در سال‌های اخیر که ثبت‌نام خودروها و پیش‌فروش به قیمت کارخانه در شرایط مختلف شروع شده و در حال اجرا هست، موضوع شرط پلاک فعال برای ثبت نام خودرو بسیار حائز اهمیت شده است و سؤال‌های زیادی را برای افراد به وجود آورده است. در این مطلب قصد داریم شرایط غیرفعال شدن پلاک و مدت زمانی که طول می‌کشد پلاک غیر فعال شود را توضیح دهیم تا افراد بتوانند با علم بر این موضوع اقدام به فروش خودروی خود یا ثبت‌نام خودروی جدید کنند.

غیرفعال شدن پلاک چگونه است؟

غیرفعال شدن پلاک خودرو در واقع به معنی این است که شما دیگر مالک آن نیستید و مشخصا این زمانی اتفاق می‌افتد که شما خودرو را فروخته‌اید و تمام مراحل انتقال و تعویض پلاک را به درستی انجام داده‌اید.

در صورتی که شما خودروی خود را وکالتی فروخته باشید، پلاک شما روی خودرو باقی می‌ماند و خودرو هم‌چنان به نام شما ثبت شده است. این یعنی در مرحله اول اگر مالک جدید، مرتکب جرم یا تخلفی شود، تمام آن به نام شما ثبت می‌شود و از لحاظ قانونی و حقوقی شما مسئولیت این جرائم را دارید. و در مرحله دوم با توجه به این وضعیت، شما دارای پلاک فعال هستید و نمی‌توانید در طرح‌های فروش و پیش‌فروش شرکت‌های خودروسازی شرکت بکنید.

زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو

به گفته ریاست مرکز تعویض پلاک پلیس راهور، سرهنگ علی محمدی، در نشست خبری با خبرگزاری تسنیم بیان کرد که زمان غیرفعال شدن پلاک خودرو بلافاصله پس از تعویض پلاک در همان مرکز است. این به این معنی است که بعد از فعال شدن پلاک جدید، پلاک قبلی غیرفعال می‌شود و به مدت یکسال در انبار پلاک‌های مرکز برای مالک نگه‌داشته می‌شود.

از آنجایی که انتقال مالکیت خودرو به شخص جدید به محض تعویض پلاک انجام می‌شود، ایشان توضیه کرد که بهتر است به جای وکالت دادن به شخص خریدار برای تعویض پلاک، فروشنده به همراه او برای عملیات تعویض پلاک به مرکز برود و با این کار هم از غیرفعال شدن پلاک خود اطمینان حاصل کند و هم از بروز مشکلات دیگر جلوگیری کند.

وی در ادامه در خصوص کسانی که در پروسه فروش وکالتی به مشکل خورده‌اند و خریدار برای تعویض پلاک به مراکز رجوع نکرده گفتند که فروشنده‌هایی که به این مشکل برخورده‌اند باید از طریق شکایت به شورای حل اختلاف برای غیر فعال شدن پلاک خود درخواست کنند.


استعلام و پرداخت خلافی آنلاین

اگر مالک خودرو هستید یا اگر موتورسیکلت دارید، می‌توانید انواع روش‌های استعلام جریمه رانندگی، شامل استعلام خلافی خودرو، استعلام خلافی موتور، استعلام خلافی با شماره پلاک، استعلام جزییات خلافی و همچنین پرداخت آنلاین جریمه راهنمایی و رانندگی را از لینک استعلام خلافی خودرو و موتورسیکلت انجام دهید.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje