور ۱۸۰۰ سی سی پژو ۴۰۵ است که از قدیم روی خودروهایی مثل پژو پارس، سمند و پژو 405 نصب شده است و حالا با نسخه به‌روزرسانی‌شده روی محصولاتی مثل پژو پارس و سمند سورن عرضه می‌شود. مقایسه موتور TU5 با XU7P نشان می‌دهد که کدام موتور کم‌دردسرتر است و خرید آن بهتر می‌تواند نیازهای شما را پاسخ دهد.

مشخصات فنی

مقایسه موتور XU7P با TU5 در بحث مشخصات فنی نشان می‌دهد که این دو موتور با وجود ساختار متفاوت، از قابلیت‌های نزدیک به هم، حداقل روی کاغذ برخوردار هستند. موتور تیوفایو دارای سرسیلندر ۱۶ سوپاپ و دو میل سوپاپ است که در زیر آن یک بلوک ۴ سیلندر دارای بوش خشک و حجم ۱.۶ لیتر قرار می‌گیرد. این موتور قدرتی در حد ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۲ نیوتن.متر گشتاور تولید می‌کند.

اما در طرف دیگر موتور XU7P با وجود آنکه نسبت به موتور قدیمی XU7 در بخش‌هایی مثل دریچه گاز، طراحی سوپاپ، میل سوپاپ، یاتاقان‌ها، میل لنگ و…، تغییرات جزیی داشته است، اما همچنان همان استایل قدیمی خود را حفظ کرده و با یک سرسیلندر تک میل سوپاپ، دارای ۸ سوپاپ به همراه یک بلوک ۴ سیلندر دارای بوش‌های تر، به بازار عرضه می‌شود. این موتور قدرتی برابر ۹۷ اسب بخار و ۱۴۶ نیوتن.متر گشتاور تولید می‌کند و بنابراین از لحاظ توان خروجی تفاوت زیادی با موتور تیوفایو ندارد.

نسبت تراکم سیلندر موتور XU7P برابر ۹.۳ است اما ضریب تراکم موتور تیوفایو معادل ۱۰.۵ برآورد شده است. بنابراین به دلیل بالاتر بودن ضریب تراکم موتورTU5 ، به سوخت با درجه اکتان بالاتر نیاز دارد و شاید با بنزین معمولی کمی ناسازگارتر باشد. اما به دلیل برخورداری از سرسیلندر ۱۶ سوپاپ و به‌طور کلی عملکرد بهینه‌تر، معمولا مصرف سوخت کمتری نسبت به موتور XU7 پلاس ارائه می‌دهد.

مورد دیگری که در بحث مقایسه ایکس یو سون پی با تیوفایو از نظر فنی باید به آن اشاره کنیم، این است که موتور tu5 نیاز به روغن‌هایی با درجه 10w-40 دارد که با قیمت مناسب و به‌صورت فراوان در بازار موجود هستند. اما موتور XU7P نیاز به روغن با سطح گرانروی 0w-20 دارد که قیمت آن بسیار گران‌تر است و هزینه نگهداری خودرو را بالا می‌برد.

مشخصات موتور

نوع موتور TU5 XU7P
حجم موتور ۱.۶ لیتر ۱.۸ لیتر
حداکثر قدرت ۱۰۵ اسب بخار ۹۷ اسب بخار
حداکثر گشتاور ۱۴۲ نیوتن.متر ۱۴۶ نیوتن.کنر
سیلندر / سوپاپ ۴ / ۱۶ ۴ / ۸
نسبت تراکم سیلندر ۱۰.۵ ۹.۳
نوع بوش سیلندر خشک (یکپارچه) تر (قابل تعویض)
نوع روغن 10W-40 0W-20

طراحی ظاهری

این دو موتور از لحاظ ظاهری خیلی شبیه به هم نیستند، چرا که در موتور XU7P با یک سرسیلندر ۸ سوپاپ با پهنای نسبتا کم مواجه هستیم که تنها یک میل سوپاپ روی آن نصب شده و طرح درب سوپاپ مشکی رنگ بالای آن نیز کاملا متفاوت است.

اما موتور تیو ۵ دارای سرسیلندر ۱۶ سوپاپ با قطر بیشتر است که کویل‌ها و محل نصب شمع‌های آن در وسط جایگاه دو میل سوپاپ قرار می‌گیرد و هر میل سوپاپ نیز دارای یک درب سوپاپ مجزا است.

همچنین محل نصب منیفولد ورودی هوا و خروجی دود در این دو موتور کاملا برعکس یکدیگر است، به نحوی که منیفولد هوا در موتور TU5 در قسمت پشت موتور، یعنی سمت اتاق نصب می‌شود، اما منیفولد ورودی موتور XU7P به همراه دریچه گاز آن در قسمت جلوی خودرو نزدیک رادیاتور قرار می‌گیرد. منیفولد دود در موتور XU7P مستقیما از پشت موتور و زیر اتاق خارج می‌شود، اما در موتور تیوفایو، منیفولد دود در جلوی موتور یعنی سمت رادیاتور قرار گرفته و اگزوز از زیر موتور به سمت انتهای خودرو کشیده شده است.

بنابراین مقایسه موتور TU5 با XU7P از لحاظ ظاهری کار پیچیده‌ای نیست و به‌راحتی می‌توان این دو پیشرانه را از یکدیگر تشخیص داد.

خرید موتور TU5 یا موتور XU7P

اگر می‌خواهید بدانید کدام پیشرانه از ایران خودرو بهتر است باید به مقایسه موتور TU5 با XU7پلاس از جنبه‌های مختلف نگاه کنید. بر این اساس اگر به یک موتور با استهلاک کمتر، دوام فنی بیشتر، مصرف سوخت پایین‌تر، عملکرد کم سر و صدا و هزینه سرویس و نگهداری پایین‌تر نیاز دارید، موتور TU5 گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

در سوی دیگر موتور XU7 پلاس علی رغم تمام به‌روزرسانی‌هایی که نسبت به مدل اولیه داشته، کماکان با احتمال واشر سوزاندن روبرو است و به نظر نمی‌رسد که این ایراد در موتور XU7P  به‌طور کامل برطرف شده باشد. با این حال این موتور شتاب اولیه نسبتا بهتری ارائه می‌دهد و مصرف سوخت آن هم نسبت به قبل مقداری کاهش یافته است.

در بازار خرید و فروش خودرو هم موتور تیو 5 طرفداران بیشتری دارد و به‌عنوان مثال بازار خرید خودرو دست دوم پژو پارس با موتور تیوفایو نسبت به پژو پارس با موتور XU7 پلاس داغ‌تر دنبال می‌شود.

در نهایت انتخاب بین این دو موتور به نیازها و اولویت‌های شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک موتور کم‌دردسر و کم‌استهلاک‌تر هستید، موتور TU5 انتخاب مناسب‌تری است، اما اگر شتاب اولیه برای شما اهمیت بیشتری دارد، موتور XU7P می‌تواند گزینه بهتری باشد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: حسین باباپور

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje