Wp Header Logo 319.png


خودروسازان در حالی که منتظر مجوز جدید افزایش قیمت هستند، بخشی از خودروهای دپو شده خود را برای تحویل به مشتریان با قیمت‌های فعلی (قبل از افزایش) آزاد می‌کنند.

به گزارش مجله ماشین، همانطور که می‌دانید، شورای رقابت در اواخر مهرماه سال گذشته، مجوز افزایش قیمت ۸۰ تا ۱۷۰ میلیون تومانی را برای هشت خودروی جدید (که در واقع مدل‌های ارتقایافته و مجهز شده به آپشن‌های جدید بودند) صادر کرد. این موضوع باعث اعتراض بسیاری از خریداران این خودروها شد، اما در نهایت خودروسازان مجوز افزایش قیمت را برای این ۸ محصول خاص به دست آوردند.

با این حال، خودروسازان امیدوار بودند که در سال ۱۴۰۳ بتوانند مجوز افزایش قیمت برای همه محصولات خود را دریافت کنند. اما تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده و سیاستگذار فعلاً جلوی افزایش قیمت‌ها را گرفته است.

این در حالی است که خودروسازان در سال گذشته، به امید افزایش قیمت در سال جدید، بخشی از خودروهای تولیدی خود را دپو کرده بودند. هدف آنها از این کار، عرضه این خودروها با قیمت‌های جدید و جبران زیان خود بود.

حالا با گذشت بیش از ۵۰ روز از سال جدید و عدم صدور مجوز افزایش قیمت، خودروسازان برای تکمیل وجه برخی از خودروهای پیش‌فروش شده، فراخوان واریز وجه داده‌اند. این خودروها عمدتاً همان‌هایی هستند که در مهرماه سال گذشته مجوز افزایش قیمت ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومانی را دریافت کرده بودند.

به نظر می‌رسد خودروسازان قصد دارند تا زمانی که مجوز جدید افزایش قیمت صادر نشده، فعلاً از عرضه سایر خودروهای پیش‌فروشی خودداری کنند. این در حالی است که قیمت این خودروها در اواخر فروردین سال گذشته به طور متوسط ۴۹ درصد افزایش یافته بود و تاکنون هیچ مجوز جدیدی برای افزایش قیمت آنها صادر نشده است.

هنوز مشخص نیست که چه زمانی سیاستگذار مجوز افزایش قیمت خودروها را صادر خواهد کرد. اما به نظر می‌رسد خودروسازان تا آن زمان، به عرضه خودروهای دپو شده خود با قیمت‌های فعلی ادامه خواهند داد.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje