Wp Header Logo 573.png


منتشر شده در 27 اردیبهشت 1403 ساعت 21:08عکاس
علیرضا پاداش


ویدئو
رضا چوکامی

ام جی سایبرستر یکی از جدیدترین و جذاب ترین محصولات نشان MG است که به تازگی به شوروم فردا موتورز در تهران آمده است. در این گزارش به سراغ ویدیوی معرفی سوپر اسپرت ام جی در ایران یعنی سایبرستر رفته ایم.

این اولین باری است که یک سوپرکار مدرن چینی را در ایران می بینیم. سایبرستر حالا در شوروم فردا موتورز در چهار راه پارک وی تهران قابل مشاهده است. روزهای اخیر از راه اندازی جدیدترین شوروم فرداموتورز در محدوده پارک وی تهران خبر دادیم. شورومی که به عنوان لوکس ترین و گران قیمت ترین شوروم خودرویی کشور شناخته می شود و شرکت فرداموتور برنامه دارد تا محصولات ام جی را در آن به نمایش بگذارد.

اواخر سال گذشته و در نمایشگاه تهران بود که فرداموتورز از دو مدل ام جی GT و MG5 پرده برداشت و از واردات این دو خودرو خبر داد. حالا قرار است سبد گسترده تری را از محصولات این نشان چینی-بریتانیایی در سبد خرید فردا موتورز داشته باشیم. اما نکته خاص و مهم در مورد شوروم فرداموتورز قرار دادن جدیدترین محصول ام جی یعنی سایبرستر در آن است. سوپرکاری جذاب و تمام برقی که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

سایبرستر ؛ بی شباهت به هر چینی دیگری

وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور ما باعث شده تا در سالهای اخیر فقط محصولات چینی را در بازار کشور ببینیم اما این بار با یک چینی متفاوت طرف هستیم. سایبرستر یک رودستر برقی است که نمونه اولیه آن برای نخستین بار در سال ۲۰۲۱ و در انگلستان رونمایی شد. با همه گیری کرونا اما تولید و توسعه نمونه نهایی آن به تعویق افتاد. در نهایت نمونه نهایی و آماده به تولید این رودستر جذاب در سال ۲۰۲۳ رونمایی شد. جالب است بدانید طراحی این خودرو در دفتر طراحی ام جی در انگلستان انجام شده و این خودرو با الهام از رودستر مشهور MGB شکل گرفته است.

کلاس بدنه رودستر و طراحی اینچنینی چیزی است که تابحال از چینی ها ندیده بودیم و می توان گفت سایبرستر یک سنت شکن به حساب می آید و همین باعث شده تا بسیاری از کارشناسان معتقد باشند مدل سایبرستر فصل جدیدی را برای خودروسازی سایک و حتی کشور چین ورق می زند.

مشخصات سایبرستر در ایران ؛ سوپر اسپرت برقی ام جی

کمپانی MG مدل سایبرستر را بر مبنای پلتفرم MSP (Modular Scalable Platform) توسعه داده است. این پلتفرم مختص به خودروهای برقی است و طیف وسیعی از محصولات (از هاچبک تا شاسی بلند) را پشتیبانی می کند. سایبرستر در دو نسخه معرفی شده است. نسخه تک موتوره دیفرانسیل عقب و نسخه دوموتوره دو دیفرانسیل که البته نمونه ای که فرداموتورز به ایران آورده نسخه تک دیفرانسیل است.

در نسخه دو موتوره، دو پیشرانه برقی به صورت ترکیبی توان تولید نهایت قدرت ۵۳۶ اسب بخار و نهایت گشتاور ۷۲۵ نیوتن متر را دارند. پک باتری در این نسخه ۷۷ کیلووات ساعتی است و با هربار شارژ کامل آن می توان مسافت ۵۸۰ کیلومتر را بر اساس استاندارد CLTC پیمود. نکته جذاب در مورد نسخه قدرتمند شتاب صفر تا صد عالی آن است که تنها در ۳.۲ ثانیه رقم می خورد.

اما همان طور که در ویدیوی معرفی سوپر اسپرت ام جی در ایران بیان شد، نسخه ای که در شوروم فرداموتور می بینیم که مجهز به یک پیشرانه برقی سوار بر محور عقب است. این موتور برقی توان تولید نهایت قدرت حدود ۳۱۰ اسب بخار و نهایت گشتاور ۴۷۵ نیوتن متر را دارد و از پک باتری ۶۴ کیلووات ساعتی تغذیه می شود. در این نسخه با هر بار شارژ کامل پک باتری می توان مسافت ۵۲۰ کیلومتر را پیمود و شتابگیری در حدود ۵ ثانیه رقم می خورد. با این مشخصات می توان گفت سایبرستر متفاوت ترین محصول چینی از لحاظ قوای فنی است و شتاب بی نظیری ارائه می دهد.

طراحی، کابین و امکانات

این خودرو با رنگ بدنه قرمز به معرفی رسید و با همین رنگ هم به نمایشگاه های مختلف جهان رفت. سایبرستر یک رودستر با سقفی پارچه ای است که در های آن به سمت بالا باز می شود. از این جهات می توان آن را شبیه به بسیاری از سوپر اسپرت های جذاب دنیای خودرو دانست. البته باید اشاره کرد که سبک طراحی این خودرو در نوع خود منحصر به فرد است و این خودرو شبیه به هیچ خودروی دیگری نیست.

در داخل کابین طراحی مدرنی را داریم. بخش کلاستر هم سه صفحه نمایش اطلاعات را به راننده نشان می دهد. در وسط هم یک صفحه نمایش دیگر برای کنترل آپشن ها قرار گرفته است. داخل کابین این نمونه ترکیب رنگ قرمز رنگ را با متریال چرم جیر می بینیم که باعث زیبایی دوچندان این رودستر چینی شده است. نکته جالب این است که درهای خودرو با دکمه باز می شوند و میزان باز شدن آن ها هم قابل تنظیم است. اگرچه با یک خودروی برقی طرف هستیم، اما صدای شتابگیری به سبک خودروهای بنزینی برای این خودرو شبیه سازی شده است. راننده می توانید در تنظیمات رانندگی این شبیه سازی را فعال کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا سایبرستر به ایران می آید یا نه. اما در صورت ورود این خودرو به بازار، نمی توان انتظار قیمت پایین را برای این رودستر داشت. قرار است این خودرو در بازار بریتانیا پایه قیمتی ۵۵ هزار پوندی داشته باشد. همچنین قیمت پایه در بازار چین در محدوده ۴۴ هزار دلار است. این اعداد فراتر از محدوده مجاز واردات خودرو هستند. اما باید دید در نهایت سوپر اسپرت های برقی چینی را در ایران می بینیم و یا این خودروها فقط جنبه نمایش دارند.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje