Wp Header Logo 808.png

پورشه ماکان 2025 با ترکیب عملکرد رانندگی اسپرت، راحتی روزمره و فناوری‌های نوآورانه، تجربه‌ای رانندگی بی‌نظیر را ارائه می‌دهد.

به گزارش مجله ماشین، از سال ۲۰۱۴، پورشه بیش از ۸۵۰ هزار دستگاه از مدل ماکان را در سراسر جهان تحویل داده است. پس از ۱۰ سال از عرضه اولیه، اکنون نسل دوم این خودرو به صورت کاملا برقی معرفی می‌شود.

مدل‌های جدید ماکان ۴ و ماکان توربو با طراحی مدرن و ماندگار، عملکرد برجسته‌ی پورشه، برد مسافت بالا و قابلیت استفاده‌ی عالی در روزمره، به دنبال برآورده کردن کامل نیازهای مشتریان پورشه هستند که می‌خواهند یک شاسی بلند برقی سوار شوند.

این خودروها در کارخانه‌ی پورشه در لایپزیگ با رویکردی کربن خنثی ساخته خواهند شد و اولین مشتریان در نیمه‌ی دوم سال جاری آن‌ها را تحویل خواهند گرفت.

ماکان ۴ با استفاده از قابلیت کنترل لانچ، قدرتی معادل ۳۰۰ کیلووات (۴۰۸ اسب بخار) را ارائه می‌دهد، در حالی که ماکان توربو قدرتی تا ۴۷۰ کیلووات (۶۳۹ اسب بخار) را داراست. حداکثر گشتاور این دو مدل به ترتیب ۶۵۰ و ۱۱۳۰ نیوتن متر است.

این مشخصات، ضمانت‌کننده‌ی عملکرد رانندگی عالی هستند. ماکان ۴ می‌تواند تنها در ۵.۲ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و این عدد برای ماکان توربو تنها ۳.۳ ثانیه است.

حداکثر سرعت این دو خودرو به ترتیب ۲۲۰ و ۲۶۰ کیلومتر بر ساعت است.

برد ترکیبی براساس استاندارد WLTP برای ماکان توربو تا ۵۹۱ کیلومتر و برای ماکان ۴ تا ۶۱۳ کیلومتر است.

همچنین در رانندگی صرفا شهری، برای هر دو مدل امکان دستیابی به بردی فراتر از ۷۰۰ کیلومتر بر اساس استاندارد WLTP (EAER City) وجود دارد.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم برای استفاده‌ی روزمره، قابلیت یدک کشی این خودرو با حداکثر وزن ۲ تن با استفاده از قلاب یدک‌کش اختیاری است.

الیور بلومه، رئیس هیئت مدیره پورشه می‌گوید: «ما با عملکرد برقی استثنایی، تجربه‌ی رانندگی جدید و طراحی فوق‌العاده چشمگیر، ماکان را به سطحی کاملا جدید می‌رسانیم.» یورگ کرنر، معاون بخش تولید مدل ماکان نیز می‌افزاید: «هدف ما این است که با عرضه‌ی ماکان برقی، اسپرت‌ترین مدل در این بخش را ارائه دهیم.»

پورشه با عرضه‌ی ماکان برقی، یکی از پرفروش‌ترین خطوط تولید خود را برقی می‌کند. پس از موفقیت عرضه‌ی تایکان در سال ۲۰۱۹، این مدل برقی ماکان یک گام مهم دیگر در مسیر حرکت به سمت صنعت حمل و نقل برقی به شمار می‌رود.

پورشه قصد دارد تا سال ۲۰۳۰، بسته به تقاضای مشتریان و پیشرفت صنعت حمل و نقل برقی در مناطق مختلف جهان، بیش از ۸۰ درصد از مدل‌های جدید خود را به صورت تمام برقی عرضه کند. پورشه همچنین در تلاش است تا به هدف خالص انتشار صفر CO2 در کل زنجیره‌ی تأمین برای خودروهای ساخته شده‌ی جدید تا سال ۲۰۳۰ دست یابد.

ماکان اولین مدل از پورشه است که بر اساس پلتفرم برقی ممتاز (PPE) ساخته شده که به طور مشترک با آئودی توسعه یافته است. PPE این فرصت را به پورشه می‌دهد تا در آینده مدل‌های برقی با حجم بالا و مطابق با بالاترین استانداردهای فنی را به بازار عرضه کند.

طراحی پورشه ماکان ۲۰۲۵

مدل‌های جدید ماکان به لطف تناسبات تیزتر و زبان طراحی پورشه، ظاهری پویا و هدفمند دارند.

کل مورر، معاون بخش طراحی پورشه می‌گوید: «با معرفی ماکان تمام برقی، اولین پورشه را که از یک هویت محصول شناخته شده به سمت برقی شدن پیش می‌برد، ارائه می‌کنیم.

ماکان جدید با هویت برند خود به عنوان بخشی از خانواده محصولات پورشه به راحتی قابل تشخیص است. تناسبات کلاسیک پورشه بیشتر توسعه یافته و به طور بهینه با چالش‌های یک خودروی برقی تطبیق داده شده است.

این امر باعث افزایش بیشتر ظاهر اسپرت، مدرن و پویای ماکان شده است. این طراحی به خوبی نشان می‌دهد که ماکان حتی در نسخه برقی، همچنان خودروی اسپرت در بخش خود باقی می‌ماند.»

کوتاه بودن لبه‌های جلو و عقب با فاصله بین دو محور که ۸۶ میلی‌متر نسبت به مدل قبلی (۲۸۹۳ میلی‌متر) بلندتر است، ترکیب شده است. شیب کم کاپوت و گلگیرهای بسیار برجسته، ظاهری پویا به این شاسی‌بلند رده ابتدایی (با طول ۴۷۸۴ میلی‌متر، عرض ۱۹۳۸ میلی‌متر و ارتفاع ۱۶۲۲ میلی‌متر) حتی در حالت ایستاده می‌بخشد.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

چراغ‌های جلو به دو قسمت تقسیم می‌شوند: واحد نور بالایی تخت با چراغ‌های روشنایی روز چهار نقطه‌ای در گلگیرها تعبیه شده و بر پهنای خودرو تاکید می‌کند. ماژول اصلی چراغ جلو با فناوری LED ماتریسی (اختیاری) کمی پایین‌تر در قسمت جلویی قرار گرفته است.

خط سقوط شیب‌دار characteristic Porsche با شیشه عقب شیب‌دار کم‌عمق، یک کل منسجم را تشکیل می‌دهد.

این طراحی در ترکیب با درهای بدون قاب و تیغه‌های جانبی خاص، ظاهری اسپرت را به ارمغان می‌آورد. شانه‌های بسیار برجسته، ظاهری عضلانی به قسمت عقب خودرو بخشیده‌اند. لوگوی پورشه اکنون در مرکز نوار نور سه‌بعدی مجسمه‌سازی شده قرار گرفته است.

آیرودینامیک پورشه ماکان ۲۰۲۵

پورشه زبان طراحی خود را با آیرودینامیکی که برای برد بهینه شده است، ترکیب می‌کند.

پورشه ماکان جدید با ضریب درگ ۰.۲۵، به لطف سیستم مدیریت فعال آیرودینامیک پورشه (PAA) با عناصر فعال و غیرفعال، یکی از آیرودینامیک‌ترین شاسی‌بلندهای موجود در بازار است – که تأثیر مثبتی بر برد و مصرف سوخت دارد.

سیستم PAA شامل اسپویلر عقب تطبیقی و دریچه‌های خنک‌کننده فعال روی ورودی‌های هوای جلو می‌شود. پرده‌های هوا در زیر ماژول چراغ جلو، قسمت جلوی پایین و پوشش‌های انعطاف‌پذیر روی زیر بدنه کاملاً مهر و موم شده، جریان هوا را بهینه می‌کنند. در قسمت عقب، لبه‌های جانبی جداکننده و تیغه دیفیوزر، کارایی آیرودینامیکی را تضمین می‌کنند.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

فضای داخلی پورشه ماکان ۲۰۲۵

ماکان جدید یک شاسی‌بلند عملکرد محور با سطح بالایی از کاربردی بودن برای استفاده روزانه، تجهیزات با کیفیت بالا و پیکربندی جادار است.

برقی شدن منجر به افزایش فضای بار در ماکان شده است. بسته به مدل و تجهیزاتی که نصب شده است، ظرفیت پشت صندلی عقب تا ۵۴۰ لیتر (حالت بار) است. علاوه بر این، یک محفظه بار دوم زیر کاپوت به نام «فrunk» با ظرفیت ۸۴ لیتر وجود دارد.

اگر پشتی صندلی عقب به طور کامل تا شود، ظرفیت محفظه بار عقب تا ۱۳۴۸ لیتر افزایش می‌یابد. با دسترسی راحت بدون کلید Porsche Entry & Drive، در صندوق عقب را می‌توان با حرکت پا باز و بسته کرد.

در محفظه جلویی (frunk) با کشیدن انگشت روی حسگر که زیر نشان پورشه نصب شده باز می‌شود – در حالی که کلید همچنان در جیب باقی می‌ماند.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

پورشه ماکان به جدیدترین نسل نمایشگر و مفهوم عملیاتی با حداکثر سه صفحه نمایش مجهز شده است، از جمله صفحه ابزار خمیده ۱۲.۶ اینچی مستقل و نمایشگر مرکزی ۱۰.۹ اینچی.

برای اولین بار، سرنشین می تواند از طریق صفحه نمایش ۱۰.۹ اینچی اختیاری خود، اطلاعات را مشاهده کند، تنظیمات سیستم سرگرمی را تنظیم کند یا در حین رانندگی محتوای ویدیویی را پخش کند.

 

بیشتر بخوانید: پورشه کاین GTS مدل ۲۰۲۵ با طراحی جدید آمد

 

همچنین یک نمایشگر سربالایی با فناوری واقعیت افزوده وجود دارد که توسط Porsche Driver Experience ارائه می شود. عناصر مجازی مانند پیکان های ناوبری به صورت بصری و بدون درز در دنیای واقعی ادغام می شوند. تصویر برای راننده در فاصله ۱۰ متری ظاهر می شود و معادل اندازه یک نمایشگر ۸۷ اینچی است.

سیستم سرگرمی نسل جدید بر اساس Android Automotive OS است. مدیریت ارتباطات پورشه (PCM) استاندارد در ماکان جدید، عملکرد محاسباتی را به سطح جدیدی ارتقا می دهد.

به عنوان مثال، دستیار صوتی “Hey Porsche” مسیرهای شامل ایستگاه های شارژ را با سرعت برق پیشنهاد می کند. در مرکز برنامه جدید پورشه، سرنشینان می توانند به برنامه های محبوب ارائه دهندگان شخص ثالث دسترسی داشته باشند و آنها را به طور مستقیم در ماکان جدید نصب کنند.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

پیشرانه برقی پورشه ماکان ۲۰۲۵

همانطور که در تایکان، پورشه از موتورهای الکتریکی همزمان تحریک شده دائمی (PSM) و فناوری ۸۰۰ ولت در ماکان استفاده می کند. برای بهینه سازی کارایی، از کاربید سیلیکون (SiC) به جای سیلیکون به عنوان ماده نیمه هادی در مبدل پالس (PWR) در محور عقب استفاده می شود.

موتورهای الکتریکی انرژی خود را از یک باتری لیتیوم یون در زیر بدنه دریافت می کنند. این باتری ظرفیت ناخالص ۱۰۰ کیلووات ساعت دارد که تا ۹۵ کیلووات ساعت آن قابل استفاده فعال است.

ظرفیت شارژ DC تا ۲۷۰ کیلووات است. در یک ایستگاه شارژ سریع با قدرت کافی، باتری می تواند در حدود ۲۱ دقیقه از ۱۰ به ۸۰ درصد شارژ شود.

در ایستگاه های شارژ ۴۰۰ ولت، یک سوئیچ ولتاژ بالا در باتری امکان شارژ بانک را با تقسیم موثر باتری ۸۰۰ ولت به دو باتری با ولتاژ اسمی ۴۰۰ ولت هر کدام فراهم می کند.

این امر شارژ کارآمد را بدون نیاز به تقویت کننده HV اضافی تا ۱۳۵ کیلووات امکان پذیر می کند. شارژ AC تا ۱۱ کیلووات در جعبه های دیواری خانگی امکان پذیر است. در حین رانندگی، می توان از طریق موتورهای الکتریکی تا ۲۴۰ کیلووات انرژی بازیابی کرد.

سیستم تعلیق پورشه ماکان ۲۰۲۵

پورشه ماکان را با تمرکز بر روی دینامیک رانندگی پورشه و حس فرمان مشخص توسعه داده است.

کرنر توضیح می دهد: “ماکان جدید به لطف موقعیت صندلی اسپرت و مرکز ثقل پایین، دینامیک رانندگی و دقت فرمان چشمگیر، حس واقعی رانندگی با یک خودروی اسپرت را ارائه می دهد.” هم ماکان ۴ و هم ماکان توربو دارای سیستم AWD هستند.

دو موتور الکتریکی تقریباً در زمان واقعی توسط الکترونیک قدرت کنترل می شوند. Porsche Traction Management (ePTM) که به صورت الکترونیکی کنترل می شود، حدود پنج برابر سریعتر از یک سیستم AWD معمولی عمل می کند و می تواند در عرض ۱۰ میلی ثانیه به لغزش پاسخ دهد.

علاوه بر این، توزیع AWD توسط برنامه رانندگی انتخاب شده تنظیم می شود. Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus)، یک دیفرانسیل قفل الکترونیکی کنترل شده در محور عقب، به کشش، پایداری رانندگی و دینامیک جانبی ماکان توربو نیز کمک می کند.

مدل های ماکان با سیستم تعلیق بادی به سیستم کنترل دمپر الکترونیکی Porsche Active Suspension Management (PASM) مجهز شده اند. این سیستم همچنین می تواند به عنوان یک گزینه با سیستم تعلیق فنری ترکیب شود.

PASM اکنون دارای دمپرهایی با فناوری دو سوپاپی است. به لطف طیف وسیع تر دمپر، این امر منجر به طیف وسیع تری بین راحتی و عملکرد می شود. این تفاوت ها بین برنامه های رانندگی را حتی ملموس تر می کند.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

عرض کابین توسط پنل مشکی یکپارچه‌ای تاکید شده است. طراحی رو به بالای کنسول وسط، حس نشستن در جایگاه پایین و با تمرکز بر عملکرد را در خودرو تقویت می‌کند.

در عین حال، پنجره‌های بزرگ باعث ایجاد فضایی روشن و دلباز در کابین می‌شوند. علاوه بر رابط‌های کاربری دیجیتال مدرن، کنترل‌های آنالوگ خاصی نیز وجود دارند – برای مثال، روی دریچه‌های هوا و کنترل‌های سیستم تهویه مطبوع.

در سمت چپ پشت فرمان، اهرم کنترل کاملا بازطراحی شده‌ای قرار دارد. این اهرم به راننده اجازه می‌دهد تا مستقیما سیستم‌های کمک راننده را فعال کند.

دکمه‌ی حالت روی اهرم کنترل برای باز کردن پنجره‌های بازشو در پشت آمپر و مدیریت ارتباطات پورشه (PCM) قابل استفاده است و تنظیمات اضافی برای حالت کمکی را به صورت مستقیم و سریع در اختیار راننده قرار می‌دهد. طراحی ارگونومیک جدید اهرم کنترل باعث می‌شود تا راننده مجبور نباشد دست خود را از روی فرمان خیلی دور کند.

نوار نور LED در نوار تزئینی خوش‌طراحی کابین و درب‌ها ادغام شده است. این نوار هم به عنوان نور محیط و هم به عنوان نور ارتباطی عمل می‌کند.

بسته به شرایط، اطلاعات یا هشدارهایی را ارائه می‌دهد – مانند خوشامدگویی، فرآیند شارژ یا در ارتباط با سیستم‌های کمک راننده.

امکانات موجود در مکـان جدید، سطح بالایی از شخصی‌سازی را ممکن می‌کند. بسته به مدل، هشت رنگ مختلف را می‌توان با حداکثر هفت پکیج داخلی و حداکثر چهار پکیج تریم ترکیب کرد.

پورشه همچنین تلاش می‌کند از مواد سازگارتر با محیط زیست در خودروهای خود استفاده کند. بخشی از چنین مواد در قسمت‌های منتخب فضای داخلی مکـان تمام الکتریکی استفاده می‌شود.

مواد ساخته شده از نایلون بازیافتی، در کفپوش‌ها و کف خودرو به کار رفته است. عناصر تریم پکیج داخلی اختیاری Summerwood تا حدی از راتان ساخته شده‌اند. پورشه همچنین صندلی‌های بدون چرم را در مکـان ۴ ارائه می‌دهد.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

رنگ اختصاصی برای پورشه ماکان توربو  ۲۰۲۵

تقریبا برای ۵۰ سال، مدل‌های توربو از جایگاه ویژه‌ای در برنامه پورشه برخوردار بوده‌اند. آن‌ها نماینده عملکرد فوق‌العاده بالا هستند و قله هر سری مدل را تشکیل می‌دهند.

پورشه برای تاکید بر منحصر به فرد بودن آن‌ها، اکنون مدل‌های توربو را با قدرت بیشتری متمایز می‌کند. مدل رده بالای مکـان از ظاهر تیزتر بهره می‌برد.

رنگ متالیک جدید Turbonite منحصراً برای مدل‌های توربو رزرو شده است. در مدل بالارده، پوشش Turbonite به صورت استاندارد برای لوگوی عقب، لبه‌ی پنجره‌های جانبی، تیغه‌های هوای جلوی متمایز، نشان پورشه روی درِپوش‌های تزئینی چرخ‌های آلیاژی، تریم طراحی روی سپر عقب پایینی و رکاب‌های جانبی اعمال می‌شود.

Turbonite همچنین رنگ غالب در نشان اختصاصی روی پورشه مکـان توربو است. به زودی تمام مدل‌های رده بالای عملکرد بالا، این نشان را روی قسمت جلوی خود، همچنین روی چرخ‌های آلیاژ سبک و فرمان خواهند داشت.

برخی از اجزای داخلی نیز به رنگ Turbonite هستند. مکـان توربو به صورت استاندارد با یک پکیج چرمی عرضه می‌شود که دارای تزئینات Turbonite است.

نوارهای تزیینی در درب‌ها این رنگ اختصاصی را به نمایش می‌گذارند. علاوه بر این، از Turbonite به عنوان رنگ متضاد برای دوخت روی فرمان، کنسول وسط، قسمت بالایی دنده تعویض دنده و پنل‌های درب، تکیه‌گاه بازو و دستگیره‌های داخلی درب استفاده شده است.

برد بیشتر

مکـان ۴ جدید و مکـان توربو جدید دارای باتری لیتیوم یون هستند که در قسمت پایین شاسی نصب شده است و از ۱۰۰ کیلووات ساعت ظرفیت ناخالص آن، حدود ۹۵ کیلووات ساعت به طور فعال قابل استفاده است.

محافظ کامپوزیت زیر بدنه از جنس الیاف شیشه سبک اما محکم، باتری ولتاژ بالا را از آسیب‌های مکانیکی از زیر محافظت می‌کند. یک صفحه خنک‌کننده در محفظه باتری تعبیه شده است. دوازده ماژول، هر کدام با ۱۵ سلول پریزماتیک متصل به صورت سری، روی آن نصب شده‌اند. سلول‌های پریزماتیک پوسته آلومینیومی مخصوص خود را دارند و به همین دلیل استثنایی محکم هستند.

آند، که الکترون‌ها را می‌پذیرد و به همین دلیل مسئول شارژ باتری است، از نظر شیمیایی ۱۰۰ درصد از گرافیت ساخته شده است. آندهای گرافیت پایداری مکانیکی بالا و پایداری چرخه خوب را ارائه می‌دهند.

آنها همچنین در طول چرخه شارژ و دشارژ حجم کمی را تغییر می‌دهند. این خواص آنها را بسیار قوی می‌کند و به عمر باتری کمک می‌کند. نسبت اختلاط نیکل، کبالت و منگنز ۸:۱:۱ است. به لطف این شیمی سلولی، باتری به چگالی انرژی بالا دست می‌یابد.

در طول توسعه باتری ولتاژ بالا برای پورشه مکـان جدید، تمرکز بر قابلیت تعمیر نیز بود. دوازده ماژول و سایر اجزای مهم در صورت لزوم می‌توانند به صورت جداگانه تعویض شوند و به باتری اجازه تعمیر کارآمد را می‌دهند.

مرکز کنترل الکتریکی خودرو، سیستم مدیریت باتری (BMCe)، روی درب باتری قرار دارد. این سیستم برق را بین موتورهای الکتریکی و مصرف‌کنندگان کمکی ولتاژ بالا توزیع می‌کند و شارژ DC را با هر دو ولتاژ ۸۰۰ و ۴۰۰ امکان‌پذیر می‌کند.

وظایف دیگر شامل نظارت بر ولتاژ سلول‌های جداگانه و کل جریان سیستم ولتاژ بالا است. این به عمر طولانی باتری کمک می‌کند. اجزای ایمنی مانند واحد عایق‌بندی پیروتکنیک و فیوزها نیز در BMCe ادغام شده‌اند.

اگر ولتاژ بیش از حد یا اتصال کوتاه رخ دهد، سیستم ولتاژ بالا به طور خودکار خاموش می‌شود و دیگر نمی‌توان آن را روشن کرد. این امر در صورت تشخیص تصادف و فعال شدن سیستم مهار (مانند کیسه هوا) نیز اعمال می‌شود.

پورشه برای بسته‌بندی اجزای الکترونیکی نوآوری کرده و برای آن پتنت ثبت کرده است.

جعبه برق یکپارچه (IPB) سه جزء را ترکیب می‌کند: شارژر AC داخلی، که در طول شارژ جریان متناوب (AC) را به جریان مستقیم (DC) تبدیل می‌کند؛ گرمکن ولتاژ بالا، که دمای باتری ولتاژ بالا و کابین را کنترل می‌کند؛ و مبدل DC/DC، که سیستم الکتریکی ۱۲ ولت خودرو را تامین می‌کند. با وزن کلی ۱۹ کیلوگرم، IPB حدود ۳ کیلوگرم سبک‌تر از اجزای متداول است.

همچنین بسیار جمع و جور است و به همین دلیل می‌توان آن را برای صرفه‌جویی در فضا زیر صندلی عقب در بالای باتری قرار داد. این بسته‌بندی توزیع وزن خودرو را بهینه می‌کند و امکان ایجاد محفظه بار جلویی بزرگ را فراهم می‌کند.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

گرمکن ولتاژ بالا می‌تواند در ماه‌های سردتر برای گرم کردن اجزای ولتاژ بالا، مانند باتری، استفاده شود. این باتری را در محدوده دمای مطلوب نگه می‌دارد. این امر هم در هنگام رانندگی و هم در هنگام شارژ اعمال می‌شود.

پیش‌گرمایش حرارتی نیز توسط برنامه‌ریز شارژ پورشه با استفاده از عملکرد برنامه‌ریزی مسیر انجام می‌شود.

باتری قدرتمند و ظرفیت شارژ بالا کلید سفر کارآمد و سریع است. پلتفرم برقی ممتاز (PPE) شامل معماری ۸۰۰ ولت است که به مدل‌های جدید مکـان اجازه می‌دهد تا به قدرت شارژ DC تا ۲۷۰ کیلووات دست یابند.

باتری را می‌توان در حدود ۲۱ دقیقه در ایستگاه شارژ سریع مناسب از ۱۰ تا ۸۰ درصد (SoC) شارژ کرد.

در جعبه‌های دیواری استاندارد خانگی، شارژ AC با توان تا ۱۱ کیلووات امکان‌پذیر است. به عنوان مثال، باتری را می‌توان در خانه در حدود ۱۰ ساعت از صفر تا ۱۰۰ درصد شارژ کرد.

شارژر موبایل پورشه یا Wallbox پورشه برای شارژ راحت در خانه در دسترس هستند.

مکـان به طور استاندارد با دو پورت شارژ در قسمت عقب عرضه می‌شود. اتصال AC/DC در سمت چپ سمت راننده و اتصال AC در سمت راست سمت سرنشین قرار دارد.

درب‌های پورت شارژ به طور استاندارد به صورت دستی کار می‌کنند. درب‌های پورت شارژ برقی اختیاری دارای نور هستند و می‌توانند با یک حرکت لمسی با استفاده از سنسوری در صندوق عقب یا به طور جایگزین از طریق PCM باز شوند.

واحد کنترل جدید (Smart Actuator Charger Interface Device یا SACID) هر دو پریز شارژ را کنترل می‌کند. مزیت برای مشتریان این است که Plug & Charge راحت‌تر می‌شود.

هر کسی که قرارداد برق شارژ مربوطه را داشته باشد، گواهی دیجیتال دریافت می‌کند. پس از نصب این گواهی در خودرو، عملکرد مربوطه خودرو به طور خودکار فعال می‌شود.

با کمک کلید نرم‌افزاری، ایستگاه شارژ و خودرو به محض اتصال کابل شارژ به طور مستقل با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. احراز هویت بیشتر از طریق برنامه، RFID یا کارت اعتباری ضروری نیست.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

موتورهای PSM نسل جدید و قدرتمند

معماری نوآورانه‌ی محرک ماکان که بر پایه پلتفرم برقی ممتاز (PPE) ساخته شده، برای ارائه کننده‌ی اسپرت‌کاری طولانی‌مدت و بازدهی بالا طراحی شده است. تکنولوژی ۸۰۰ ولتی، موتورهای برقی قدرتمند و مدیریت پیچیده‌ی باتری و شارژ، عملکرد رانندگی چشمگیر و قابل تکرار را با برد ترکیبی WLTP تا ۶۱۳ کیلومتر تضمین می‌کند.

بسته به مدل، ماکان به ترکیب‌های مختلفی از قوای محرکه مجهز شده است.

موتورهای سنکرون آهنربای دائم (PSM) به طور انحصاری در محورهای جلو و عقب به کار رفته‌اند، زیرا باعث دستیابی به بازدهی بالا و تکرارپذیری قوی خروجی نیرو می‌شوند.

تمام موتورهای برقی در ماکان جدید از سیم‌پیچی ساخته شده با سیم مسی مستطیلی برای به حداکثر رساندن ضریب پر شدن مس از شکاف‌های استاتور استفاده می‌کنند.

این سیم‌پیچی‌ها به صورت سنجاق سر U شکل و بنابراین از یک طرف جوش داده شده‌اند و یا – مانند موتور محور عقب عملکردی ماکان توربو – به صورت یک پین I شکل که از هر دو طرف جوش داده شده است، قرار گرفته‌اند.

موتور برقی روی محورهای جلوی Macan 4 و Macan Turbo قطر ۲۱۰ میلی‌متر و طول فعال ۱۰۰ میلی‌متر دارد. این موتور به تنهایی تا ۱۷۵ کیلووات نیرو ارائه می‌دهد. این دو مدل در محور عقب با هم تفاوت دارند.

Macan 4 از یک مفهوم جمع‌وجور با یک اینورتر استفاده می‌کند که یک قوای محرکه‌ی به خصوص کارآمد و سبک‌وزن را تضمین می‌کند. موتور الکتریکی این مدل قطر ۲۱۰ میلی‌متر و طول فعال ۲۰۰ میلی‌متر دارد و به خروجی تا ۲۸۰ کیلووات می‌رسد.

پورشه Macan Turbo دارای یک واحد محرک بزرگ‌تر و قدرتمندتر در محور عقب با قطر ۲۳۰ میلی‌متر و طول فعال ۲۱۰ میلی‌متر است. موتور الکتریکی این مدل با حداکثر خروجی ۴۷۰ کیلووات، گشتاور بسیار بالایی را ارائه می‌دهد و بنابراین خروجی و چگالی توان مداوم بسیار بالایی به همراه حداکثر بازدهی تا ۹۷ درصد را در اختیار می‌گذارد.

در ترکیب با هر دو موتور الکتریکی، Macan 4 به حداکثر خروجی سیستم تا ۲۸۵ کیلووات (۳۸۷ اسب بخار) و Macan Turbo تا ۴۳۰ کیلووات (۵۸۴ اسب بخار) دست می‌یابد. با لانچ کنترل (Launch Control) در حالت‌های رانندگی اسپرت (Sport) و اسپرت پلاس (Sport Plus)، امکان دستیابی به حداکثر خروجی لحظه‌ای (Overboost) تا ۳۰۰ کیلووات (۴۰۸ اسب بخار) در Macan 4 و تا ۴۷۰ کیلووات (۶۳۹ اسب بخار) در Macan Turbo وجود دارد. حداکثر گشتاور به ترتیب ۶۵۰ و ۱۳۱۰ نیوتن‌متر است. این ویژگی عملکرد رانندگی عالی را تضمین می‌کند. Macan 4 تنها در ۵.۲ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت شتاب می‌گیرد، در حالی که Macan Turbo فقط به ۳.۳ ثانیه زمان نیاز دارد. آن‌ها به ترتیب به حداکثر سرعت ۲۲۰ و ۲۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسند.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

توان به چرخ‌های محورهای جلو و عقب از طریق یک گیربکس تک سرعته دو مرحله‌ای که به عنوان یک جعبه‌دنده‌ی سه محور موازی طراحی شده، منتقل می‌شود.

در محور جلو، Macan 4 و Macan Turbo از یک جعبه‌دنده با نسبت ۹.۲ استفاده می‌کنند. برای حفظ جمع‌وجوری این جعبه‌دنده، یک دیفرانسیل دنده‌ی خاره‌ای سبک‌وزن در اینجا به کار رفته است.

این دو مدل در محور عقب نیز با هم تفاوت دارند. Macan 4 از یک جعبه‌دنده با نسبت ۹.۸ استفاده می‌کند. Macan Turbo از یک جعبه‌دنده با نسبت ۹.۰ استفاده می‌کند که برای نیروهای بالاتر طراحی شده است.

یک ویژگی خاص در اینجا، ادغام اضافی یک قفل دیفرانسیل محور عقب به کنترل الکترونیکی برای سیستم Porsche Torque Vectoring Plus است.

استراتژی عملیاتی نیز نقش مهمی در راندمان کلی یک خودرو ایفا می‌کند. بسته به حالت رانندگی انتخاب شده و شرایط رانندگی، گشتاور محرکه‌ی ماکان جدید به طور کاملاً متغیر بین محورهای جلو و عقب توزیع می‌شود.

در شرایط رانندگی پایدار و متوسط، گشتاور محرکه در واقع به طور انحصاری از واحد محرکه‌ی محور عقب می‌آید. در این حالت، محور جلو به طور غیرفعال کار می‌کند و در صورت نیاز می‌تواند فوراً گشتاور محرکه را دوباره ارائه دهد.

این امر به طور کامل از پتانسیل راندمان اینورتر پالس SiC استفاده می‌کند و در عین حال پایداری رانندگی یک خودروی تمام چرخ محرک را حفظ می‌کند.

بازیابی مزایای راندمان بیشتری را ارائه می‌دهد. بسته به اینکه راننده چقدر پدال ترمز را فشار می‌دهد و همچنین دما و وضعیت شارژ باتری (SoC) و سایر عوامل، تا ۲۴۰ کیلووات در ماکان می‌توان بازیابی کرد.

این معادل شتاب منفی حدود ۴.۳ متر بر ثانیه مربع است که تقریباً ۴۰ درصد حداکثر قدرت ترمز است. این بدان معناست که تا ۹۸ درصد از کل انرژی ترمز در استفاده روزمره قابل بازیابی است.

اگر شتاب منفی مورد نظر بیشتر از توان قابل جذب از طریق بازیابی باشد، ترمز هیدرولیکی اعمال می‌شود. راننده تنظیم دقیق را از طریق عملکرد ترکیب (blending) احساس نمی‌کند.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

تجربه‌ی شنیداری هیجان‌انگیز: صدای اسپرت برقی پورشه

تجربه‌ی رانندگی اسپرت مدل‌های جدید ماکان را می‌توان با صدای اسپرت برقی پورشه که به طور خاص برای این SUV طراحی شده است، ارتقا داد.

یک الگوریتم کنترل هوشمند بسته به شرایط رانندگی، گشتاور و سرعت موتورهای الکتریکی، صدای احساسی مناسب را ارائه می‌دهد. صدای خاص ماکان در کل سیستم صوتی و همچنین به بیرون بازتولید می‌شود.

پورشه ماکان جدید را با تمرکز بر دینامیک رانندگی برجسته و فرمان‌پذیری اسپرت و مستقیم توسعه داده است.

به لطف مرکز ثقل که تا ۱۴۰ میلی‌متر پایین‌تر از مدل قبلی است، سیستم تعلیق فعال جدید پورشه (PASM) با فناوری دو سوپاپی، سیستم مدیریت کشش پورشه (ePTM)، سیستم پویایی گشتاور پورشه پلاس (PTV Plus) و فرمان‌پذیری محور عقب که برای اولین بار در یک ماکان ارائه می‌شود، این خودرو طیف وسیعی را بین راحتی و عملکرد ارائه می‌دهد.

با موقعیت صندلی به خصوص اسپرت، دینامیک رانندگی چشمگیر و فرمان‌پذیری دقیق، ماکان جدید حس واقعی یک خودروی اسپرت را القا می‌کند. پورشه برای اولین SUV تمام الکتریکی خود، از تمام پتانسیل الکتریکی‌سازی استفاده می‌کند و در هر جنبه‌ای از توسعه شاسی، سطح توقع را ارتقا می‌دهد.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

سیستم تعلیق جلوی دوشاخه آلومینیومی با بازوی کنترلی مجزا

سیستم تعلیق جلوی دوشاخه آلومینیومی با بازوی کنترلی مجزا از شاسی ماکان پشتیبانی می‌کند که به دلیل حرکات شناسی و الاستوکینماتیک آن، پاسخگویی، دقت فرمان و پایداری جهت را ارتقا می‌دهد. Macan Turbo همچنین با قسمت عقب پرکارآمد خود امتیاز می‌گیرد.

موتور الکتریکی به دور محور عرضی خودرو چرخانده شده و بنابراین در عقب‌تر قرار گرفته است. این امر تعادل وزن مورد نظر در محور عقب به میزان ۴۸ درصد در جلو و ۵۲ درصد در عقب را امکان‌پذیر می‌کند. در Macan 4، واحد محرکه در داخل زیرشاسی شاسی نصب شده است، در حالی که واحد محرکه‌ی Turbo به طور مستقیم از طریق چهار نقطه به بدنه متصل می‌شود.

اتصال جداگانه‌ی محور و موتور الکتریکی امکان تنظیم جداگانه‌ی موتور و پایه‌های تعلیق را به پیکربندی بهینه ی مربوطه فراهم می‌کند. بدنه در ماکان همچنین فضایی برای سیستم فرمان‌پذیری محور عقب و قفل دیفرانسیل عقب PTV Plus که در مدل توربو استاندارد است، ارائه می‌دهد.

دو موتور الکتریکی در پورشه ماکان جدید به صورت جداگانه و تقریباً به صورت لحظه‌ای از طریق الکترونیک قدرت کنترل می‌شوند.

مدیریت کشش الکترونیکی پورشه (ePTM) تقریباً پنج برابر سریع‌تر از یک سیستم سنتی تمام چرخ محرک عمل می‌کند و می‌تواند ظرف ۱۰ میلی‌ثانیه به لغزش واکنش نشان دهد.

علاوه بر این، توزیع نیروی محرک در تمام چرخ‌ها بر اساس برنامه‌ی رانندگی انتخاب‌شده تنظیم می‌شود. در حالت عادی، توزیع نیرو برای بازدهی و برد بالا طراحی شده است.

این بدان معناست که تا حد امکان از دیفرانسیل عقب استفاده می‌شود. در حالت‌های اسپرت (Sport) و اسپرت پلاس (Sport Plus)، تمرکز ePTM بر بهینه‌سازی کشش است؛ در نتیجه بیشتر از دیفرانسیل جلو استفاده می‌شود.

در حالت رانندگی خارج جاده، ماکان با پیکربندی “راه ناهموار” به سیستم تمام چرخ محرک تغییر می‌کند. سرعت دیفرانسیل بین محورهای جلو و عقب توسط یک قفل دیفرانسیل مرکزی مجازی محدود می‌شود که باعث بهبود کشش می‌شود. همچنین، سطح بالا ۱ (به‌علاوه ۲۰ میلی‌متر) یا سطح بالا ۲ (به‌علاوه ۴۰ میلی‌متر) فعال می‌شود.

علاوه بر ePTM، سیستم پویایی گشتاور پورشه پلاس (PTV Plus) که یک قفل دیفرانسیل به کنترل الکترونیکی در محور عقب است، به کشش، پایداری رانندگی و دینامیک جانبی در پورشه ماکان توربو کمک می‌کند.

استراتژی کنترل PTV Plus به شرایط رانندگی بستگی دارد. قفل دیفرانسیل عقب و اعمال ترمزگیری دقیق و دینامیک روی محور عقب، به طور هدفمندی از رفتار فرمان و دقت فرمان پشتیبانی می‌کنند.

فرمان‌پذیری محور عقب برای چابکی و پایداری بیشتر

برای اولین بار، پورشه ماکان به صورت سفارشی دارای فرمان‌پذیری محور عقب با حداکثر زاویه‌ی فرمان ۵ درجه است.

این ویژگی شعاع گردش جمع‌وجوری به میزان ۱۱.۱ متر را در ترافیک شهری و هنگام مانور فراهم می‌کند، در حالی که همزمان پایداری رانندگی فوق‌العاده‌ای را در سرعت‌های بالاتر امکان‌پذیر می‌سازد که با کمک فرمان‌پذیری ثابت و دقیق محور جلو که این برند به آن شهرت دارد، تقویت می‌شود.

در سرعت‌های حداکثر تا حدود ۸۰ کیلومتر بر ساعت، چرخ‌های عقب در جهت مخالف چرخ‌های جلو فرمان می‌گیرند، با حداکثر زاویه‌ی فرمان در محور عقب تا ۵ درجه هنگام پارک.

این امر مانور دادن را آسان‌تر می‌کند، شعاع گردش تقریباً یک متر کاهش می‌یابد و نیاز به زاویه‌ی فرمان روی فرمان تا ۲۴ درصد کاهش می‌یابد. این کوتاه‌ شدن مجازی فاصله‌ی محوری از طریق فرمان‌پذیری محور عقب همچنین منجر به فرمان‌پذیری واکنش‌پذیرتر در پیچ‌ها می‌شود.

در سرعت‌های بالاتر از تقریباً ۸۰ کیلومتر بر ساعت، چرخ‌های عقب در همان جهت چرخ‌های جلو فرمان می‌گیرند. در نتیجه، فاصله‌ی محوری به طور مؤثری افزایش می‌یابد و پایداری رانندگی را بیشتر می‌کند، برای مثال هنگام تغییر لاین در بزرگراه.

فرمان‌پذیری محور عقب با ضریب فرمان مستقیم‌تر ۱۵ درصدی در محور جلو همراه است.

فرمان‌پذیری محور جلو در ماکان کاملاً به سبک پورشه است و ح尖‌ترین دقت را در تمام مانورهای فرمان ارائه می‌دهد. این امر در ترکیب با دینامیک محرک بالا، منجر به کنترل بهینه می‌شود.

سیستم فرمان کمکی برقی توسعه‌یافته توسط پورشه، اطلاعات مهم فرمان برای راننده را مانند ویژگی‌های سطح جاده و قابلیت چسبندگی لاستیک‌ها شناسایی و تقویت می‌کند.

از سوی دیگر، لرزش‌ها و ضربات آزاردهنده حذف می‌شوند و به فرمان منتقل نمی‌شوند و به راننده حس فرمان واضح و مستقیمی می‌دهند.
کنترل کمک‌فنر PASM عملکرد و راحتی بیشتری را ارائه می‌دهد

مدل‌های Macan با سیستم تعلیق بادی (استاندارد روی Macan Turbo، و به صورت سفارشی روی Macan 4 در اروپا) مجهز به کنترل الکترونیکی کمک‌فنر Porsche Active Suspension Management (PASM) هستند. PASM را همچنین می‌توان به صورت سفارشی با سیستم تعلیق فنر فولادی ترکیب کرد.

این سیستم به وضعیت جاده و همچنین سرعت، شتاب طولی و نیروی پیچش جانبی، فشار روی پدال گاز، ورودی فرمان و تنظیم ارتفاع سواری

مدل‌های Macan با سیستم تعلیق بادی (استاندارد روی Macan Turbo، و به صورت سفارشی روی Macan 4 در اروپا) می‌توانند ارتفاع سواری خود را تا ۳۰ میلی‌متر در مقایسه با ارتفاع استاندارد ۱۸۵ میلی‌متر پایین بیاورند.

این امر در سرعت‌های بالا به نفع برد خودرو است زیرا مقاومت هوا را کاهش می‌دهد. در سطح بالا ۲، ارتفاع زمین تا ۲۲۵ میلی‌متر افزایش می‌یابد.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

رینگ‌ و تایر

عرض رینگ‌ها در محورهای جلو و عقب به طور قابل توجهی متفاوت است تا از توزیع وزن متمرکز بر عقب پشتیبانی شود – برای چسبندگی بیشتر و دینامیک رانندگی بهتر.

پتانسیل عملکرد بیشتر توسط سایز رینگ‌ها (که از ۲۰ تا ۲۲ اینچ قطر دارند) و تایرهای عملکردی جدید توسعه‌یافته ارائه می‌شود که مسافت ترمز را تا شش درصد در مقایسه با تایرهای تابستانی استاندارد کوتاه می‌کنند و با هندلینگ خشک بهتر مشخص می‌شوند. تایر عملکردی فقط در کنار رینگ با طراحی RS Spyder 22 اینچی موجود است.

ترمزهای قدرتمند و دقیق

همسو با عملکرد رانندگی اسپرت، مدل‌های Macan در تمام شرایط رانندگی عملکرد ترمز مشخصه‌ی پورشه را ارائه می‌دهند – اگرچه ظرفیت بازیابی بالا تا ۲۴۰ کیلووات به این معنی است که از ترمزهای مکانیکی به طور قابل توجهی کمتر استفاده می‌شود.

لنت‌ها و کالیپرهای ترمز برای SUV تمام الکتریکی به طور کامل بازطراحی شده‌اند.

کالیپرها گشتاور ترمز باقی‌مانده را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند تا از نیازهای برد پشتیبانی کنند. هر دو مدل دارای ترمزهای چدنی خاکستری در عقب با دیسک‌های ۳۵۰ x 30 میلی‌متری و کالیپرهای شناور هستند.

در جلو، Macan 4 جدید دارای ترمزهای کالیپر ثابت آلومینیومی چهار پیستونه به ابعاد ۳۵۰ x 34 میلی‌متر است در حالی که Macan Turbo دارای ترمزهای کالیپر ثابت آلومینیومی شش پیستونه به ابعاد ۴۰۰ x 38 میلی‌متر است.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

نمایشگرها

پورشه ماکان به جدیدترین نسل از نمایشگرها و مفهوم عملیاتی با حداکثر سه نمایشگر مجهز شده است.

از جمله صفحه ابزار خمیده ۱۲.۶ اینچی با طراحی آزاد و نمایشگر مرکزی ۱۰.۹ اینچی. برای اولین بار، سرنشین می‌تواند اطلاعات را مشاهده کند، تنظیمات سیستم سرگرمی را تنظیم کند یا محتوای ویدیویی را در حالی که خودرو در حال حرکت است از طریق نمایشگر ۱۰.۹ اینچی اختیاری خود مشاهده کند.

نمایشگر خمیده ۱۲.۶ اینچی، تمام دیجیتال و با طراحی آزاد، به طور مستقیم در میدان دید راننده قرار دارد.

طبق معمول در پورشه، این نمایشگر بالاترین نقطه داشبورد را تشکیل می‌دهد. یک نمایشگر کمکی مرکزی عملکرد سیستم‌های کمک راننده را ساده‌تر می‌کند و با یک نمایشگر بزرگ از راننده پشتیبانی می‌کند. با استفاده از کنترل‌های روی فرمان، راننده می‌تواند نمایش صفحه ابزار و نمایشگر سربال اختیاری AR را شخصی‌سازی کند.

نمایشگر مرکزی سیستم مدیریت ارتباطات پورشه (PCM) یک نمایشگر لمسی ۱۰.۹ اینچی با وضوح بالا و کیفیت فول اچ‌دی است. مانند یک گوشی هوشمند، راننده می‌تواند موقعیت برنامه‌های مورد علاقه خود را برای دسترسی سریع شخصی‌سازی کند.

نمایشگر اختیاری سرنشین نیز دارای قطر ۱۰.۹ اینچ است. سرنشین می‌تواند تنظیمات سرگرمی یا ناوبری را تنظیم کند، در برنامه‌های رسانه‌ای مرور کند یا محتوای ویدیویی را پخش کند. این امر حتی در حالی که خودرو در حال حرکت است نیز امکان‌پذیر است.

به لطف فناوری نمایشگر خاص، این نمایشگر از صندلی راننده قابل مشاهده نیست.

برای اولین بار در پورشه، یک نمایشگر سربال با فناوری واقعیت افزوده (AR) در دسترس است. محتوای رنگی AR با دقت و بدون درز در محیط واقعی با دقت بالا به نمایش گذاشته می‌شود. به عنوان مثال، فلش‌های

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

چراغ‌های روشنایی

پورشه ماکان به طور استاندارد به چراغ‌های محیطی مجهز به چراغ‌های روشنایی ارتباطی مجهز شده است.

در ناحیه جلویی فضای داخلی، یک نوار نوری با ۵۶ LED وجود دارد که از یک پنل در تا پنل دیگر در سراسر داشبورد امتداد دارد.

این نوار انیمیشنی رنگارنگ وضعیت‌های مختلف خودرو مانند فرآیند شارژ را نشان می‌دهد و با نمایش نوری از سرنشینان هنگام سوار شدن استقبال می‌کند.

ویژگی‌های مشخصه‌ی پورشه مانند لانچ کنترل یا تغییر حالت‌های رانندگی با شکوهی برجسته می‌شوند. چراغ‌های روشنایی همچنین با برخی از سیستم‌های کمک راننده مانند دستیار تغییر لاین کار می‌کنند و می‌توانند هشدارهای مبتنی بر موقعیت را ارائه دهند.

خطر به راننده، به عنوان مثال، با یک نوار نورانی چشمک‌زن روی درب نشان داده می‌شود اگر در هنگام باز شدن درب، دوچرخه‌سوار از پشت نزدیک می‌شود.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

دستیار صوتی سریع‌تر و هوشمندتر

مدیریت ارتباطات پورشه (PCM) استاندارد در ماکان جدید عملکرد محاسباتی را به سطح جدیدی ارتقا می‌دهد.

این امر در مورد دستیار صوتی نیز صدق می‌کند که با فرمان “هی پورشه” با سرعت رعد و برق پاسخ می‌دهد. همچنین با چراغ‌های روشنایی ارتباط برقرار می‌کند.

با استفاده از دو میکروفون، سیستم تشخیص می‌دهد چه کسی صحبت می‌کند و این را به صورت بصری در صفحه مرکزی و همچنین از طریق یک توالی نوری در چراغ‌های روشنایی نشان می‌دهد.

اگر راننده و سرنشین همزمان صحبت کنند، هیچ سردرگمی وجود ندارد: سیستم به سادگی روی کسی که ابتدا صحبت کرده تمرکز می‌کند. با اضافه شدن زبان‌های ترکی، چک، مجاری، پرتغالی، تایوانی و کانتونی، دستیار صوتی اکنون شش زبان بیشتر از قبل را درک می‌کند.

در مجموع ۲۳ زبان در دسترس هستند. در عین حال، دستیار صوتی حتی هوشمندتر شده است. این به راننده کمک می‌کند تا گزینه‌های خاص پارک و شارژ را پیدا کند و همچنین پخش موسیقی و همچنین عملکردهای خودرو و رفاه را کنترل می‌کند.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

سیستم عامل پرقدرت و آسان برای استفاده: سیستم عامل جدید و مجموعه برنامه ها

نسل جدید اطلاعات سرگرمی از سیستم عامل اندروید اتوموتیو به عنوان سیستم عامل خود استفاده می کند و به محض اینکه راننده با کلید نزدیک می شود، در پس زمینه بوت می شود.

بنابراین، عملکردهای خودرو و سرگرمی به طور مستقیم در دسترس هستند و می توان به سرعت و به راحتی آنها را کنترل کرد. پورشه قابلیت های اتصال را در Macan به طور اساسی بازنگری کرده است.

با تشکر از سیستم عامل جدید، محتوای دیجیتال حتی بیشتر با وسیله نقلیه مطابقت دارد.

هاب جدید برای خدمات اتصال، مرکز برنامه پورشه است. این مرکز دائما در حال پیشرفت است و باعث می شود Macan در طول چرخه عمر خود به روز باشد.

در مرکز برنامه پورشه، رانندگان و سرنشینان می توانند برنامه های شخص ثالث مورد علاقه خود را به صورت مستقیم نصب و استفاده کنند، همانطور که می توانند روی گوشی های هوشمند خود انجام دهند. هنگام راه اندازی Macan، انواع برنامه های کاربردی از دسته های مختلف در دسترس خواهند بود و این محدوده دائماً در حال گسترش است.

 

بیشتر بخوانید: راز افزایش برد پورشه تایکان جدید

 

در بازارهای اروپایی، این برنامه ها شامل خدمات موسیقی مانند Spotify، Amazon Music و TuneIn Radio، پلتفرم استریم یوتیوب، سیستم کنفرانس Cisco WebEx و همچنین برنامه خانه هوشمند Home Assistant و بازی های مختلف می شود.

یکپارچه سازی تلفن هوشمند Apple CarPlay و Android Auto نیز توسعه یافته است: هنگام استفاده از Apple CarPlay، نقشه اپل در صفحه ابزار نمایش داده می شود، همانطور که Google Maps در Android Auto است. بسیاری از عملکردهای بسته اختیاری Sport Chrono را می توان از طریق برنامه Sport Chrono که در PCM در صفحه نمایش مرکزی ادغام شده است، کنترل کرد.

این موارد شامل ضبط زمان دور و داده‌های تله‌متری، افزودن مسیرهای جدید و تحلیل بخش و دور می‌شود.

در برنامه ناوبری، به‌روزرسانی‌های ماهانه نقشه و همچنین به‌روزرسانی داده‌های نقشه مرتبط برای محاسبه مسیر، یک تجربه باکیفیت را برای مشتری تضمین می‌کند.

اگر مشتری در زمان حضور در خودرو نباشد، می‌تواند از طریق برنامه My Porsche مسیر را از هر کجا که هست برنامه ریزی کرده و به خودرو ارسال کند.

برنامه ریزی هوشمند شارژ برای سفری سریع و کارآمد

هر زمان که ناوبری مسیر فعال باشد، برنامه‌ریز شارژ با توقف‌های شارژ بهینه به شما کمک می‌کند تا حتی در سفرهای طولانی به راحتی و بدون اتلاف وقت سفر کنید.

ابتدا سیستم ناوبری با استفاده از اطلاعات ترافیک بلادرنگ، سریع‌ترین یا کوتاه‌ترین مسیر را محاسبه می‌کند. اگر شارژ باتری برای رسیدن به مقصد در سطح مصرف فعلی کافی نباشد، برنامه‌ریز شارژ به طور خودکار توقف‌های شارژ لازم را در طول مسیر برنامه‌ریزی می‌کند.

برنامه‌ریز شارژ ظرفیت شارژ موجود در ایستگاه‌های شارژ را در نظر می‌گیرد و زمان شارژ حاصل برای دستیابی به بهترین گزینه شارژ سریع محاسبه می‌شود. برای استفاده کامل از ظرفیت شارژ موجود، سیستم همچنین پیش از توقف شارژ، پیش سردسازی باتری را تنظیم می‌کند.

عملکرد آنلاین مورد نیاز برای برنامه‌ریز شارژ برای ۱۰ سال به عنوان بخشی از بسته Porsche Connect گنجانده شده است. برنامه‌ریز شارژ همچنین می‌تواند به لطف ورودی‌های پایگاه داده ذخیره‌شده محلی، توقف‌های شارژ را به صورت آفلاین پیشنهاد دهد.
تنوع بالا و تجهیزات گسترده

پورشه Macan جدید همچنین با کاربردی بودن بالا در روزمره، تجهیزات باکیفیت و فضای جادار خانوادگی مشخص می شود. الکتریکی شدن به طور قابل توجهی باعث افزایش تنوع SUV بخش B پورشه شده است.

حجم محفظه بار Macan به طول ۴۷۸۴ میلی متر، عرض ۱۹۳۸ میلی متر و ارتفاع ۱۶۲۲ میلی متر (۱۶۲۱ میلی متر برای Turbo) می تواند تا ۵۴۰ لیتر (Macan 4) یا حتی ۱۳۴۸ لیتر با تا شدن صندلی عقب افزایش یابد. فضای بار نیز در زیر کاپوت در دسترس است: در ۸۴ لیتر، فضای جلویی (frunk) حجم کافی برای چمدان کوچک یا به عنوان مثال، تجهیزات شارژ را ارائه می دهد.

درب محفظه جلو را می توان با یک حرکت راحت دست باز کرد.

درب صندوق عقب به صورت خودکار با حرکت پا باز و بسته می شود.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

فضای داخلی جادار و راحت

راننده و سرنشین جلو تا ۲۸ میلی متر در Macan تمام الکتریکی نسبت به مدل قبلی پایین تر می نشینند. صندلی های راحت هشت جهته گرم شونده به صورت استاندارد در Macan 4 نصب شده اند، در حالی که صندلی های اسپرت ۱۸ جهته تطبیقی و صندلی های راحت ۱۴ جهته برای Macan Turbo در دسترس هستند. تهویه صندلی و عملکرد ماساژ به صورت آپشن ارائه می شود.

فضای ذخیره سازی استاندارد بیشتر و گزینه های ذخیره سازی بیشتر در ردیف اول صندلی ها نسبت به قبل وجود دارد، به علاوه دو پورت شارژ سریع USB-C در محفظه ذخیره سازی کنسول مرکزی و یک پریز برق ۱۲ ولت. یک سینی گوشی هوشمند خنک شده امکان شارژ بی سیم با ۱۵ وات توان شارژ را فراهم می کند. در قسمت عقب Macan، مسافران می توانند روی صندلی عقب تاشو ۴۰:۲۰:۴۰ با گرمایش صندلی اختیاری بنشینند.

موقعیت صندلی عقب که ۱۵ میلی متر پایین تر از مدل قبلی است، همچنین فضای سر کافی را برای افراد بالای ۱.۸۰ متر در هنگام نشستن در صندلی های عقب فراهم می کند. فاصله بین دو محور به طور قابل توجهی افزایش یافته ۲۸۹۳ میلی متر فضای پای بیشتری را برای سرنشینان عقب فراهم می کند. دو پورت شارژ سریع USB-C نیز در عقب موجود است.

سیستم تهویه مطبوع جدید از سلامت محافظت می کند

سیستم تهویه مطبوع جدید در Porsche Macan به سرنشینان در برابر ذرات معلق و آلاینده های هوای بیرون از خودرو محافظت می کند.

فیلتر هوای کابین اثبات شده و عملکرد گردش مجدد GPS به صورت استاندارد نصب شده است. دومی ورودی های تونل را بر اساس داده های ناوبری پیش بینی کننده تشخیص می دهد و عملکرد گردش مجدد را به طور خودکار از قبل فعال می کند.

این امر از ورود بوها و دود اگزوز به داخل کابین جلوگیری می کند.

سنسور سیستم تهویه مطبوع اختیاری به طور مداوم آلودگی ذرات PM2.5 را در هوای بیرون و داخل خودرو اندازه گیری می کند و مقادیر را در PCM نمایش می دهد.

حالت گردش مجدد خودکار که در صورت превышение حد مجاز فعال می شود و چندین دور گردش از طریق فیلتر گرد و غبار، هوای داخل را تمیز می کند و هوای آلوده بیرون را بیرون نگه می دارد. یونیزر قبل از ورود به داخل کابین خودرو، بسیاری از میکروب ها و آلاینده ها را از هوای تهویه مطبوع اتوماتیک حذف می کند.

افراد مبتلا به آلرژی به طور خاص از آب و هوای داخلی بسیار دلپذیرتر و کیفیت هوای بهتر بهره مند می شوند.

علاوه بر Sound Package Plus با ۱۰ بلندگو و ۱۵۰ وات توان کل به عنوان استاندارد در Macan 4، سیستم های صوتی قدرتمندتر BOSE® و Burmester® اکنون تجربه صوتی درجه یک را ارائه می دهند. با ۱۴ بلندگو از جمله ساب ووفر جداگانه، ۱۴ کانال آمپلی فایر و ۷۱۰ وات توان کل، سیستم BOSE® Surround Sound در هر صندلی صدایی قدرتمند و پویا ارائه می دهد.

Macan Turbo به طور استاندارد با سیستم BOSE® عرضه می شود. به لطف ساب ووفر نصب شده در زیر کف محفظه بار، ظرفیت محفظه بار مدل برتر بین ۴۸۰ تا ۱۲۸۸ لیتر است.

سیستم صدای فراگیر ۳D High-End Burmester® دارای ۲۱ بلندگو با سیستم مرکزی دوطرفه و ساب ووفر اکتیو ۴۰۰ واتی است.

این سیستم ۱۴۷۰ وات توان کل را ارائه می دهد. علاوه بر موقعیت گوش دادن “متقارن” آشنا، سیستم صوتی Burmester® همچنین دارای پیکربندی جدید “راننده” است که بر راننده تمرکز دارد.

این امر هم دقت باس و هم طبیعی بودن پخش صدا و ساز را برای راننده افزایش می دهد. برای سیستم های BOSE® و Burmester®، یک تنظیم صدای جدید Eco-Mode نیز وجود دارد که در آن بلندگوهای عقب و ساب ووفر در پخش گنجانده نشده اند. بسته به حجم و سبک موسیقی، این می تواند باعث صرفه جویی در انرژی شود.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

دستیار شایسته برای راننده

چراغ های جلوی LED استاندارد شامل PDLS در Macan 4 جدید به دو ماژول نوری که یکی بالای دیگری قرار گرفته است، تقسیم می شوند.

ماژول بالایی شامل چراغ های روز چهار نقطه ای مشخصه پورشه است. چراغ های روز و LED های راهنما به ترتیب در هر یک از چهار ماژول نوار قرار گرفته اند. ماژول پایینی واحدهای عملکردی برای نور کم و نور بالا را به همراه عملکردهای کمکی مرتبط PDLS ادغام می کند. علاوه بر دستیار نور بالا، چراغ های جلوی اصلی LED استاندارد همچنین دارای کنترل نور جلو حساس به سرعت و کنترل محدوده دینامیکی هستند.

Porsche Macan Turbo به طور استاندارد با چراغ های جلوی LED Matrix با سیستم نورپردازی دینامیک پورشه پلاس (PDLS Plus) عرضه می شود.

این سیستم نورپردازی از داده های سرعت، دوربین و ناوبری برای ارائه نوردهی ایده آل استفاده می کند. در مجموع ۸۴ LED در هر چراغ جلو به همراه عدسی ها و بازتابنده های بالادستی نور بالا را تولید می کنند. این سیستم می تواند جاده را تا مسافت بیش از ۶۰۰ متر روشن کند.

یک دوربین وسایل نقلیه جلو و روبرو و همچنین علائم ترافیکی بازتابنده را تشخیص می دهد.

از این اطلاعات برای توزیع هوشمندانه نور بالا استفاده می شود، زیرا می توان مناطق جداگانه ماتریس را به طور خاص خاموش کرد.

این امر دید بهینه را با نور بالا فعال بدون مزاحمت برای سایر کاربران جاده یا خیرگی توسط علائم ترافیکی امکان پذیر می کند.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

عملکرد بوست علاوه بر این، روشنایی خط رانندگی خود را در ترافیک دوطرفه افزایش می دهد. این چشم راننده را هدایت می کند و در نتیجه راحتی و ایمنی را افزایش می دهد.

این فناوری همچنین عملکردهایی مانند نورپردازی ثابت گوشه و نور بالا بزرگراه را فعال می کند. چراغ های جلوی LED ماتریس با یک انیمیشن Coming/Leaving Home از راننده Macan استقبال و بدرقه می کنند.

در نسخه Exclusive Manufaktur، چراغ های جلو را می توان به درخواست خاموش کرد و در Glacier Ice Blue موجود هستند. آنها همچنین شامل یک انیمیشن منحصر به فرد با جلوه تئاتری هستند.
سیستم های کمک راننده: ایمنی بیشتر، راحتی بیشتر

Macan جدید طیف گسترده ای از سیستم های راحتی و کمکی را ارائه می دهد.

آنها خودرو را امن تر و رانندگی و پارک کردن را راحت تر می کنند. نمایش خطر از طریق چراغ ارتباطی استاندارد به خصوص چشمگیر است.

این پشتیبانی بصری را برای عملکرد هشدار خروج و هشدارهای عملکرد تغییر خط فراهم می کند.

نمای کلی سیستم های کمکی استاندارد و عملکردهای آنها:

سیستم هشدار و ترمز
عملکرد ترمز اضطراری
دستیار پیچ
دستیار تقاطع
هشدار فاصله
دستیار فرار
تشخیص علامت ترافیک
اطلاعات مبتنی بر دوربین و ناوبری در مورد قوانین ترافیک مربوطه
هشدار تصویری و صوتی در صورت سرعت بیش از حد
توصیه ترمز و تشخیص توجه
تجزیه و تحلیل رفتار فرمان و عملکرد راننده
پیام هشدار در صورت تشخیص خستگی یا از دست دادن توجه

سیستم تماس اضطراری eCall

سیستم حفظ خط
در صورت خروج ناخواسته خودرو از خط، اصلاح فرمان انجام می شود
می توان سیگنال هشدار بصری را فعال کرد
عملکرد توقف اضطراری
اگر راننده واکنشی نشان ندهد، هشدار در سه سطح تشدید می شود
در صورت لزوم، توقف اضطراری خودکار، چراغ های خطر روشن می شود و eCall ارسال می شود
سیستم کنترل کروز
محدود کننده سرعت
دستیار فعال محدودیت سرعت
دستیار تغییر خط
دستیار تغییر خط
دستیار پیچ (عقب)
هشدار خروج
هشدار ترافیک هنگام دنده عقب

دوربین دنده عقب
نمایش محیط اطراف وسیله نقلیه در PCM با خطوط راهنما
دستیار پارک
سیستم فواصل تا موانع جلو و عقب را تشخیص می دهد
با هشدار بصری و صوتی

یک سیستم کروز کنترل تطبیقی ​​اختیاری در دسترس است که در سفرهای طولانی از راننده پشتیبانی می کند. این سیستم کمکی به شما امکان می دهد سرعت و فاصله ثابت تا وسیله نقلیه جلویی را حفظ کنید.

Porsche InnoDrive از جمله Active Lane Keeping با کنترل طولی پیش بینی کننده و مداخلات فرمان پیوسته از راننده برای حفظ خط، سرعت و فاصله پشتیبانی می کند.

سرعت، شتاب، ترمز و سرعت پیچ ها با توجه به مسیر و برنامه ها تنظیم می شوند. این سیستم همچنین به طور فعال به محدودیت سرعت، پیچ ها، میدان ها، قوانین حق تقدم و گره های ترافیکی واکنش نشان می دهد.

این سیستم داده های ناوبری آنلاین و اطلاعات دوربین ها و سنسورهای خودرو و همچنین خدمات Connect موجود را پیوند می دهد. این مسیر پیش رو و ترافیک را به یک مدل واقعی با وضوح بالا تبدیل می کند.

در جاده های روستایی و بزرگراه های توسعه یافته، این سیستم در ترافیک با مداخلات فرمان مداوم، حفظ خط را در ترافیک های سنگین بر عهده می گیرد – حتی در کارگاه های ساختمانی و گره های ترافیکی.

 

بیشتر بخوانید: رضوانی رترو RR1: یک پورشه ۹۱۱ نئوکلاسیک با ۷۵۰ اسب‌بخار قدرت

 

این سیستم به طور خودکار علائم خطوط و وسایل نقلیه جلو و در خط خود را تشخیص می دهد.

Surround View از جمله Active Parking Assistance از راننده در هنگام پارک و مانور به سه روش پشتیبانی می کند. راننده می تواند جستجوی پارک را از طریق PCM شروع کند.

این سیستم با استفاده از سنسورهای اولتراسونیک، محل های پارک موازی و عمود بر هم را تشخیص می دهد.

به محض یافتن فضای مناسب، راننده می تواند فرآیند پارک خودکار را از طریق PCM راه اندازی کند. دستیار پارک هوشمند در طول فرآیند پارک، فرمان، شتاب و ترمز را به عهده می گیرد و خودرو را به طور خودکار در پارک های موازی و خارج از آنها پارک می کند.

عملکرد Surround View از چهار دوربین مجزا برای محاسبه نمای مجازی از بالا از Macan استفاده می کند که در زمان واقعی در PCM نمایش داده می شود.

پورشه ماکان 2025
پورشه ماکان ۲۰۲۵

دستیار مانور تریلر به راننده کمک می کند زمانی که وسیله نقلیه به عنوان وسیله یدک کش استفاده می شود و نیاز به دنده عقب دارد.

پس از فعال کردن دنده عقب، تنها کاری که راننده باید انجام دهد فعال کردن سیستم و شتاب ملایم است.

راننده می تواند از PCM برای تنظیم زاویه ای که می خواهد وسیله نقلیه را دنده عقب کند استفاده کند.

تصویر دوربین دنده عقب در PCM خطوط راهنمای مربوطه را برای جهت یابی نشان می دهد. ا

ین سیستم به طور خودکار فرمان را می چرخاند و تریلر را در مسیری که راننده انتخاب کرده هدایت می کند.

پورشه ماکان جدید با به‌روزرسانی‌های گسترده در سیستم تعلیق، فرمان و ترمز، هندلینگ، پایداری و عملکرد رانندگی را به طور قابل توجهی ارتقا می‌دهد.

سیستم‌های جدید مانند فرمان‌پذیری محور عقب و سیستم تعلیق بادی با تنظیم ارتفاع سواری، تطبیق‌پذیری و دامنه‌ی کارایی را افزایش می‌دهند.

ترمزهای قدرتمند و دقیق ایمنی و اطمینان را در تمام شرایط رانندگی تضمین می‌کنند. در داخل کابین، نمایشگرها و سیستم‌های سرگرمی جدید اطلاعات و سرگرمی فراوان را ارائه می‌کنند و دستیار صوتی ارتقا یافته تعامل را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.

مشخصات فنی پورشه ماکان ۲۰۲۵ :

 

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje