Wp Header Logo 638.png


منتشر شده در 30 اردیبهشت 1403 ساعت 09:00عکاس
علیرضا پاداش

ری را

کراس اوور ملی ایران خودرو به زودی به بازار می آید و ما در این مطلب به مقایسه ری را در مقابل رقبا می پردازیم.

خودروی ری‌را پرچمدار تولیدات ملی ایران خودرو، یک کراس اوور نسبتا جمع و جور است که به نوعی پیشرفته‌ترین و جدیدترین خودروی ساخت داخل نیز محسوب می‌شود. طبق اطلاعات دریافتی احتمالا تا اواخر تیر ماه سال جاری شاهد عرضه این کراس اوور ملی در بازار کشور خواهیم بود و برنامه فروش آن نیز طی ماه‌های آینده آغاز خواهد شد.

ری را بنزینی

با این حساب شاید اولین و مهمترین سوالی که در ذهن مشتریان شکل بگیرد این باشد که باید چه مبلغی پرداخت کنند تا بتوانند صاحب ری را شوند. از آنجا که قیمت‌گذاری هر خودرو بایست در مقایسه با ارزش محصولات رقیب و مشابه آن در بازار صورت بگیرد، در نتیجه بهتر است ویژگی‌های کراس اوور جدید ایران خودرو را با مشخصات نزدیکترین رقبای آن قیاس بگیریم تا در نهایت ببینیم که ری را احتمالا با چه قیمتی به بازار می‌آید و در این رنج چقدر ارزش خرید دارد.

نگاهی به مشخصات فنی ری را در مقابل رقبا

در شرایط فعلی، محصولاتی همچون ام وی ام ایکس ۵۵ پرو، هایما S5 پلاس، جک S3 و چانگان CS35 پلاس را می‌توان نزدیکترین رقیبان ری را ایران خودرو در بازار کشور دانست. این خودروها عمدتاً به موتور ۱.۵ لیتری توربو یا تنفس طبیعی مجهز هستند، اما موتور ری را دارای حجم بیشتر معادل ۱.۷ لیتر بوده و از لحاظ توان خروجی نیز نسبت به بسیاری از کراس اوورهای هم رده در رتبه بالاتر قرار می‌گیرد.

تولید ری را

پیشرانه EF7P TC که نسخه جدید و اصلاح شده موتور EF7 توربوشارژ محسوب میشود، نیروبخش ری را بوده و قدرتی برابر ۱۶۰ اسب بخار به علاوه ۲۴۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این توان خروجی به منظور آنکه به چرخ‌های جلو برسد، باید از میان شفت‌ها و چرخ دنده‌های یک گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته AT مجهز به مبدل گشتاور عبور کند.

با این تفسیر در همین جای کار مشخص می‌شود که مشخصات فنی ریرا حداقل در بحث توان موتور و همچنین نوع جعبه دنده نسبت به رقبای موجود در بازار داخل تاحدودی مزیت دارد؛ چرا که به استثنای هایما اس ۵ پلاس، دیگر رقبای اصلی ریرا به جعبه دنده‌های CVT یا دو کلاچه اتوماتیک مجهز هستند که معمولا لذت رانندگی در نمونه AT بیشتر است.

نمای پشت ری را

در مورد میزان توان موتور نیز باید گفت که ری‌را تقریبا بهتر از دو حریف اصلی خود یعنی چانگان CS35 پلاس و هایما اس ۵ پلاس ظاهر شده و اسب بخار بیشتری تحویل چرخ‌های جلو می‌دهد، اما گشتاور آن از CS35 پلاس کمتر و نسبت به هایما اس ۵ مقداری بیشتر است.

جدول زیر بهتر می‌تواند جزئیات مشخصات فنی ماشین ریرا در مقایسه با حریفان اصلی آن در بازار ایران را به اطلاع شما برساند.

خودرو ری‌را هایما S5 پلاس چانگانCS35پلاس ایکس۵۵ پرو جک S3
موتور ۴سیلندر/توربو ۴سیلندر/توربو ۴سیلندر/توربو ۴سیلندر/توربو ۴سیلندر/اتمسفریک
حجم موتور ۱.۷ لیتر ۱.۵ لیتر ۱.۴ لیتر ۱.۵ لیتر ۱.۵ لیتر
توان خروجی ۱۶۰ اسب‌بخار ۱۴۹ اسب‌بخار ۱۵۵ اسب‌بخار ۱۵۶ اسب‌بخار ۱۰۷ اسب بخار
گشتاور ۲۴۰نیوتن‌متر ۲۱۰نیوتن‌متر ۲۵۵نیوتن‌متر ۲۳۰نیوتن‌متر ۱۵۵ نیوتن متر
گیربکس ۶AT ۶AT ۷DCT CVT CVT
شتاب ۰-۱۰۰ ۱۰.۴ ثانیه ۱۰ثانیه ۹ ثانیه ۱۰ ثانیه ۱۴ ثانیه
مصرف سوخت ترکیبی ۷.۳ لیتردر۱۰۰کیلومتر ۸ لیتردر۱۰۰کیلومتر ۷.۶ لیتردر۱۰۰کیلومتر ۷.۱ لیتردر۱۰۰کیلومتر ۷.۶  لیتردر۱۰۰کیلومتر
بیشترین سرعت ۱۹۵کیلومتربرساعت ۱۷۰ کیلومتربرساعت ۲۰۰ کیلومتربرساعت ۱۸۰ کیلومتربرساعت ۱۸۰ کیلومتربرساعت
وزن ۱۴۲۵ کیلوگرم ۱۴۴۵ ۱۳۹۰ ۱۴۳۹ ۱۲۵۰ کیلوگرم
حجم باک ۵۰ لیتر ۶۰ لیتر ۵۳ لیتر ۵۱ لیتر ۴۵ لیتر
حجم صندوق ۴۱۰ لیتر ۳۲۰ لیتر ۴۰۳ لیتر ۳۷۰ لیتر ۶۰۰ لیتر

مقایسه امکانات ری را با رقبا

یکی دیگر از شاخص‌ترین اولویت‌هایی که در رابطه با قیمت گذاری یک خودرو باید مورد توجه قرار بگیرد، تنوع امکانات و آپشنهای آن است که قاعدتاً می‌تواند تاثیر زیادی روی ارزش نهایی یک ماشین جدید بگذارد. خوشبختانه ری را به امکانات متنوع و بهتری نسبت به اکثر حریفان اصلی خود در بازار ایران مجهز شده و از این جهت می‌تواند حرفهای بیشتری برای گفتن داشته باشد.

کابین ری را

برخورداری از امکاناتی مانند نمایشگر بزرگ ۱۲ اینچی مالتی مدیا در کنار صفحه کلاستر ۱۲ اینچی، گرمکن صندلی‌های جلو، تهویه اتوماتیک، سیستم تشخیص نقاط کور، رادار جلو، اتوهلد، حسگر نور و باران، ترمز پارک برقی، شارژر بی‌سیم، دوربین ۳۶۰، نورپردازی داخل کابین، اهرم برقی تعویض دنده، فناوری خودروی متصل، شیفتر تعویض دنده پشت فرمان و…، باعث شده تا ریرا در مقابل حریفان مونتاژی و وارداتی هم‌رده دست پر ظاهر شود و نه تنها کمبود خاصی نسبت به آنها نداشته باشد، بلکه آپشن‌های رفاهی و ایمنی متنوع‌تر در مقایسه با اکثر آنها ارائه دهد.

ری را اتوماتیک

جدول زیر اطلاعات بیشتری در مورد آپشن‌های ری را ایران خودرو و مقایسه آن با امکانات حریفان اصلی این محصول در اختیار شما می‌گذارد.

خودرو ری‌را هایما S5پلاس چانگانCS35پلاس ایکس۵۵پرو جک S3
کروز کنترل دارد دارد دارد دارد دارد
کنترل پایداری دارد دارد دارد دارد دارد
کنترل کشش دارد دارد دارد دارد ندارد
ترمز کمکی شروع حرکت سربالایی دارد دارد دارد دارد دارد
سنسور جلو دارد ندارد ندارد ندارد ندارد
هشدار نقطه کور دارد ندارد ندارد ندارد ندارد
دیلایت دارد دارد دارد دارد دارد
اتولایت دارد ندارد دارد دارد دارد
سنسور باد تایرها دارد دارد دارد دارد دارد
ورود بدون کلید دارد دارد دارد دارد ندارد
فرمان برقی دارد ندارد دارد دارد دارد
دکمه‌های کنترل روی فرمان دارد دارد دارد دارد دارد
نمایشگر مالتی مدیا دارد (۱۲اینچ) دارد (۷ اینچی) دارد (۱۰.۲۵اینچی) دارد (۱۰.۲اینچی) دارد (۷ اینچی)
دوربین عقب دارد دارد دارد دارد دارد
دوربین ۳۶۰ دارد دارد ندارد دارد ندارد
کیسه هوا دارد (۴عدد) دارد (۶ عدد) دارد (۶ عدد) دارد (۴عدد) دارد (۲ عدد)
تهویه اتوماتیک دارد دارد دارد ندارد دارد
تنظیم برقی صندلیهای جلو دارد دارد ندارد ندارد ندارد
آینه تاشو برقی دارد دارد دارد دارد ندارد
چراغ گردشی دارد ندارد ندارد ندارد ندارد
سنسور پا صندوق دارد ندارد ندارد ندارد ندارد
سانروف دارد دارد دارد دارد دارد

نتیجه‌گیری ؛ ری را احتمالا چقدر قیمت می‌خورد؟

با توجه به مباحث مطرح شده باید اعلام کرد که خودروی ری را از لحاظ قوای محرکه و همچنین تنوع امکانات نسبت به شمار وسیعی از محصولات مشابه در بازار ایران برتری نسبی یا کامل دارد. همچنین این کراس اور جدید یک مزیت مهم هم نسبت به دیگر محصولات مونتاژی دارد و آن عرضه پرشمار و بهره‌مندی از خدمات پس از فروش گسترده شرکت ایران خودرو در سراسر کشور است. این مزیت باعث خواهد شد که دارندگان ریرا بتوانند قطعات یدکی و لوازم بدنه ماشین خود را به سهولت بیشتری در نمایندگی‌های ایران خودرو و یا بازار آزاد پیدا کنند و همچون مالکان بسیاری از خودروهای مونتاژی چینی، برای تهیه قطعات مجبور به پرداخت قیمت‌های بعضاً غیرمنطقی و تحمل انتظار طولانی مدت نباشند.

قیمت ری را

با توجه به آنکه سطح قیمت شاخص‌ترین رقبای ری را در بازار آزاد چیزی حدود ۱ میلیارد و ۲۵۰ تا ۱ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان تحت شرایط فعلی قرار دارد، به احتمال قوی با فرض ثبات شرایط اقتصادی کشور، می‌توان حدس زد که قیمت ریرا در بازار آزاد چیزی حدود ۱.۳۵۰ تا ۱.۴۰۰ میلیارد تومان باشد. در نتیجه توقع می‌رود که شرکت ایران خودرو در نهایت این محصول جدید خود را با قیمت حدود ۱.۱ تا ۱.۲ میلیارد تومان درب کارخانه یا نمایندگی به متقاضیان تحویل دهد.

ویدیو معرفی آپشن های ری را

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje