Wp Header Logo 824.png


منتشر شده در 05 خرداد 1403 ساعت 21:32


مشتریان خودروهای وارداتی تعیین تکلیف کنند ؛ اولویت های سال 1401 بی ارزش خواهد شد!

در نشست خبری آنلاین رسانه ها با مهدی ضیغمی، رییس سازمان توسعه تجارت، جزئیات عرضه های مازاد آینده اعلام شد.

مهدی ضیغمی در نشست خبری با رسانه ها گفت : « در دوره قبلی سامانه وارداتی ها (بنزینی)، هشت هزار خودرو از نشان های ژاپنی، کره ای و اروپایی به متقاضیان سامانه وارداتی ها تخصیص داده شد. اما کمتر از سه هزار مشتری این خودروها را انتخاب کردند و استقبال بسیار پایین بود.»

وی در ادامه آماری از واردات خودرو ارائه کرد گفت : «در حال حاضر بیش از ۲۲ هزار دستگاه خودروی خارجی به کشور وارد شده است. از این میزان بیش از ۱۳ هزار خودرو ترخیص شده و بخش عمده آن با پلاک ملی به متقاضیان سامانه تحویل داده شده است. باید توجه داشت که حجم قابل توجهی از خودروهای وارداتی در مسیر ایران هستند و بخشی دیگر هم پشت گمرک قرار دارند.» وی در ادامه اشاره کرد : «دور جدید عرضه خودروهای وارداتی در سامانه طی روزهای آتی برگزار می شود. این دوره هم به دارندگان اولویت های قبلی اختصاص دارد. اما با توجه به اینکه حجم عرضه فراتر از تعداد اولویت های باقی مانده در سامانه وارداتی ها است، بزودی بخش قابل توجهی از خودروهای ژاپنی، اروپایی و… در قالب عرضه مازاد به فروش خواهند رسید. لذا باید توجه داشت که با توجه به سیاست گذاری های انجام شده، در صورت عدم انتخاب خودرو توسط دارندگان اولویت در سامانه وارداتی ها (بنزینی)، عملاً از اواخر تیر ۱۴۰۳ این اولویت ها ارزش کاربردی ندارد. برای همین پیشنهاد می شود که در عرضه های پیش رو، افرادی که هنوز خودرو در سامانه انتخاب نکرده اند، تعیین تکلیف نهایی را انجام دهند.»

مشتریان تعیین تکلیف کنند

رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه در مورد عرضه خودروهای وارداتی گفت : «به دنبال آن هستیم که از تابستان ۱۴۰۳، متقاضیان خودروهای وارداتی بتوانند دسترسی راحتی به این دسته از محصولات داشته باشند. لذا با توجه به حجم عرضه انجام شده و عدم تعیین تکلیف توسط بخشی از دارندگان اولویت (از اسفند ۱۴۰۱)، قاعدتاً در عرضه های بعدی اولویت های قبلی ارزشی در تخصیص نخواهند داشت.»

از خودروهای جانبازان چه خبر؟

مهدی ضیغمی در مورد واردات خودروهای مختص به جانبازان گفت : «فرایند اجرایی کردن تخصیص ارز به خودروهای جانبازان در دست انجام است و بزودی نتایج مثبت آن اعلام خواهد شد. همچنین در زمینه تخصیص ارز به سایر خودروهای وارداتی (برقی – بنزینی – هیبرید) دستورالعمل هایی در دست انجام است و همکاری خوبی را در این زمینه شاهد هستیم. در بحث شماره گذاری خودروهای وارداتی هم باید گفت که با همکاری پلیس راهور، سرعت تخصیص پلاک ملی به خودروهای صفر کیلومتر وارداتی افزایش چشم گیری داشته و در حال حاضر به صورت روزانه تعداد قابل توجهی از خودروهای وارداتی به دست خریداران می رسند.»

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje