Wp Header Logo 435.png

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، جریمه نمره منفی گواهینامه یکی از انواع جرایمی است که قانونگذار برای جدی گرفتن هرچه بیشتر قوانین راهنمایی و رانندگی در پیش گرفته است. اکثر رانندگان تجربه تخلف رانندگی و دریافت پیامک نمره منفی گواهینامه را برای یک بار دارند، حتی گاهی پیش می آید که این افراد به نمره منفی گواهی نامه اعتراض دارند از این رو دریافت استعلام نمره منفی گواهینامه برای هر راننده‌ای ضروری است چرا که عدم توجه به این موضوع توقیف گواهینامه را به‌دنبال دارد. اما چه روش‌هایی برای دریافت استعلام وجود دارد؟ چگونه می‌توان این جریمه غیرنقدی را پاک کرد؟ آیا اصولا امکان اعتراض و پاک کردن نمره منفی گواهینامه وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید؟

اما چگونه به نمره منفی گواهینامه اعتراض کنیم؟

برای اعتراض به نمره منفی گواهینامه رانندگی باید به یکی از واحدهای اجرائیات پلیس مراجعه کنید و به صورت کتبی اعتراض خود را ثبت نمایید.

نحوه اعتراض آنلاین به استعلام نمره منفی گواهی نامه

هیچ یک از سایت‌ها و برنامه‌های موجود روش اعتراض آنلاین ندارند و شما باید حضوری به یکی از واحدهای اجرائیات کشور مراجعه نمایید.

مدارک اعتراض به تخلف رانندگی دارای امتیاز منفی گواهینامه

برای اعتراض به نمره منفی گواهینامه خود همانطور که گفتیم باید با در دست داشتن مدارکی که در ادامه آورده ایم، به واحدهای اجرائیات تخلفات در سراسر کشور بروید و اعتراض خود را اعلام کنید. در آنجا شما فرم‌های مربوطه را پر کرده و مدارک مربوطه را ارائه می کنید، سپس کارشناسان ذی صلاح با بررسی مدارک شما به این دعوی رسیدگی و رای خود را صادر می‌کنند.مدارک مورد نیاز برای اعتراض به جریمه‌ها امتیاز منفی دار به شرح زیر است:

اصل گواهینامه

کارت ملی مالک خودرو

وکالت نامه یا قولنامه یا هر سند نشان دهنده مالکیت خودرو

فرم درخواست اعتراض به نمره منفی

چگونه امتیاز منفی گواهینامه خود را پاک کنیم

اگر راننده‌ای به مدت ۶ ماه هیچ تخلفی که باعث به‌خطر انداختن جان خود یا سایرین می‌شود انجام ندهد، تمام امتیازهای منفی او پاک می‌شوند. پس باید گفت قانون‌مندی مهم‌ترین شرط برای پاک‌شدن امتیاز منفی است.

با رعایت قوانین نمره منفی گواهینامه پاک می‌شود

با دریافت استعلام نمره منفی و پس‌از آن توجه بیشتر به قوانین راهنمایی‌ورانندگی و رعایت آن‌ها، می‌توان از بروز مشکلاتی مانند توقیف گواهینامه یا حتی بدتر، باطل شدن آن جلوگیری کرد. افراد مالک چند خودرو می‌توانند این امتیاز را به راننده ماشین خود انتقال دهند. برای اعتراض باید به واحدهای اجرائیات مراجعه کرد.

آیا امکان اعتراض و پاک کردن نمره منفی گواهینامه وجود دارد؟

جدول نمره منفی رانندگی در سال ۱۴۰۳

اگر از امتیاز منفی هر تخلف اطلاع داشته باشید، نیازی به آشنایی با روش‌های استعلام نمره منفی ندارید. البته این مورد تا زمانی صدق می‌کند که تخلفاتی زیادی انجام ندهید. در جدول زیر نمره منفی رانندگی در سال ۱۴۰۳ را مشاهده می‌کنید.

ردیف

عنوان تخلف رانندگی

نمره منفی

وسایل نقلیه شخصی

وسیله نقلیه عمومی و سنگین

۱

سرعت غیرمجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر)

۱۰

۱۵

۲

سبقت غیرمجاز در راه‌های ۲ طرفه

۵

۱۰

۳

تجاوز به چپ از محور راه

۵

۷

۴

حرکت مارپیچ

۲

۵

۵

عدم رعایت حق تقدم عبور

۴

۶

۶

حرکت با دنده عقب در آزادراه و بزرگ‌راه

۲

۵

۷

استفاده از تلفن همراه یا دیگر وسایل ارتباطی زمانی که سرعت بیشتر از ۶۰ کیلومتر است

۳

۵

۸

عدم رعایت مقررات ایمنی حمل‌ونقل جاده‌ای مواد خطرناک

۸

۸

۹

عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم پلیس مدرسه، مراقبان یا محصلان

۳

۸

۱۰

عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه مانند استفاده از عینک

۳

۷

۱۱

نقص فنی موثر یا اختلال در سیستم روشنایی

۳

۶

۱۲

عبور از چراغ قرمز

۵

۱۰

۱۳

دور زدن در محل ممنوع

۳

۵

۱۴

عبور از محل ممنوع

۴

۶

۱۵

رانندگی با وسایل عمومی پیش‌از زمان مجاز

۷

۷

۱۶

عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو

۵

۷

۱۷

رانندگی در حالت مستی یا تحت تاثیر مواد روان‌گردان

۱۰

۲۰

۱۸

عدم رعایت مقررات حمل بار

۵

۸

۱۹

انجام حرکات نمایشی مانند تک چرخ برای موتور سیکلت

۸

۱۰

۲۰

تجاوز از سرعت مجاز (بین ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر)

۸

۱۰

نحوه اعمال محدودیت های جریمه منفی گواهینامه چگونه است؟

به‌طور کلی محدودیت‌های نمره منفی در  ۳ مرحله اعمال می شود. هرکدام از این مراحل باعث ایجاد شرایط به‌خصوصی برای راننده می‌شوند.

مرحله اول: محدودیت جریمه نمره منفی گواهینامه

راننده‌ای که امتیاز منفی گواهینامه او به ۳۰  نمره برسد، تا ۳ ماه حق نشستن پشت فرمان را ندارد. بعداز این مدت و با پرداخت جریمه ۶۰هزارتومانی، گوهینامه از توقیف آزاد می‌شود.

مرحله دوم: محدودیت جرایم نمره منفی دار

در این مرحله، گواهینامه برای ۶ ماه توقیف می‌شود. به همین دلیل نیز استعلام نمره منفی و رعایت قوانین پس‌از آزادسازی اولیه گواهینامه، اهمیت زیادی دارد تا در این شرایط گرفتار نشد. پس‌از ۶ ماه با پرداخت ۹۰هزارتومانی، مجدد می‌توان پشت فرمان نشست.

مرحله سوم: محدودیت جرایم رانندگی دارای امتیاز منفی گواهینامه

اگر راننده‌ای در مرحله سوم ۲۰ نمره منفی دریافت کند، گواهینامه او باطل خواهد شد. همچنین تا یک‌سال نمی‌تواند پشت فرمان بنشیند و بعداز این مدت، باید برای دریافت گواهینامه‌ جدید در کلاس‌های رانندگی شرکت کند. ضمن اینکه برای انجام این کار پرداخت یک میلیون و ۵۰۰هزارتومانی ضروری است.

نمره منفی گواهینامه چگونه ثبت می‌شود؟

این جریه غیرنقدی ممکن است توسط دوربین‌ها و با شناسایی پلاک خودرو ثبت شود. همچنین پلیس راهور با مشاهده تخلف رانندگان، آن‌ها را جریمه و امتیاز منفی را روی گواهینامه افراد اعمال می‌کند. پس باید همواره استعلام نمره منفی را در اولویت قرار داد.

جریمه و نمره منفی به چه کسی تعلق دارد؟ مالک یا راننده خودرو؟

اگر راننده به‌طور مستقیم توسط پلیس جریمه شود، نمره منفی روی گواهینامه اعمال خواهد شد. درصورتی‌که دوربین‌ها تخلف را ثبت کنند، این جریمه غیرنقدی روی گواهینامه مالک خودرو اعمال می‌شود. به همین دلیل نیز استعلام نمره منفی برای جلوگیری از بروز مشکلات اهمیت دارد.

سقف نمره منفی گواهینامه در هر مرحله چگونه محاسبه می شود؟

سقف نمره منفی گواهینامه در مرحله اول ۳۰، مرحله دوم ۲۵ و در آخرین مرحله ۲۰ است. زمانی که مجموع این جریمه‌های غیرنقدی به ۷۵ برسد، گواهینامه باطل خواهد شد. قبل از بروز این اتفاق باید استعلام نمره منفی دریافت کرد تا در صورت نیاز شخص بتواند اعتراض خود را ثبت کند.

جریمه امتیاز منفی برای گواهینامه مالک چندین خودرو

افرادی که مالک چند خودرو هستند اما برای هر ماشین راننده دارند، احتمالا با نمره منفی بالایی روی گواهینامه مواجه شوند، چرا که در تخلفات ثبت‌شده توسط دوربین، این جریمه غیرنقدی به صاحب خودرو تعلق می‌گیرد.

آیا می توان نمره منفی را از پلاک خودرو به راننده متخلف منتقل کرد؟

اگر پس‌از دریافت استعلام نمره منفی گواهینامه، متوجه زیاد بودن آن شدید برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند توقیف گواهینامه، می‌توانید به واحدهای رسیدگی به تخلفات یا مرکز پلیس مراجعه کنید و این امتیاز منفی را انتقال دهید.

چگونه استعلام نمره منفی گواهینامه بگیریم؟

دریافت استعلام از نمره منفی گواهینامه با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. در ادامه ۳ راه‌کار کاربردی را که برای این منظور وجود دارد، معرفی می‌کنیم.

استعلام جریمه نمره منفی به صورت آنلاین از طریق اپلیکیشن‌ها

ارسال پیامک به سامانه ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ برای استعلام جریمه نمره منفی

تماس تلفنی با شماره تماس ۸۸۲۸۸۸۸۸

برای اطلاع از تخلف رانندگی و دریافت استعلام نمره منفی به روش آنلاین می‌توانید به سامانه‌های مختلف مراجعه کنید. این راه‌کار آسان باعث افزایش سرعت انجام فرآیند می‌شود.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje