۷۰۰ تاکسیران ثبت‌نام کردند؛

صنعت ماشین: معاون شهردار پایتخت گفت: شهرداری تهران با دولت توافق کرده است که ۱۰ هزار و ۵۰۰ دلار از هزینه واردات هر دستگاه تاکسی برقی از محل درآمدهای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر تامین شود که این مبلغ به صورت وام بلاعوض برای رانندگان تاکسی در نظر گرفته خواهد شد که در عمل باعث کاهش هزینه تسهیلات خرید تاکسی‌های برقی برای تاکسیران‌ها می‌شود.

به گزارش صنعت ماشین،

 «محسن هرمزی» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران درباره آخرین وضعیت ارائه تسهیلات خرید تاکسی‌های برقی به رانندگان تاکسی پایتخت توضیح داد: با توجه به توافق انجام‌شده میان دولت، شهرداری تهران و طرف‌های چینی، قرار است 27 هزار و 500 دستگاه تاکسی برقی از کشور چین به ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت اضافه شود. در این زمینه، دولت متعهد شده است که براساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و مصوبه شورای اقتصاد درباره صرفه‌جویی در مصرف سوخت، بخشی از هزینه خرید این تاکسی‌ها از یک شرکت چینی را تامین کند.

وی افزود: توافق شهرداری تهران با دولت مبنی بر تامین 10 هزار و 500 دلار از هزینه واردات هر دستگاه تاکسی برقی از محل درآمدهای ناشی از اجرای ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر توسط قوه مجریه است؛ بنابراین هر زمان که پرداخت مبلغ مورد نظر برای خرید تاکسی‌های برقی به طرف‌های چینی پرداخت شود، این میزان از قیمت تمام‌شده هر خودرو را دولت پرداخت خواهد کرد. علاوه بر این، حدود 200 تا 250 میلیون تومان به عنوان آورده اولیه از راننده تاکسی دریافت می‌شود و مابقی هزینه نیز از طریقی وامی تامین می‌شود که با سود مناسب به رانندگان پرداخت خواهد شد.

معاون شهردار تهران تاکید کرد: قبلا قرار شده بود که بابت تحویل هر تاکسی برقی به یک راننده، 900 میلیون تومان تسهیلات با سود 8 درصد با دوره بازپرداخت پنج‌ساله ارائه شود، اما با توجه به تکلیف قانونی دولت برای حمایت از کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کمک به گسترش استفاده از انرژی‌های پاک، شهرداری با قوه مجریه به توافق رسیده است که بخش قابل توجهی از این تسهیلات یعنی 10 هزار و 500 دلار به صورت وام بلاعوض در نظر گرفته شود و مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده واردات با آورده اولیه رانندگان و مبلغ پرداختی توسط دولت، به عنوان تسهیلات به تاکسیران‌ها پرداخت شود.

ثبت‌نام حدود 700 تاکسیران برای خرید تاکسی های برقی چینی

هرمزی با بیان این که شرایط اعلام‌شده برای ارائه تسهیلات به رانندگان تاکسی‌ها مربوط به خودروهای برقی وارداتی از چین است و روند متفاوتی برای تحویل تاکسی‌های برقی تولید داخل به تاکسیران‌های تهران پیش‌بینی خواهد شد، عنوان کرد: براساس توافق انجام‌شده میان شهرداری و وزارت صمت، قرار است تا پایان سال جاری 27 هزار و 500 دستگاه تاکسی از طریق تولید مشترک یا واردات توسط خودروسازان داخلی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت اضافه شود. همچنین برای واردات 27 هزار و 500 دستگاه دیگر توسط شهرداری با یک شرکت چینی توافق شده است که امیدواریم این خودروها نیز تا پایان سال 1403 وارد کشور شود.

معاون حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران با بیان این که تا امروز حدود 700 راننده تاکسی برای خرید تاکسی‌های برقی وارداتی از چین ثبت‌نام کرده‌اند، اظهار داشت: از سوم اردیبهشت امسال فراخوان جایگزینی تاکسی‌های برقی چینی با تاکسی‌های فرسوده ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت به رانندگان محترم تاکسی اعلام شد و در مرحله اول این فراخوان، از یک هزار راننده محترم برای تحویل این خودروها ثبت‌نام می‌شود. رانندگان برای ثبت‌نام در فراخوان خرید تاکسی‌های برقی می‌توانند به ساختمان اصلی سازمان تاکسیرانی مراجعه کنند و پس از تکمیل ظرفیت مرحله اول، فراخوان‌های مراحل بعدی با ظرفیت بالاتری اعلام خواهد شد.

وی در پایان گفت: هم‌زمان با اجرای برنامه‌های لازم برای واردات و تولید تاکسی‌های برقی، شهرداری تهران اقدامات پیش‌بینی‌شده برای توسعه ایستگاه‌های شارژ خودروی برقی در سطح شهر را با همکاری شرکت مپنا انجام خواهد داد تا کمبودهای موجود در این زمینه هرچه زودتر در سطح پایتخت برطرف شود و در کنار تاکسیران‌ها، سایر شهروندان نیز بتوانند در سال‌های آینده با خیالی راحت از خودروهای برقی استفاده کنند.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje