Wp Header Logo 339.png


کرمان موتور به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو و  فعال در تولید و واردات خودر‌وهای برقی، امروز با تحویل ۲۰۰ دستگاه تاکسی برقی در حضور وزرای صمت، کشور، شهردار تهران‌ و سرپرست سازمان تاکسیرانی اولین گام برای نوسازی ناوگان فرسوده تاکسرانی را برداشت.

کرمان موتور جز شرکت‌هایی به شمار می‌آید که می‌توان آن را جزء پیشگامان تولید خودر‌ برقی به شمار آورد.

این شرکت از سال ۱۴۰۰ در مشارکت با مپنا اولین پروژه برقی سازی را با جک جی ۴ آغاز کرد. با این حال با توجه به تاکید ویژه وزیر صمت، سرعت پیگری و توسعه این نوع محصولات بیشتر شد. به نحوی که کرمان موتور در کنار فراهم کردن زیرساخت‌های تولید، واردات خودروهای برقی را در دستور کار قرار داد.

در همین راستا این شرکت در نوسازی تاکسی‌های فرسوده نیز پیشگام شد و پس از معرفی محصول، امروز، دوشنبه 21 خرداد 1403 با تحویل  ۲۰۰ دستگاه خودروی برقی به تاکسیرانی، علاوه بر ایفای قرار داد، اولین گام در برقی سازی ناوگان تاکسیرانی را برداشت.

در این مراسم، ۲۰۰ دستگاه از هزار دستگاه خودروی برقی تحویل رانندگانی شد که پیشتر ثبت نام کرده بودند. البته فرصت ثبت نام برای رانندگانی که علاقمند به خرید خودروی برقی هستند، همچنان ادامه دارد.

مسئولان نوسازی تاکسی‌های فرسوده برای ایجاد شرایط بهتر خرید، یک وام 900 میلیون تومانی، پنج ساله با کارمزد هشت درصد در نظر گرفته‌اند.

در این میان کرمان موتور با توجه به درک شرایط اقتصادی و در راستای فرهنگ‌ سازی برای استفاده بیشتر از این نوع خودروها و همچنین درک مسئولیت اجتماعی، پرداخت ۶۰۰ میلیون از این وام را بر عهده گرفته است.

همچنین این شرکت برای رفع دغدغه و نگرانی دارندگان این خودروها خدمات پس از فروش ویژه و مناسبی را در نظر گرفته است.

همین رابطه شهردار تهران در «آئین ورود هزار دستگاه تاکسی برقی به ناوگان حمل و نقل عمومی» با اشاره به اینکه در حوزه حمل و نقل عمومی شهر تهران گام‌های بلندی برداشته شد، تصریح کرد: امروز آغاز و تجربه برقی‌سازی تهران را به چشم می‌بینیم و امیدواریم ماحصل این کار بتواند یک چهره جدیدی را در شهر تهران به نمایش بگذارد.

علیرضا زاکانی ادامه داد: شرایط تهران به گونه‌ای است که اگر در تهران اقدام است که امیدواریم امسال، قبل از دهه فجر در شهر تهران چشم مردم به این خودروها روشن شده و از مزایای آن بهره ببرند.

وی همچنین با اشاره به اینکه برای تحقق این خواسته، بخش خصوصی و خودروسازان داخلی زحمات زیادی متحمل شده‌اند، بیان کرد: برای دستیابی به اهداف نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی ابتدا بر استفاده از تمام ظرفیت‌های داخل تاکید داشتیم. همچنین در نظر داشتیم که تا حد توان  محصولات داخلی را خریداری کنیم. 

شهردار تهران ادامه داد: علت این تاکید نیز این است که تولید داخل برای ما بسیار مهم است. موضوع اشتغال، کارآفرینی، خلق ارزش در داخل کشور و توجه به تولید در سالی که به نام «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده، مورد عنایت بود. بنابراین از مدت‌ها قبل، یعنی پیش از آغاز خرید های خارجی، تلاش داشتیم تا در حد ممکن نیاز را از طریق تامین کنندگان داخلی برطرف کنیم.

زاکانی اضافه کرد: در این شرایط توفیق پیدا کردیم که دو هزار و 755 دستگاه اتوبوس از داخل خریداری کنیم که به سرعت به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه می‌شود. ضمن اینکه طی روزهای آینده باز هم تعدادی دیگر از آنها رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد در کنار این اقدامات، امروز شاهد ماحصل تلاش و فعالیت‌های  11 خودروساز، به خصوص آقای فیروزی، مدیرعامل کرمان خودرو هستیم تا مسیر به کارگیری 27 هزار و 500 دستگاه تاکسی برقی در شهر تهران ایجاد و محقق شود.

شهردار تهران اظهار کرد: در واقع با همت و کوشش این خودروساز شاهد تحویل  هزار تاکسی برقی به ناوگان حمل و نقل عمومی هستیم.

زاکانی اضافه کرد: نکته قابل تامل و توجه این است که خدمت‌رسانی این تاکسی‌ها امروز آغاز می‌شود. با توجه به کیفیت این خودروها بیش از هر کسی رانندگان عزیز، یعنی کسانی که ساعات متمادی پشت این خودروها نشسته و خدمت ارائه می‌کنند، آسایش و آرامش خواهند یافت. بعد از آن، مردم عزیز شهر تهران از منافع این خودروها، بهره مند خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: این هدیه ناقابلی به مردم عزیزمان است که در همه عرصه‌های انقلاب، پیشرفت و آبادی کشور پیشتاز بودند. امیدواریم این کار بسیار خوب که در شهر تهران شروع شده است، نگاه ما را به ابعاد و ساحت‌های مختلف زندگی در حد و اندازه خود تغییر داده تا  برای مردم عزیزمان آرامش، آسایش و هوایی پاک و محیطی بدون ترافیک را به ارمغان بیاورد.

شهردار تهران تاکید کرد: امیدوارم با سرعت‌بخشیدن به این کار در ماه‌های آینده شرایط به گونه‌ای پیش برود که مردم بتوانند نتیجه کار را هفته به هفته مقایسه کرده و پیشرفت را لمس کنند.

زاکانی بیان کرد: به اعتقاد بنده با توجه به این حجم از امکانات و زیرساخت‌هایی که وارد شهر می‌شود، حتما تا پایان سال چهره شهر تهران تغییر کرده و سطح خدمت‌گزاری را چند پله بالا خواهد برد.

بنابراین گزارش، با توجه به آغاز نوسازی تاکسی‌های فرسوده به نظر می‌رسد طی سال‌های آتی علاوه بر کاهش آلودگی هوا، شاهد گسترش استفاده از خودروهای برقی خواهیم بود. در این میان خودروسازان پیشگامی مانند کرمان موتور با برداشتن اولین گام‌ها نقش ویژه‌ای ایفا خواهند کرد.

منبع: تابناک 

source

viraje

توسط viraje