42638553504462227930

شرکت رنو در نمایشگاه خودرو بوسان از گرند کولئوس رونمایی کرده است. هرچند برای معرفی این خودرو از عبارت «متولد فرانسه، ساخت کره» استفاده شده، اما واقعیت چیز دیگری است.

ماجرا به دو سال و نیم پیش بازمی‌­گردد. یعنی زمانی که جیلی و رنو از آغاز شراکت خود خبر دادند. نخستین اقدام در این همکاری، تغییر نام رنو-سامسونگ به «رنو کره» بود. شرکای چینی و فرانسوی از شروع تولید محصولات جدید براساس پلتفرم ماژولار CMA خبر دادند، زیرساختی که به صورت مشترک توسط ولوو و جیلی طراحی شده است.

نخستین ثمره این همکاری یعنی رنو گرند کولئوس، در واقع نسخه تغییریافته از جیلی شینگوئه L است که در خارج از چین با نام جیلی مونجارو به فروش می‌رسد. با توجه به آشنایی مشتریان رنو با کولئوس، همین نام به همراه لقب گرند برای محصول جدید انتخاب شده است.

طراحی رنو گرند کولیوس

گذشته از تعویض لوگوهای جیلی با رنو، تغییراتی هم در طراحی جلوپنجره، سپرها، رینگها و ستون D اعمال شده است. اما در مجموع، می­توان هویت متفاوت این خودرو از محصولات فعلی رنو را تشخیص داد.

ابعاد بدنه رنو گرند کولئوس در طول و فاصله بین محورها به ترتیب 4.78 و 2.82 متر اعلام شده است که با ارقام 4.77 و 2.845 متر مربوط به جیلی، اختلاف جزئی دارد. بدنه رنو گرند کولئوس بر رینگهای 19 اینچی استوار می­شود. تریم اسپریت آلپین، به رینگهای 20 اینچی، جزئیات آبی و چند لوگوی اضافه مجهز شده است.

تغییرات طراحی کابین رنو گرند کولئوس نسبت به جیلی مونجارو فقط به لوگوی روی فرمان و جزئیات دکوراتیو محدود می­شود. سه نمایشگر 12.3 اینچی روی داشبورد باقیمانده درحالیکه رابط کاربری با OpenR تعویض شده که با نرم افزار myRenault سازگار است. این رابط از طریق ارتباط با اینترنت 5G، بروزرسانی خواهد شد. محفظه بار این خودرو هم 633 لیتر اعلام شده است.

مشخصات فنی رنو گرند کولیوس

رنو گرند کولئوس با دو پیشرانه مشترک با جیلی مونجارو عرضه می­شود. مدل پایه، به موتور 2 لیتری توربوشارژ با 211 اسب­ بخار قدرت و گیربکس 7 سرعته دوکلاچه با انتقال نیرو به محور جلو مجهز شده است. در تریم اسپریت آلپین می‌­توان سامانه چهارچرخ محرک و گیربکس هشت سرعته خودکار را نیز سفارش داد.

رنو گرند کولئوس را می‌­توان با سامانه هیبرید انحصاری رنو یعنی E-Tech هم انتخاب کرد. این سامانه از موتور 1.5 لیتری 4 سیلندر توربوشارژ، پیشرانه برقی، انتقال قدرت سه سرعته و مجموعه باتری تشکیل شده است و 245 اسب­بخار نیرو و برد حرکتی 130 کیلومتر در حالت کاملا برقی را برای این خودرو فراهم می­‌کند. در این مدل هم نیرو به محور جلو منتقل می­‌شود.

برنامه عرضه رنو گرند کولیوس به بازار

فروش رنو گرند کولئوس در کره ­جنوبی از ماه آگوست 2024 آغاز خواهد شد. به نظر می­‌رسد که این خودرو به برخی کشورهای دیگر نیز صادر شود هرچند که عرضه در اروپا بعید به نظر می­رسد. همچنین انتظار داریم که دومین محصول شراکت رنو با جیلی یعنی نسخه تغییریافته از جیلی توگلا (Tugella) هم به زودی معرفی شود.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

source

viraje

توسط viraje