1 01 Desktop 4

چری تیگو ۸ یکی از خودروهای چینی پرحاشیه بازار ایران بود. چه از نظر قیمت نهایی فروش و چه از دیدگاه آپشن‌های رفاهی و توان فنی. اما استقبال بازار از این خودرو مدرن چینی در بازار کشور قابل قبول و نسبتا گرم بود.

حالا در نمایشگاه پکن ۲۰۲۴، چری از نسخه جدید تیگو ۸ پرو پرده‌برداری کرده است که با طراحی جدید و به صورت کلی، یک فیس لیفت عظیم همراه شده است. این فیس لیفت از بسیاری جهات نشان‌گر بهبود و از برخی جهات ارائه دهنده پسرفت‌های نسبی است. احتمال بسیار قوی وجود دارد که شرکت مدیران خودرو در آینده نزدیک این خودرو را از برند فونیکس روانه بازار کند تا جانشین نسخه امروزی چری تیگو ۸ پرو باشد.

مزایا و معایب

+ طراحی ارتقایافته و به‌روز

+ بهبود قابل توجه طراحی داخلی خودرو

+ ارائه در تریم فنی مختلف

+ سطح آپشن‌های رفاهی و ایمنی بالا

– قیمت نهایی قابل توجه در صورت عرضه

– عدم جذابیت طراحی بخش عقب در مقایسه با نسخه کنونی

مشخصات فنی

تیگو ۸ در سال ۲۰۱۸ به عنوان کراس‌اوور سایز متوسط سه ردیف (۷ نفره) چری و نسخه تکمیل‌کننده سبد محصولات این برند با قرارگیری میان تیگو ۷ و تیگو ۹ روانه بازار جهان شد و خیلی زود به لطف عرضه مستقیم از سوی نماینده برند در ایران، یعنی شرکت مدیران خودرو، تحت نام برند فونیکس راهش را به بازار کشور باز کرد. البته نمونه عرضه شده از تیگو ۸ در ایران نسخه فیس‌لیفت‌شده با نام رسمی تیگو ۸ پلاس بود گه از دیدگاه طراحی با نمونه اولیه سال ۲۰۱۸ تفاوت‌های طراحی بسیار داشت و از زبان طراحی جدید چری بهره می‌گرفت.

تیگو ۸ پرو جدید رونمایی‌شده برای سال ۲۰۲۵، همانند سری‌های پیشین از طیف قابل قبولی از سیستم‌های انتقال نیرو بهره می‌گیرد. این مدل در سه ساختار متفاوت ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری توربو به قدرت و گشتاور تقریبی ۱۹۳ اسب بخار و ۲۹۰ نیوتون.متر، نمونه قدرتمندتر ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو دو دیفرانسیل دائم (AWD) به قدرت حدودی ۲۵۰ اسب بخار و گشتاور ۳۹۰ نیوتون.متر و نسخه هیبرید پلاگین (PHEV) ۴ سیلندر ۱.۵ لیتری توربو با قدرت و گشتاور ترکیبی حدود ۳۱۵ اسب بخار و ۵۱۰ نیوتون.متر روانه بازار می‌شود.

اگرچه اطلاعات دقیقی از گیربکس به‌کار‌رفته در تک‌تک این مدل‌ها در دسترس نیست، اما می‌توان حدس زد با رویه‌ای که تا کنون از شرکت چری شاهد بودیم، این خودرو در نسخه بنزینی از گیربکس ۷ یا ۸ سرعت دو کلاچ تر اتوماتیک (W-DCT) و در نسخه پلاگین هیبرید از نمونه اتوماتیک اختصاصی هیبرید یا ضریب متغیر هیبرید (E-CVT) بهره خواهد گرفت که هر دو نسخه در بازار ایران سابقه حضور داشته‌اند.

همانند نسخه پیشین تیگو ۸، جای تعجب نخواهد داشت که سری اول تولیدی چری تیگو ۸ پرو ۲۰۲۵ در بازار ایران تنها در نسخه تک دیفرانسیل باشد و سری‌های پس از آن نمونه دو دیفرانسیل و هیبرید با نام‌های پرو مکس و e+ عرضه شوند. جدول مشخصات فنی این خودرو اطلاعات پیرامون قدرتمندترین نسخه بنزینی را در بر دارد.

مشخصات کلی

ابعاد و ظرفیت ‌ها

طول ۴۷۲۲ میلیمتر
عرض ۱۸۶۰ میلیمتر
ارتفاع ۱۷۴۶ میلیمتر
فاصله محورها ۲۷۱۰ میلیمتر
وزن خالص ۱۷۰۰ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۵ و ۷ نفر
ظرفیت صندوق عقب ۸۹۰ لیتر (نسخه ۷ نفره)
حجم مخزن سوخت ۵۱ لیتر
قطر رینگ ۱۸ اینچ

طراحی ظاهری

طراحی تیگو ۸ پرو ۲۰۲۵

با توجه به ارائه نسخه فیس‌لیفت دوم تیگو ۸ برای سال ۲۰۲۵ از سوی چری، این برند قصد دارد حداقل تا ۳ سال آینده این محصول را بر خط تولید خود نگه دارد. در نتیجه نسخه فیس لیفت جدید دستخوش تغییرات ریز و درشت بسیار است تا سبک طراحی چند ساله چری تیگو ۸ پرو را برای مشتری تازه نگه دارد.

نمای جلو چری تیگو ۸ پرو ۲۰۲۵ الهام قوی از نسخه جدید تیگو ۹ گرفته است که با توجه به اشتراک زبان طراحی، بی شباهت به تیگو ۷ نیست. سبک طراحی جلوپنجره توری‌شکل کرومی و زیرسپرها به همراه گرافیک چراغ‌های جلو به طور کلی تغییر یافته و متمایز شده است.

دستگیره درها به نوع مخفی تغییر شکل داده و نمای جدید با ریم‌های آلیاژی پولیش‌خورده و نشان Tiggo 8 روی ستون D تلاش بیشتری برای ارائه تصویر لوکس از خودرو دارد.

اما نمای انتهایی خودرو در زبان جدید طراحی برند چری و زیرمجموعه‌های آن از جمله اکسید، اومودا و جکو، حالا از چراغ‌های تمام LED پیوسته بهره می‌گیرد که به عقیده نگارنده زیبایی و انسجام طراحی پیش از فیس لیفت و چراغ‌های جدا از هم آن را ندارد. لازم به تاکید است که زیرسپر عقب نیز طراحی کاملا متمایز و برجسته به خود گرفته که نمای انتهایی تیگو ۸ مدل ۲۰۲۵ را همانند جلو به‌طور کلی دگرگون کرده است.

طراحی داخلی

تمایز اصلی در نسخه فیس لیفت تیگو ۸ پرو ۲۰۲۵ مربوط به طراحی داخل کابین و جزئیات اتاق خودرو است. درست همانند سایر زیرمجموعه‌های چری، نمای داخلی حالا از تریم دو رنگ با تضاد رنگی بسیار سنگین و تاکید هرچه بیشتر بر طراحی مینیمالیستی و سادگی بیشتر متمرکز شده است. به این ترتیب که تریم رنگی فضای داخلی نه تنها بر روی داشبرد و رودری‌ها، بلکه شامل حال تزئینات فرمان و صندلی‌ها نیز شده است. توجه به جزئیات در تریم تزئیناتی فضای داخلی و ترکیب رنگی نسبتا سرد آن یادآور ساده‌گرایی و لوکس‌گرایی محصولات روز اروپایی است.

در این راستا بیشتر کلیدهای کنترلی فیزیکی و حتی اهرم تعویض دنده از روی کنسول و داشبرد حذف شده و در عوض جای خود را به حالت لمسی داخل نمایشگر مولتی مدیا بسیار بزرگ ۱۵.۲ اینچی مرکزی داده‌اند، در حالی که اهرم تعویض دنده حالا مشابه به محصولات لوکس اروپایی و آمریکایی به صورت اهرم در پشت فرمان جای دارد.

کلاستر دیجیتال خودرو نیز با کاهش قابل توجه ابعاد از نمایشگر مرکزی جدا شده و در پشت فرمان و در راستای دید مستقیم راننده قرار گرفته است. این سبک طراحی جدید نشان از تغییر ناگهانی زبان طراحی داخلی در خانواده بزرگ چری و زیرمجموعه‌های آن دارد. این درحالی است که عمر طراحی کلاستر و مولتی مدیا پیوسته افقی در خانواده این برند حتی به ۵ سال نیز نرسیده است. گویی چینی‌ها قصد دارند با تغییر سریع در سبک طراحی خود از خودروسازان وقت اروپایی پیشی بگیرند.

آپشن ها و امکانات

در خصوص سطح آپشن‌های رفاهی و ایمنی چر تیگو ۸ پرو جدید اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما چری قبلا هم نشان داده است که در محصولات لوکس خود از دیدگاه آسایش و رفاه برای مشتری کم نمی‌گذارد. از این رو استفاده از ویژگی‌هایی که پیشتر در تیگو ۸ موجود در بازار ایران دیدیم، امری طبیعی به حساب می‌آید.

بنابراین انتظار می‌رود سیستم کمک راننده ADAS، کنترل حرکت در سرازیری و سربالایی، ترمز پارک برقی و اتوهلد، کروز کنترل تطبیق‌پذیر، رادار تغییر لاین، هشدار خروج از خط، رادار نقطه کور، دوربین ۳۶۰ درجه، روشنایی و برف پاک‌کن اتوماتیک، گرمکن و سرد کن صندلی‌های جلو، نورپردازی انتزاعی کابین با قابلیت انتخاب دلخواه رنگ، سانروف و سقف پانوراما، رکاب برقی، نمایشگر HUD، شارژر وایرلس، حداقل دو خروجی ۱۲ ولت فندکی، قابلیت باز و بسته کردن برقی ردیف سوم صندلی‌ها و در پنجم برقی از ساده‌ترین ویژگی‌های قابل عرضه بر روی نسخه فول چری تیگو ۸ پرو ۲۰۲۵ باشد.

قیمت چری تیگو ۸ پرو در بازار

نمای عقب تیگو ۸ پرو ۲۰۲۵

چری تیگو ۸ پرو ۲۰۲۵ با رونمایی در نمایشگاه پکن سال جاری، محصولی کاملا جدید به حساب می‌آید. در نتیجه عرضه آن از سوی شرکت مدیران خودرو در بازار ایران تا دو سال آینده محقق نخواهد شد. از این رو صحبت در خصوص قیمت نهایی آن در ایران غیر ممکن است. با توجه به تجربه‌ای که پیشتر در خصوص قیمت‌گذاری نسخه پیشین تیگو ۸ در کشور داشتیم باید تاکید کنیم که نمونه فیس‌لیفت‌شده و جدید این خودرو نیز خودرویی ارزان نخواهد بود، اما بدون تردید به یکی از لوکس‌ترین خودروهای بازار کشور بدل خواهد شد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: شهاب انیسی

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje