Wp Header Logo 84.png

دی لایت چیست؟ بررسی کاربردها، مزایا و مقایسه با سایر چراغ ها

چراغ دی‌لایت در طول روز عمل می‌کند و کاربرد اصلی آن برخلاف باور عموم، افزایش دید راننده نیست؛ بلکه این چراغ به رانندگان دیگر کمک می‌کنند تا شما را بهتر ببینند. دی‌لایت‌ها معمولا از نوع ال‌ای‌دی هستند و ویژگی‌هایی از قبیل وزن سبک، ضد آب بودن، و قابلیت انعطاف‌پذیری را دارند. اگر با کاربردهای دی لایت به‌طورکامل آشنا نیستید، برای اینکه بدانید چراغ دی لایت چیست این مقاله را مطالعه کنید.

استفاده در شرایط جوی نامساعد؛ مهم‌ترین کاربرد دی لایت

کاربردهای اصلی دی‌لایت در هوای نامساعد و مسیرهای با نور کم‌است. ابتدا این تکنولوژی به‌منظور پیشگیری از تصادفات جاده‌ای در مناطق مه‌آلود مورداستفاده قرار گرفت. همچنین، در مناطقی که به دلیل مجاورت با قطب جنوب یا شمال که بخشی از سال در نور کم‌سپری شود، چراغ دی‌لایت جایگزین مناسبی برای استفاده مداوم از چراغ‌ها یا مه‌شکن‌ها خواهد بود. دی‌لایت برای مواقعی که راننده روشن کردن چراغ خودرو را فراموش می‌کند کاربرد دارد. این تکنولوژی در خودروهایی که مجهز به اتولایت نیستند به عابران گوشزد می‌کند که خودرو در حال نزدیک شدن به آن‌ها است؛ این کار در پیشگیری از تصادف عابر با خودرو موثر است. تکنولوژی دی‌لایت به حدی موثر است که در برخی کشورها، خودروهای مجهز به دی‌لایت تخفیف بیمه دریافت می‌کنند.

باتوجه‌به مزایای ذکر شده، در مناطقی از ایران که شرایط هوایی مه‌آلود یا دچار ریزگرد هستند، استفاده از دی‌لایت در افزایش محسوس ایمنی رانندگی و سرنشینان موثر است. اما باید توجه داشت که دی‌لایت‌ها نباید به‌عنوان منبع نور اصلی در مسیرهای تاریک مورداستفاده قرار گیرند. باتوجه‌به وجود دی لایت در اکثر خودروهای وارداتی و گران بودن این خودروها برای بخشی از مردم، سپند خودرو امکان خرید اقساطی خودرو خارجی را برای مشتریان محترم فراهم نموده است.

فعال شدن خودکار اتولایت؛ مهم‌ترین تفاوت آن با دی‌لایت

دی‌لایت و اتولایت به دو تکنولوژی متفاوت در خودروها اشاره دارند. اتولایت معمولاً به روشن شدن خودکار چراغ‌ها در شرایط نور کم اشاره دارد، درحالی‌که دی‌لایت به‌عنوان یک نوع چراغ روز، هدفش افزایش دید راننده نیست بلکه به رانندگان دیگر کمک می‌کند تا خودرو را بهتر ببینند.

اتولایت معمولاً با تنظیمات کارخانه‌ای سنسور نور خودرو فعال می‌شود و در شرایط نور کم خودکار چراغ‌ها را روشن می‌کند. اما دی‌لایت معمولاً در محیط‌های کاملاً روشن توجه عابران یا خودروهای دیگر را جلب می‌کند. استفاده از دی‌لایت، به‌خصوص در شرایط مه‌آلود یا زمان‌هایی که نور کم است، می‌تواند به جلوگیری از تصادفات و افزایش ایمنی رانندگی کمک کند. اما باید توجه داشت که ساطع شدن بیش از اندازه نور سفید باعث آزار سایر عابران و رانندگان در شب می‌شود.

در ایران، خودروهای وارداتی بسیاری مانند خودروهای چینی و مونتاژ داخل مانند فیدلیتی مجهز به سیستم دی لایت و اتولایت هستد. اگر قصد خرید این خودرو را دارید، شرایط فروش فیدلیتی اقساطی را در سپند خودرو می‌توانید مشاهده کنید.

دی لایت چیست؟ بررسی کاربردها، مزایا و مقایسه با سایر چراغ ها

تشخیص آسان‌تر خودرو و کاهش احتمال تصادف؛ از مهم‌ترین مزایای دی‌لایت

دی‌لایت‌ها مزایا و معایب گوناگونی دارند. تشخیص آسان‌تر خودرو در روز، کاهش تصادف خودرو با عابران و دوچرخه‌سواران، افزایش زیبایی و نمای خودرو و استفاده به‌عنوان جایگزین مه‌شکن و چراغ جلو در روز از مهم‌ترین کاربردهای دی‌لایت است. اما باید توجه داشت که گاهی ساطع شدن بیش‌ازاندازه نور سفید از برخی دی‌لایت‌ها، ممکن است باعث آزار عابران و رانندگان در شب شود و دید آن‌ها را مختل کند.

عدم کنترل برای خاموش کردن این چراغ‌ها هم از دیگر معایب آن به شمار می‌رود. اگر وجود دی‌لایت در خودرو برای شما مهم‌ است و بودجه خرید خودرو خارجی را ندارید، با خرید کوییک اقساطی می‌توانید خودرویی مجهز به دی لایت را با قیمت مناسب و به‌صورت اقساطی خریداری کنید.

دی لایت چیست؟ بررسی کاربردها، مزایا و مقایسه با سایر چراغ ها

استفاده از دی‌لایت در افزایش امنیت خودرو موثر است

در این مقاله دانستیم که دی لایت چیست و چه کاربردهای مهمی دارد. با این حال، هنوز در ایران عده قابل‌توجهی وجود دارند که کاربردی بهتر از زیبایی برای دی‌لایت پیدا نکرده‌اند و خودروسازان داخلی هم به نصب این آپشن بر روی اکثر خودروهای تولیدی خود توجه نمی‌کنند. اما استفاده از دیلایت در آمریکا و اروپا رایج بوده و خودروهایی که از سیستم دی‌لایت استفاده می‌کنند، مبلغ بیمه کم‌تری را به شرکت‌های بیمه می‌پردازند. استفاده گسترده از دی لایت در خودروهای خارجی نشان می‌دهد که این چراغ‌ها در کاهش میزان تصادفات موثر بوده و بهتر است مانند کشورهای حوزه اسکاندیناوی، استفاده از این فناوری برای خودروسازان در ایران الزامی شود.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje