به گزارش صنعت ماشین،

 ممتلکات، صندوق سرمایه‌گذاری کشور بحرین کنترل کامل گروه خودروسازی مک‌لارن را در اختیار گرفت. خودروساز انگلیسی در بیانیه‌ای با اعلام این خبر گفت که شرکت اکنون می‌تواند برنامه‌های بلندمدت خود از جمله سرمایه‌گذاری در مدل‌های جدید را اجرا کند.

گروه مک‌لارن علاوه بر مالکیت تیم‌هایی در مسابقات مطرح اتومبیلرانی جهان، ماشین‌های اسپرتی می‌سازد که رقیب فراری و پورشه است.

ممتلکات سرمایه‌گذاری در مک‌لارن را در سال ۲۰۰۷ با خرید ۳۰ درصد سهام شرکت آغاز کرد. سهام بعدا به شصت درصد افزایش پیدا کرد و حالا همه شرکت در اختیار صندوق سرمایه‌گذاری بحرین است.

مک‌لارن از بحران کرونا به بعد دچار بحران مالی بود و در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۳ دویست و ۷۶ میلیون پوند (۳۴۷ میلیون دلار) ضرر کرد. سهامداران سال گذشته ۴۵۰ میلیون پوند (۵۶۷ میلیون دلار) به شرکت سرمایه تزریق کردند تا مک‌لارن را از ورشکستگی نجات دهند.

مک‌لارن برای ساخت ماشین‌های الکتریکی به دنبال شریکی در بین خودروسازان است. بی‌بی‌سی دریافته پل‌استار زیرمجموعه جیلی، خودروساز چینی از شرکت‌هایی است که با مک‌لارن مذاکره می‌کند. روزنامه انگلیسی فاینشنال تایمز می‌گوید هیوندای، ب‌ام‌و و شرکت آمریکایی لوسید موتورز هم در حال مذاکره با مک‌لارن هستند.

شرکتی که در این مذاکرات موفق شود، بخشی از سهام مک‌لارن را در اختیار خواهد گرفت. نتیجه این همکاری ساخت یک شاسی‌بلند الکتریکی خواهد بود که قرار است در سال ۲۰۲۸ به بازار بیاید. مک‌لارن در کوتاه مدت قصد دارد با افزایش فروش مدل‌های آرتورا، ۷۵۰، GTS و مدل های تک و سفارشی به سود‌دهی برسد.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje