Wp Header Logo 351.png

در حالی که سازمان ملی استاندارد ایران 31 خردادماه را به عنوان آخرین مهلت تولید پژوپارس تعیین کرده، اما هنوز هم زمزمه‌هایی از امید به تداوم تولید این خودرو در میان برخی از ثبت‌نام‌کنندگان به گوش می‌رسد.

به گزارش مجله ماشین، مردادماه سال گذشته، شرکت ایران‌خودرو به دستور سازمان ملی استاندارد، توقف خط تولید پژوپارس را اعلام کرد و سورن پلاس را به عنوان جایگزین این محصول معرفی نمود.

طبق اخطار سازمان مذکور، ایران‌خودرو تا نیمه اسفندماه فرصت تولید پژوپارس داشت و به همین منظور برنامه‌ریزی‌هایی برای توسعه خط تولید سورن پلاس انجام داده بود.

اما در اقدامی غیرمنتظره، سازمان ملی استاندارد با توجه به تعهد تحویل ۱۷۲ هزار و ۴۱۸ دستگاه پژوپارس توسط ایران‌خودرو، از موضع خود عقب‌نشینی کرد و از کیفیت این خودرو تا بهار سال آینده ابراز رضایت نمود.

با این وجود، سازمان ملی استاندارد بار دیگر و این بار به طور قطعی، پایان خردادماه را زمان توقف تولید پژوپارس اعلام کرده است. این در حالی است که نیمی از ثبت‌نام‌کنندگان این خودرو هنوز به امید تداوم تولید آن، از انتخاب محصول جایگزین خودداری کرده‌اند.

دلایل اصرار بر توقف پژوپارس

خروج محصولات قدیمی از چرخه تولید، یکی از سیاست‌های اصلی دولت سیزدهم است و سازمان ملی استاندارد نیز در این راستا، خودروسازان را ملزم به انجام این کار کرده است.

به نظر می‌رسد که توقف تولید پژوپارس به عنوان یکی از دستاوردهای این دولت به شمار می‌رود و سازمان ملی استاندارد نیز بر انجام آن تاکید دارد.

راهکارهای جایگزین

ایران‌خودرو سه خودرو تارا، ۲۰۷ و سورن پلاس را به عنوان جایگزین پژوپارس معرفی کرده است.

با این حال، با ارائه تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی و همچنین تخفیف ۱۵ میلیون تومانی برای سورن پلاس، این خودرو به گزینه جذاب‌تری برای متقاضیان تبدیل شده است.

افزایش قیمت و مشکلات تامین قطعه

ایران‌خودرو در اواخر سال گذشته قیمت پژوپارس را ۵۰ درصد افزایش داد، اما همچنان بر حذف این محصول قدیمی اصرار دارد. از سوی دیگر، شنیده می‌شود که تامین قطعه برای پژوپارس نیز در خطوط تولید با مشکلاتی مواجه شده است و این موضوع، ایران‌خودرو را بیش از پیش به خروج این خودرو از خط تولید ترغیب کرده است.

سرنوشت نامعلوم پژوپارس

با وجود تعیین تاریخ قطعی برای توقف تولید پژوپارس، اما هنوز هم ابهاماتی در مورد سرنوشت نهایی این خودرو وجود دارد. باید منتظر ماند و دید که آیا ایران‌خودرو به تعهدات خود در قبال ثبت‌نام‌کنندگان عمل خواهد کرد یا خیر.

source

viraje

توسط viraje