Wp Header Logo 697.png


مقامات ایتالیایی به دلیل استفاده غیرمجاز از پرچم ایتالیا روی خودروهایی که در این کشور ساخته نشده‌اند، ۱۳۴ دستگاه خودرو را توقیف کردند.

به گزارش مجله ماشین، به یاد دارید که قرار بود کوچکترین کراس‌اور آلفارومئو، میلانو نامگذاری شود؟ این نام بعد از مخالفت مقامات ایتالیا با استفاده از یک نام ایتالیایی روی خودرویی که خارج از این کشور و به شکل کفش ساخته شده است، به جونیور تغییر یافت. حالا اتفاق مشابهی دوباره در حال رخ دادن است.

فیات، یکی دیگر از برندهای گروه استلانتیس، در حال حاضر با مشکل فروش مدل زیبای Topolino در ایتالیا مواجه شده است.

این خودروی شهری که از لحاظ فنی یک چهارچرخ محسوب می‌شود با وجود حفظ نام تاریخی خود، باید با پرچم کوچک ایتالیا خداحافظی کند.

پلیس ایتالیا در شهر بندری لیورنو در توسکانی، تعداد ۱۳۴ دستگاه Topolino را توقیف کرد.

دلیل توقیف این خودروها چه بود؟ پرچم ایتالیایی که در کنار دستگیره در قرار داشت، نباید در هیچ جای دیگری از بدنه خودرو وجود داشته باشد.

این خودروی الکتریکی کوچک در ایتالیا ساخته نمی‌شود، بلکه در کارخانه کنیترا در مراکش تولید می‌گردد.

این همان کارخانه‌ای است که در آن، مدل‌های مشابه سیتروئن آمی و اوپل راکس الکتریکی نیز مونتاژ می‌شوند.

قانونی که استفاده از پرچم ایتالیا توسط فیات را روی محصولاتی که در جای دیگری ساخته شده‌اند ممنوع می‌کند، به دسامبر ۲۰۰۳ برمی‌گردد و به شرح زیر است:

“واردات و صادرات به منظور تجارت یا بازاریابی و یا انجام اعمالی که به طور مشخص به بازاریابی محصولاتی با نشانه‌های جعلی یا گمراه‌کننده در مورد منشا یا اصالت کالا مربوط می‌شود، جرم محسوب شده و طبق ماده ۵۱۷ قانون مجازات قابل مجازات است.

درج عبارت «ساخت ایتالیا» روی محصولات و کالاهایی که طبق مقررات اروپایی مبدا، اصالت ایتالیایی ندارند، یک نشانه جعلی به حساب می‌آید. حتی اگر منشا و اصالت به عنوان خارج از کشور برای محصولات یا کالاها ذکر شود، باز هم یک نشانه گمراه‌کننده محسوب می‌شود. مجرم با جریمه اداری از ۱۰,۰۰۰ یورو تا ۲۵۰,۰۰۰ یورو مجازات خواهد شد.”

گروه استلانتیس چاره‌ای جز حذف پرچم برای فروش آن ۱۳۴ دستگاه Topolino توقیف‌شده ندارد.

اگرچه این خودروی الکتریکی کوچک در داخل ایتالیا ساخته نمی‌شود، اما به گفته فیات، نماد ایتالیایی به دلیل توسعه این چهارچرخ در شهر تورین به آن اضافه شده است.

پلیس ایتالیا فروش ۱۳۴ دستگاه فیات را به خاطر یک پرچم کوچک متوقف کرد
پلیس ایتالیا فروش ۱۳۴ دستگاه فیات را به خاطر یک پرچم کوچک متوقف کرد

سخنگوی استلانتیسگفت که فیات «کاملا مطابق با مقررات عمل کرده است» و بدون تلاش برای گمراه‌کردن مشتریان، محل ساخت Topolino را کاملاً شفاف و واضح بیان کرده است.

این شرکت برای رفع مشکل این ۱۳۴ خودروی توقیف‌شده در بندر، با برداشتن برچسب جنجالی موافقت کرده است.

نکته عجیب در کل این ماجرا این است که فیات یک سال پیش Topolino جدید را معرفی کرد. این بدان معناست که مقامات ایتالیایی زمان کافی برای هشدار به استلانتیس در مورد احتمال توقیف خودروهایشان را داشتند.

به نظر می‌رسد فیات انتظار داشت که بتواند از این موضوع فرار کند، همانطور که آلفارومئو فکر می‌کرد استفاده از نام «میلانو» برای کراس‌اور کوچک‌شان اشکالی ندارد.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje