1 01 Desktop

سال ۲۰۲۳ بهترین دوران فروش خودرو پس از پاندمی کرونا به حساب می‌آید. طبق اطلاعات به‌دست‌آمده از سوی انجمن تولیدکنندگان و فروشندگان خودرو (SMMT)، میزان فروش نسبت به سال ۲۰۲۲ حدود ۱۷.۹ درصد افزایش یافته و به ۱.۹ میلیون دستگاه رسیده است. در این میان، برندهای معروف شناخته‌شده‌ای هستند که همیشه در لیست پرفروش ترین برندهای خودرو جهان حضور دارند و تنها جایگاه آن‌ها عوض می‌شود.

تویوتا (۹.۵ میلیون دستگاه)

تویوتا

شرکت ژاپنی تویوتا با فروش ۹،۴۸۳،۱۳۷ دستگاه خودرو در سال ۲۰۲۳ توانست به صدرنشین لیست پرفروش ترین برندهای خودرو در سال ۲۰۲۳ تبدیل شود. محصولات این برند سال‌هاست به سبب کیفیت ساخت، طراحی، قابلیت اطمینان، ماندگاری و شبکه گسترده خدمات پر از فروش، سهم قابل توجهی از بازار خودرو را به خود اختصاص داده‌اند. مدل‌های مختلف راوفور و کرولا، پرفروش ترین خودروهای ژاپنی در سال گذشته بوده‌اند.

فولکس واگن (۵.۳ میلیون دستگاه)

فولکس واگن تیگوان

با اختلاف بسیار نسبت به تویوتا، فولکس واگن در جایگاه برندهای پرفروش جهان قرار می‌گیرد. خودروهای فولکس واگن مبتنی بر مهندسی آلمانی، عملکرد و کاربردپذیری هستند. محصولات این شرکت به‌نحوی طراحی می‌شوند که در هر دوره‌ای قابل تشخیص و پذیرش‌اند. کارایی و طراحی جاودانه خودروها باعث شده برند آلمانی در طول سال‌ها اعتبار و اعتماد بسیاری را به دست آورد. این شرکت در سال ۲۰۲۳ موفق شده ۵،۲۷۶،۲۰۰ دستگاه خودرو را به فروش برساند. گلف، T-Roc‌ و تیگوان به ترتیب رتبه ۱ الی ۳ را در لیست پرفروش ترین خودروهای فولکس واگن در سال ۲۰۲۳ دارند.

فورد (۴.۲ میلیون دستگاه)

فورد

مدال برنز پرفروش ترین برندهای خودرویی ۲۰۲۳ بر گردن فورد آمریکایی آویخته می‌شود. فورد در سال ۲۰۲۲ دومین برند پرفروش در جهان بود، ولی در سال گذشته با تفاضل تقریبا ۱ میلیون دستگاه، جایگاه خود را به VW بخشید. حدود ۱۲۰ سال از تاسیس فورد می‌گذرد و این شرکت به لطف تجارب به‌دست‌آمده در طول سال‌ها، ذائقه مشتریان را به خوبی درک کرده است. شهرت فورد را می‌توان در ساخت خودروهای ماندگار و قابل دسترس برای طبقه متوسط خلاصه کرد. فورد سری F برای ۴۷مین و ۴۲مین سال متمادی، به ترتیب به عنوان پرفروش ترین پیکاپ و خودروی آمریکا شناخته شده است. پیکاپ F-Series نه‌تنها در آمریکا، بلکه در سرتاسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. اکسپلورر، اسکیپ و پوما، سایر محصولات پرفروش این شرکت در سال ۲۰۲۳ هستند.

هیوندای (۴ میلیون دستگاه)

هیوندای توسان

از این جایگاه به بعد، سلطه شرکت‌های آسیایی روی بازار خودرو جهان آشکارتر می‌شود. هیوندای با فروش ۳،۹۹۳،۱۷۹ دستگاه، به رتبه چهارم پرفروش ترین برندهای خودرو ۲۰۲۳ رسیده است. محصولات شرکت کره‌ای به بیش از ۲۰۰ کشور در سراسر جهان صادر می‌شوند. تعهد هیوندای به رعایت کیفیت و اطمینان‌پذیری در تولید خودرو، مهم‌ترین عامل موفقیت این کمپانی به حساب می‌آید. خودروهای هیوندای به‌نحوی طراحی می‌شوند که با هر نوع سلیقه‌ای سازگار هستند. مدل‌های توسان، اکستر، کرتا و ونیو، سهم عمده‌ای در فروش این شرکت در سال گذشته داشته‌اند.

هوندا (۳.۸ میلیون دستگاه)

هوندا

هوندا، دومین شرکت ژاپنی در لیست برندهای پرفروش سال ۲۰۲۳ است. این شرکت توانسته رکورد فروش ۳،۸۵۴،۰۰۰ دستگاه در سال ۲۰۲۳ را در کارنامه خود به ثبت برساند. هوندا نه‌تنها بزرگ‌ترین تولیدکننده موتورسیکلت در جهان، بلکه دومین خودروساز بزرگ ژاپن نیز به حساب می‌آید. عملکرد بادوام و هزینه نگهداری پایین، باعث شده خودروهای هوندا محبوبیت بسیاری نزد مشتریان به دست آورند. مدل‌های سیویک، آکورد و CR-V سه محصول پرفروش شرکت ژاپنی در سال ۲۰۲۳ هستند.

نیسان (۳.۳ میلیون دستگاه)

نیسان ماکسیما

نیسان، با فروش ۳،۲۹۰،۲۷۱ دستگاه، یکی دیگر از پرفروش ترین برندهای خودرویی ۲۰۲۳ است. در طول سال‌ها، نیسان به دلیل تعهد نسبت به کیفیت، نوآوری و قابلیت اطمینان محصولات خود توانسته به شهرت و اعتبار خاصی در جهان دست پیدا کند. از سدان‌های ایمن و شاسی‌بلندهای کارآمد گرفته تا خودروهای پرفورمنس و اسپرت‌های افسانه‌ای، نیسان برای هر سبک و بودجه‌ای خودرو تولید می‌کند. روگ، آلتیما، قشقایی و کیکس، سهم فروش عمده نیسان در سال گذشته را به خود اختصاص داده‌اند.

کیا (۳.۱ میلیون دستگاه)

کیا سویل

قدیمی‌ترین خودروساز کره‌ای، یعنی کیا نیز در لیست موفق‌ترین برندهای خودرویی در سال ۲۰۲۳ قرار دارد. این شرکت توانسته ۳،۰۸۷،۳۸۴ دستگاه خودرو را روانه بازار جهان کند که از میان آن‌ها، نیرو، سلتوس، اسپورتیج، تلوراید، سونت و سراتو بیشترین سهم فروش را داشته‌اند. کیا و همین‌طور برادرش هیوندای، به سبب رعایت فناوری، تجهیزات ایمنی، کیفیت و اطمینان‌پذیری، اسم و رسم خاصی در نقاط مختلف جهان به دست آورده‌اند.

سوزوکی (۳.۱ میلیون دستگاه)

سوزوکی ویتارا

با اختلاف بسیار کم نسبت به کیای کره‌ای، سوزوکی با فروش ۳،۰۷۲،۸۲۴ دستگاه خودرو در جایگاه هشتم لیست موفق‌ترین برندهای خودرویی در سال ۲۰۲۳ نشسته است. محصولات سوزوکی در بیش از ۱۴۰ کشور جهان حاضر هستند و جای تعجب ندارد که نام این برند ۱۱۴ ساله همیشه در لیست پرفروش ترین برندها به چشم می‌خورد. شهرت شرکت ژاپنی را می‌توان در عرضه خودروهای اقتصادی با مصرف سوخت بهینه خلاصه کرد. سوزوکی سهم عمده‌ای از درآمد سال گذشته خود را مدیون مدل‌های واگن R، سوئیفت، بالنو، آلتو و i20 است.

بی وای دی (۲.۹ میلیون دستگاه)

بی وای دی

بی وای دی، تنها شرکت چینی در لیست پرفروش ترین برندهای خودرو ۲۰۲۳ است. این شرکت توانسته در سال گذشته ۲،۸۸۵،۰۶۶ دستگاه خودرو را به فروش برساند. بی وای دی اگرچه یکی از پیشگامان و تولیدکنندگان بزرگ باتری لیتیوم آهن فسفات برای خودروهای برقی است، ولی در چند سال گذشته خودروهایی را به تولید رسانده که به دلایل متعدد از جمله طراحی جذاب و کاربردپذیری، مورد استقبال جهانی قرار گرفته‌اند. مدل سیل جزو فینالیست‌های جایزه خودرو سال جهان (WCOTY) در سال ۲۰۲۳ بود. شرکت چینی توانسته با کاهش وابستگی به قطعه‌سازان خارجی، در تولید خودروهای الکتریکی ارزان‌قیمت تخصص پیدا کند. مدل‌های شین پلاس، آتو ۳، دلفین، بی وای دی سیل و سانگ پلاس، جزو پرفروش ترین محصولات BYD هستند.

شورولت (۲.۸ میلیون دستگاه)

شورولت بلیزر

شورولت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان آمریکایی، عملکردی عالی در سال ۲۰۲۲ داشت. ولی با فروش ۲ میلیون و ۷۹۰ هزار دستگاه در ۲۰۲۳، به سختی توانسته خود را در لیست برندهای پرفروش سال قرار دهد و البته بخش عمده‌ای از این موفقیت را مدیون سیلورادو است. از مدل‌های ارزان‌قیمت و ساب کامپکت گرفته تا پیکاپ‌های درشت‌جثه و قدرتمند، شورولت خودروهای متنوعی در سبد کالاهای خود دارد. کیفیت، ایمنی و خلاقیت، سه عنصر همیشگی در محصولات شوی هستند. پیکاپ سیلورادو، سدان مالیبو، شاسی‌بلند ایکوناکس و سدان کامارو، پرفروش‌ترین‌های شورولت در سال ۲۰۲۳ را تشکیل می‌دهند.

نتیجه گیری

با ورود به سال ۲۰۲۳ و پشت سر گذاشتن فاجعه کرونا، صنایع مختلف از جمله خودروسازی مجددا روی غلتک افتادند. طبق گزارش SMMT، سال گذشته سالی پررونق برای تولیدکنندگان خودرو در سراسر جهان بوده است. با این حال، پرفروش ترین برندهای خودرو ۲۰۲۳ اسامی شناخته‌شده‌ای هستند که جایگاه آن‌ها در طول سال‌ها بالا و پایین می‌رود. تویوتا در سال گذشته با اختلاف زیاد نسبت به رقیب اروپایی خود، یعنی فولکس واگن، توانست لقب بزرگ‌ترین فروشنده خودرو در جهان را به دست آورد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: تیم تولید محتوا خودرو45

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje