1829674 307
به گزارش صنعت ماشین،

 یکی از پرحاشیه ترین خودروهای جهان مهمان نمایشگاه بین المللی خودرو پکن است. نسل جدید سانتافه که از زمان معرفی تا کنون همچنان کانون نقد کارشناسان حوزه خودرو قرار دارد.

همه چیز از رندرهای یک وب سایت بسیار مطرح در اواخر مهر ماه سال 1401 شروع شد، رندرهایی از نسل جدید سانتافه در فضای مجازی منتشر شد که هیچ ارتباطی با دو نسل قبلی آن نداشت. یک شاسی بلند 100 درصد جعبه ای که چالشی ترین قسمت آن مربوط به پروفایل عقبش می شد.

در آن زمان عملا کسی باور نمی کرد که هیوندای تن به چنین ریسکی بدهد و چنین خودروئی را روانه بازار کند. شاید هم عده زیادی این رندرها را از واقعیت بسیار فاصله دار می دیدند. اما همانطور که اشاره شد، سابقه بسیار موفق مرجع نشر دهنده این رندرها در پیش بینی محصولات آینده صنعت خودرو، موجب شده بود تا منتقدان از همان زمان نقدهای تند و آتشین خود را آغاز کنند.

جوجه اردک زشت کره ای در نمایشگاه خودرو پکن (+تصاویر)

حدودا 8 ماه پس از انتشار رندرها، هیوندای تصاویر رسمی سانتافه جدید را منتشر کرد. رویکرد جسورانه کره ای ها از جمله موارد خاص صنعت خودرو  محسوب می شود. تغییر زبان طراحی یک برند عملا کار آسانی نیست و ریسک بالائی را همراه دارد اما به هرترتیب کره ای ها این ریسک را به جان خریده بودند.

در نمایشگاه خودرو پکن نیز که مجموعه ای از خودروهای روز و آینده نگر دنیا حضور دارند و شاهد دلبری های خطوط و زوایای چشم نواز در قالب پکیج طراحی صنعتی هستیم، هیوندای سانتافه 2024 را پیش روی مخاطبان قرار داده است!

در نمایشگاه خودرو بین المللی پکن

هیوندای سانتافه 2024 در نمایشگاه پکن رونمایی شد +تصاویر

هیوندای سانتافه 2024 در نمایشگاه پکن رونمایی شد +تصاویر

سانتافه 2024 در بازار آمریکا و صرفا تریم های بنزینی از 35345 دلاردر تریم SE قیمت می خورد. تغییرات آپشن در تریم های SEL ، XRT ، Limited و Calligraphy بالا می رود. به ترتیب اشاره، قیمت سانتافه جدید 37845 ، 41995 ، 44745 و 47895 دلار است.

گروهی که پیرو کمینه گرائی هستند سانتافه جدید را یک رویکرد موفق به سبک مذکور می دانند و حتی آن را تحسین نیز می کنند. به هر ترتیب حاصل کار نه به اندازه نقدهای آتشین ضعیف و بدترکیب است و نه چنان دلرباست که آن را پرچمدار مینیمالیسم خودروئی بدانیم.

سانتافه 2024 از منظر ابعاد برابر با 4831 میلیمتر در طول، 1900 میلیمتر در عرض، 1720 میلیمتر در ارتفاع و 2814 میلیمتر در فاصله بین محورها توسعه یافته است. رینگ های آلومینیومی نیز در اندازه 21 اینچی ارائه می شوند.

با توجه به شرایط طراحی و مخصوصا ارتفاع زیاد ستون آخر، فضای بار قابل توجهی در اختیار مالک خودرو قرار دارد که با تغییر حالت صندلی ردیف آخر(سوم) بیشتر هم می شود. به قول یکی از نویسندگان مطالب خودرو، این سانتافه خوراک اسباب کشی است!

سری به نیروگاه این حاشیه ساز کره ای بزنیم:

برای تمام تریم های بنزینی سانتافه 2024 از تپنده 2.5 لیتری 4 سیلندر توربوشارژ با 277 اسب بخار خروجی و گشتاور 422 نیوتن متر استفاده شده است. سامانه تمام چرخ محرک فقط در حالت آپشن ارائه می شود.

وظیفه انتقال نیرو نیز عهده یک جعبه دنده 8 سرعته دوکلاچه اتوماتیک است.

در رابطه با بحث فنی اگر بسیار کوتاه و مختصر بخواهیم نظری را مطرح کنیم باید بگوئیم این پیشرانه نفس بسیار خوبی دارد و به خوبی سانتافه 2003 کیلوگرم را جا به جا می کند اما نقطه تاریک ماجرا به سیستم تعلیق و هندلیگ آن مربوط می شود که البته با توجه به نوع طراحی و ضرایب مربوط به علم ائروداینامیک دور از انتظار هم نبوده است.

شاخص صفر تا 96 کیلومتر برای تریم مجهز به سامانه تمام چرخ محرک Calligraphy برابر با 6.3 ثانیه محاسبه شده است.

شاخص یدک کشی 2041 کیلوگرم است که برای مشتریان ماجراجو با انتخاب تریم اکس آر تی و سفارش پکیج مرتبط با آن در حالت آپشن، افزایش خواهد داشت.

شاخص مصرف سوخت سانتافه جدید در نسخه محور جلو برای 100 کیلومتر رانندگی در شهر 11.8 لیتر و در بزرگراه 8.1 لیتر است. حضور آپشن تمام چرخ محرک، میزان مصرف در بزرگراه را به 8.4 لیتر افزایش می دهد.

تریم آفرودی اکس آر تی در این آمار شرایط بدتری دارد زیرا در شهر 12.4 لیتر و در بزرگراه 9 لیتر مصرف می کند.

تریم دیگر 1.6 لیتری توربوشارژ هیبرید است که مجموعا 226 اسب بخار خروجی دارد. این مدل به 9.5 ثانیه نیاز دارد تا از حالت توقف کامل به سرعت 100 کیلومتر برساعت برسد. این تریم با جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک ارائه می شود و سامانه تمام چرخ محرک نیز در وضعیت فعال قرار دارد.

کابین سانتافه جدید کاملا با شرایط طراحی بدنه هماهنگ شده و البته محیط جالبی را شکل داده است. اینجا امتداد اکثر خطوط تند و تیز هستند و کمترین میزان خمیدگی را شاهد هستیم.

جوجه اردک زشت کره ای در نمایشگاه خودرو پکن (+تصاویر)

سه ردیف صندلی، دو پد شارژ بی سیم در کنسول میانی، گرم کن صندلی ردیف جلو، وای فای هات اسپات، دو نمایشگر 12.3 اینچی اطلاعات کیلومتر و تنظیمات سیستم سرگرمی در قابی یکپارچه، پشتیبانی از اپل کارپلی و اندروید اوتو، پورت تایپ-سی، محفظه میکروب زدایی اشیا یو وی-سی و… از جمله امکانات کابین هستند.

در بحث ایمنی نیز با مجموعه ای کامل روبرو هستیم که راننده را همراهی می کنند. مواردی مانند: کروز کنترل تطبیقی، هشدار خروج از خط و دستیار حفظ خودرو بین خطوط، ترمز اضطراری، سنسورهای هشدار برخورد و…

سانتافه 2024

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje