Fotojet142638548298179060644

رکوردشکنی مک مورتی اسپرلینگ پیور در هوکنهایم

مک‌مورتی اسپرلینگ، یک خودرو مسابقه‌ای الکتریکی است که ابعاد کوچکی دارد و مخصوص استفاده در پیست طراحی شده است.

اکنون این خودروی برقی کوچک توانسته رکورد جدیدی را در پیست هوکنهایم ثبت کند. مک‌مورتی اسپرلینگ توانست یک دور پیست هوکنهایم را تنها در 1 دقیقه و 24.43 ثانیه طی کند. این بدان معناست که اسپرلینگ برقی حتی از خودروهای مسابقه‌ای DTM (با گلگیرهای بزرگ و کامل) سریع‌تر بوده است. زیرا سریع‌ترین رکورد این پیست مربوط به سال 2020 و خودرو DTM بوده، که اکنون اسپرلینگ حتی 3.907 ثانیه از آن سریع‌تر بوده است.

اما مهم‌تر از آن، اسپرلینگ توانسته رکورد هایپرکار مشهور مرسدس AMG One را نیز بزند. این هایپرکار درواقع نسخه جاده‌ای خودروهای فرمول یک محسوب می‌شود و بسیار سریع است. اما اسپرلینگ 14.1 ثانیه سریع‌تر از آن در پیست هوکنهایم عمل کرده است. مرسدس AMG One قبلا تایم یک دقیقه و 38.5 ثانیه را در پیست هوکنهایم ثبت کرده بود.

اسپرلینگ دو موتور الکتریکی و خروجی 1000 اسب‌بخاری دارد. اما نکته قابل توجه و تامل این است که این هایپرکار کوچک برقی، تنها از 75 درصد توان و داون‌فورس خود برای ثبت این رکورد استفاده کرده است؛ زیرا این رکوردشکنی با یک پروتوتایپ بوده است.

این رکورد در تاریخ 8 ژوئن و با رانندگی مکس چیلتون، راننده سابق فرمول یک، ثبت شد. وی قبلا در مسابقات فستیوال سرعت گودوود نیز با مک‌مورتی مسابقه داده و رکوردشکنی کرده بود.

ویدیویی که از فستیوال گودوود منتشر شد، به اندازه کافی سرعت مک‌مورتی اسپرلینگ را نشان نمی‌داد. اما ویدیو منتشر شده از پیست هاکنهایم، بسیار واضح‌تر است. در این ویدیو می‌توان دید که اسپرلینگ نسبت به سایر هایپرکارها چقدر سریع‌تر است. برای مثال، در این ویدیو، مک‌مورتی از کنار یک پاگانی هوایرا R عبور می‌کند و همانند یک موشک رد می‌شود.

مکس چیلتون بارها از عملکرد خود شکایت کرده و گفته که دیر ترمز می‌گیرد؛ اما با این حال، می‌بینیم که خودرو بدون هیچ خطایی پیش می‌رود. بدون شک سیستم فن آن، نقش به‌سزایی در حفظ خودرو در پیست دارد.

معرفی مک مورتی اسپرلینگ پیور

اگر به خاطر داشته باشید، سال گذشته نام مک مورتی اسپرلینگ – McMurtry Spéirling – به عنوان رکوردشکن مسابقات تپه‌نوردی گودوود، مطرح شد. این خودروی برقی تحت هدایت راننده سابق مک‌لارن یعنی مکس چیلتون، توانست در مدت 39.08 ثانیه مسیر مسابقه را طی کند، یعنی 0.8 ثانیه سریع‌تر از رکورد قبلی که در سال 2019 با فولکس واگن ID.R تحت هدایت رومن دوماس، به ثبت رسید.

خبر ثبت شتاب صفر تا صد کیلومتر برساعت در 1.4 ثانیه توسط مک مورتی اسپرلینگ هم اواخر سال گذشته منتشر شد. اکنون مک مورتی اتوموتیو با کمال افتخار از برنامه تولید یکصد دستگاه اسپرلینگ پیور خبر داده است.

طراحی مک مورتی اسپرلینگ پیور

مک مورتی اسپرلینگ پیور به عنوان یک خودروی برقی مخصوص پیست مسابقات، براساس شاسی فیبرکربن مونوکوک تولید می­‌شود. ابعاد بدنه مک مورتی اسپرلینگ پیور در طول، عرض و ارتفاع به ترتیب 3.45، 1.58 و 1.02 متر اعلام شده است. بدنه مک مورتی اسپرلینگ پیور بر رینگ‌های 18 اینچی سبک وزن استوار شده است، که تایرهایی به عرض 270 و 300 میلیمتر را در محورهای جلو و عقب به همراه دارد.

مک مورتی اسپرلینگ پیور

بنابر اعلام سازنده، استفاده از پدال‌ها و فرمان قابل تنظیم در این خودرو، فضای لازم برای قرارگیری رانندگان با قد 2 متر و وزن 150 کیلوگرم را فراهم کرده است.

مشخصات فنی مک مورتی اسپرلینگ پیور

با وجود وزن نزدیک به هزار کیلوگرمی مک مورتی اسپرلینگ پیور، این خودرو هزار اسب­‌بخار قدرت در اختیار دارد. مجموعه باتری 60 کیلووات ساعت نیز در مدت فقط 20 دقیقه شارژ می‌شود و نیروی لازم برای پیمودن 10 دور از پیست سیلوراستون را فراهم خواهد کرد. فعلا از شتاب صفر تا صد مک مورتی اسپرلینگ پیور اطلاعی نداریم ولی حتی اگر عملکرد این خودرو با نمونه سال قبل هم یکسان باشد، انتظار داریم که بتواند به حداکثر سرعت 306 کیلومتر برساعت دست پیدا کند.

بنابر اعلام سازنده، عملکرد سیستم خنک­‌کننده این خودرو تا 15 درصد نسبت به مدل سال گذشته بهبود یافته، درحالی‌که وزن آن 14 درصد کمتر شده است.

مک مورتی اسپرلینگ پیور

مک مورتی اتوموتیو از اعمال تغییر بر سیستم تعلیق، قطعات بدنه و آیرودینامیک هم غافل نمانده است و ساختار برخی قطعات فنی از جمله سازه برقی، ترمزها، فرمان برقی و شاسی را نیز مورد بازنگری قرار داده است، تا به کاهش وزن خودرو کمک کند.

علاوه بر بروزرسانی جعبه دنده و نصب سامانه مدیریت دما برای مجموعه باتری، امکان سفارش ترمز ضد قفل نیز فراهم شده است.

برنامه تولید مک مورتی اسپرلینگ پیور

انتظار داریم که نمونه آزمایشی این خودرو را ماه آینده در گودوود FoS مشاهده کنیم. تولید از 2024 و تحویل به مشتریان از 2025 آغاز خواهد شد. قیمت مک مورتی اسپرلینگ پیور 820 هزار پوند تعیین شده، که تقریبا معادل با 954 هزار یورو یا 1.04 میلیون دلار است. البته این رقم شامل مالیات و هزینه­‌های جانبی نیست.

مک‌مورتی Speirling در گودوود

رکوردشکنی مک‌ مورتی Speirling در گودوود

جذاب‌ترین خودرویی که امسال در جشنواره سرعت گودوود (Festival of Speed) شرکت کرده، توانست سریع‌ترین از بقیه مسیر رقابت را بپیماید. در واقع McMurtry Speirling با رانندگی Max Chilton، راننده سابق فرمول‌یک و ایندی‌کار، مسیر را در مدت زمان 39.08 ثانیه به طور کامل طی کرد و رکورد را به ثبت رساند. این رکورد در روز یک‌شنبه و پس از رسیدن به دومین دور برتر یک روز زودتر، با زمان 40.056 ثانیه ثبت شد.

جای تعجب نیست که McMurtry Speirling با شتاب صفر تا صد کم‌تر از یک و نیم ثانیه، سریع‌ترین خودرو در مسیر گودوود باشد. حداکثر سرعت این خودرو به صورت الکترونیکی روی 241 کیلومتر برساعت محدود شده بود. راین خودرو برقی کوچک تک‌سرنشینه، با درهای گالوینگ خود، حدود 0.8 ثانیه سریع‌تر از رکورد قبلی، که توسط Romain Dumas با فولکس‌واگن ID. R. در سال 2019 ثبت شده بود، عمل کند.

خبرگزاری Autocar گفت‌وگویی را با مدیرعامل این شرکت انجام داد و وی گفت که توسعه خودرویی خیابانی را در برنامه دارند. Thomas Yates قول می‌دهد که این محصول تقریبا همان شتاب را ارائه می‌دهد و به تعداد انگشت‌شماری تولید خواهد شد. حداقل 1.22 میلیون دلار هر نسخه قیمت خواهد داشت.

مک‌مورتی Speirling در گودوود

وی در ادامه افزود که مدل تولیدی یک جفت موتور الکتریکی در قسمت عقب دارد و نسبت قدرت به وزن، 1000 اسب‌بخار در هر تن است. همچنین یک پکیج باتری 60 کیلو وات‌ساعتی در نظر گرفته شده که برد آن 483 کیلومتر است.

با اضافه شدن برف‌پاک‌کن‌های الزامی، چراغ‌های جلو و سایر عناصر برای قانونی بودن تردد در جاده، به اندازه خودرو موجود در گودوود آیرودینامیک نخواهد بود. McMurtry می‌گوید که خودرو برقی ویژه پیست، نیروی داون‌فورس بیش‌تری را نسبت به یک خودرو فرمول‌یک، در سرعت‌های 241 کیلومتربرساعت تولید می‌کند.

مک‌مورتی Speirling در گودوود

جالب است بدانید که مدیرعامل این شرکت بیان کرد که مدل دوم از قبل برنامه‌ریزی شده بوده و کوچک‌تر از Speirling است‌. این خودرو تنها 3.5 متر طول، 1.7 متر عرض و 1.1 متر ارتفاع داشت‌.

source

viraje

توسط viraje