دومین فروش خودرو برقی: 30 اردیبهشت 1403

دومین مرحله فروش خودروهای برقی، در سامانه یکپارچه خرید خودروهای برقی به نشانی evauto.ir از روز یکشنبه مورخ 30 اردیبهشت‌ماه آغاز شده و تا پایان روز شنبه مورخ 5 اردیبهشت‌ماه نیز ادامه دارد.

درمرحله ثبت‌نام، متقاضیان ابتدا می‌بایست یک حساب وکالتی به نام خودروی برقی توسط متقاضیان در بانک‌های عامل(مندرج در سامانه) افتتاح و مبلغ 100 میلیون تومان را در حساب بانکی خود نزد یکی از شعب بانک‌های مذکور مسدود نمایند. وجه مسدود شده که در زمان افتتاح حساب وکالتی جهت ثبت نام اولیه واریز می‌گردد تا زمان اعلام نتایج قطعی باید در حساب مسدود مانده و برداشت وجه به منزله ابطال ثبت نام خودرو برقی است.

1. پس از پایان ثبت‌نام، اولویت بندی در حضور نهادهای نظارتی صورت خواهد گرفت و متقاضیان می‌توانند وضعیت تخصیص را پروفایل خود مشاهده نمایند.

2. امکان انصراف از معامله تا زمان انعقاد قرار داد نهایی با وارد کننده خودرو از سوی خریدار در سامانه، بدون جریمه، وجود دارد.

3. صرف افتتاح حساب وکالتی و ثبت نام اولیه در سامانه یکپارچه هیچ تعهدی مبنی بر تخصیص خودرو ایجاد نخواهد کرد و به میزان عرضه صورت گرفته به تقاضاها پاسخ داده خواهد شد.

4. عدم واریز وجه در هر یک از مراحل ذکر شده و حداکثر 5 روز پس از فراخوان صورت گرفته، به منزله انصراف از طرح بوده و متقاضی به طور کلی از اولویت بندی سامانه خودروهای وارداتی حذف می‌گردد.

5. متقاضیانی که علی رغم مسدود سازی مبلغ اعلام شده، اقدام به ثبت نام نکنند نیز به طور کلی از اولویت بندی سامانه خودروهای وارداتی حذف میگردند.

6. اطلاعات کلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده 19 آیین‌نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات برعایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می‌گیرد.

اولین فروش خودرو برقی: 16 اردیبهشت‌ 1403

نخستین مرحله ثبت نام خودروهای برقی، از روز یکشنبه مورخ 1403/02/16 از طریق سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی، به نشانی saleauto.ir آغاز شده است و به مدت دو روز نیز ادامه دارد.

در این مرحله از فروش خودرو برقی وارداتی، هیچگونه ثبت نام جدیدی انجام نشده و فقط آن‌دسته از منتخبین سامانه یکپارچه که در اسفندماه 1401 نسبت به پیش ثبت نام اولیه اقدام کرده بودند، امکان انتخاب یکی از شش خودرو وارداتی زیر را دارند که چهار مدل آنها، از نوع برقی هستند:

خودروهای قابل عرضه در سامانه یکپارچه
ردیف شرکت مدل قیمت علی‌الحساب قیمت گمرکی
1 جهان نوین آریا Nissan Sunny 1,107,140,000
2 آرین پارس موتور Lamari HEV 1,543,400,000
3 بی‌ام کارز Hongqi EQM5 1,805,460,000
4 کرمان موتور KMC EJ7 1,098,650,000
5 معین خودرو ایرانیان Honda ENS1 1,850,000,000
6 ایران خودرو Luna GRE 945,000,000

*قیمت‌ها غیرقطعی بوده و هزینه‌های جانبی شامل عوارض شماره‌گذاری، مالیات، بیمه، حمل و … در آنها لحاظ نشده است.

آنطور که مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، خبر داده است، تا زمانی که سامانه عرضه خودروهای برقی در ایران آماده شود، خودروهای برقی در همان سامانه اصلی عرضه خواهد شد. بنابراین در اولین عرضه خودروهای وارداتی در سال جاری، خودروهای برقی نیز عرضه می‌شود.

عرضه خودروهای برقی تا چند روز آینده

اردیبهشت 1403: مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت، اعلام کرد تاکنون از 30 هزار نفر که در سامانه بودند، 15 هزار نفر خودروی خود را انتخاب کردند. در حال حاضر خودروهای زیادی در گمرکات و مناطق آزاد هست. بیش از 12 تا 13 هزار خودرو دپو در مناطق آزاد و کشور هست که این خودروها فقط منتظر توافق‌های داخلی در وزارت صمت و بانک مرکزی هستند تا ترخیص شوند.

وی افزود واردات خودروهای جانبازان هم فقط مربوط به سازمان توسعه تجارت نیست و کار سازمان در این رابطه انجام شده و منتظر هستیم بانک مرکزی مدل تخصیص ارز و بنیاد شهید هم گروه‌هایی که قرار است ارز بگیرند را مشخص کند.

آقای ضیغمی تاکید کرد در حال حاضر نزدیک به 5500 خودروی برقی وارد شده که ظرف روزهای آینده عرضه خواهد شد.

راه اندازی سامانه فروش خودروهای برقی

فروردین 1403: مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت، ضمن اشاره به ادامه عرضه خودروهای وارداتی در بهار 1403 گفت: در کنار سامانه عرضه خودروهای وارداتی، سامانه‌ای مجزا برای فروش خودروهای برقی وارداتی در نظر گرفته‌ایم و در اردیبهشت 1403 برای اولین‌بار، فروش این دسته از خودروها را آغاز می‌کنیم که شرایط خرید به مراتب راحت‌تری را از خودروهای وارداتی دیگر دارند.

ضیغمی تصریح کرد: اواخر سال 1402 تیراژ قابل توجهی از خودروهای خارجی به گمرکات کشور رسیده‌اند و در سال جدید، به دلیل مدیریت فضای تخلیه خودروها، قراردادهای جدیدی را با گمرکات دیگر منعقد کرده‌ایم. به گفته او، این روزها گمرکات خودرویی کشور حجم قابل توجهی از خودروهای وارداتی را در خود جای داده‌اند و به دنبال ترخیص و تحویل هرچه سریع‌تر این خودروها هستیم.


اخبار واردات خودرو به ایران

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje