1 01 Desktop

با توجه به گرانی خودرو، خرید نقدی این کالا برای بسیاری از متقاضیان دشوار است. ازاین‌رو شرکت‌های سازنده و فروشندگان خودرو امکان خرید خودرو قسطی را در دسترس متقاضیان قرار داده‌اند. در این روش نیازی به پرداخت یکباره مبلغ خودرو نیست. بنابراین متقاضی با بودجه ابتدایی می‌تواند خودرو را تحویل بگیرد و هزینه آن را به‌صورت قسطی و مرحله‌ای به حساب فروشنده واریز کند. شرط اصلی شرکت در طرح‌های فروش اقساطی ماشین، داشتن چک‌های معتبر بانکی است.

خرید خودرو قسطی چیست؟

خرید خودرو به‌صورت قسطی بهترین روش مالکیت ماشین برای آن دسته افرادی است که فاقد بودجه کافی برای پرداخت نقدی قیمت خودرو هستند. تقریبا تمام خودروسازان داخل کشور امکان خرید قسطی محصولات خود را در قالب طرح‌های مختلف در دسترس متقاضیان قرار می‌دهند.

در فرایند خرید خودرو قسطی معمولا در هنگام بستن قرارداد، نیمی از بهای خودرو به‌عنوان پیش‌پرداخت از متقاضی دریافت شده و مابقی پول به طور مرحله‌ای و از طریق چند فقره چک تسویه می‌شود. مدت زمان بازپرداخت بستگی به فروشنده دارد، اما معمولا بین ۱۲ الی ۶۰ ماه است. موعد تحویل خودرو نیز توسط فروشنده مشخص می‌شود.

در طی این فرایند، خریدار موظف است به‌موقع چک‌های خود را پاس کند و قوانین موجود در قرارداد را نقض نکند. برخی شرکت‌ها پس از دریافت پیش‌پرداخت، و برخی دیگر پس از تسویه‌حساب نهایی، سند ماشین را به نام خریدار می‌کنند.

تفاوت لیزینگ با فروش اقساط خودرو

تفاوت خاصی میان لیزینگ خودرو و فروش اقساط آن وجود ندارد. در هر دو روش متقاضی می‌تواند مالک ماشین شده و هزینه را به تدریج پرداخت کند. با این حال، قراردادهای لیزینگ و فروش اقساط ممکن است شامل بندهای متفاوت شود. به عنوان مثال، لیزینگ ماشین معمولا به ضامن احتیاج ندارد، ولی در اکثر طرح‌های فروش اقساطی، متقاضی نیازمند یک یا چند ضامن معتبر است. لیزینگ خودرو همچنین در قالب اقساط بلندمدت ارائه می‌شود.

شرایط خرید خودرو قسطی

خرید قسطی خودرو مستلزم داشتن چند شرط اولیه است که چک یا سفته معتبر، مهم‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید. در تمام روش‌های خرید اقساطی ماشین، بخشی از مبلغ خودرو به عنوان پیش‌پرداخت و بخشی دیگر در قالب چند فقره چک از خریدار دریافت می‌شود. بنابراین داشتن دفترچه چک معتبر، یکی از موارد اصلی در راهنمای خرید خودروی صفر یا دست دوم به صورت اقساط است.

شرط بعدی به نوعی اثبات توان مالی خریدار برای پرداخت قسط‌ها را نشان می‌دهد. اگرچه بخش قابل‌توجهی از مبلغ ماشین به عنوان پیش‌پرداخت به حساب شرکت فروشنده واریز می‌شود، اما خریدار باید گواهی گردش حساب چند ماه اخیر خود را نیز ارائه دهد.

آگاهی از نحوه پرداخت اقساط و تسویه‌حساب، از دیگر شروط خرید خودرو قسطی محسوب می‌شود. شرکت‌های مختلف معمولا دارای ضوابط متفاوتی برای تسویه‌حساب هستند. به عنوان مثال، بعضی شرکت‌ها قسط ماشین را به‌طور ماهانه و برخی دیگر هر سه ماه یک‌بار دریافت می‌کنند.

اطلاع از قیمت نهایی ماشین نیز یکی دیگر از موارد اصلی در راهنمای خرید خودروی کارکرده یا صفر به شیوه اقساطی است. بسته به قیمت خودرو در بازار آزاد و قیمت تمام‌شده از طریق روش قسطی، بهترین تصمیم را در مورد نحوه خرید ماشین اتخاذ کنید.

علاوه بر موارد فوق، به عنوان یک شرکت‌کننده در طرح خرید قسطی خودرو که احتمالا به ضامن نیز احتیاج پیدا می‌کند، موظف هستید در مورد مراحل و مدارک لازم کسب اطلاع کنید. در ادامه، مراحل خرید خودرو قسطی و مدارک لازم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مراحل خرید خودرو قسطی

پیش از اقدام به خرید خودرو به روش اقساطی، بهتر است با اصطلاحات رایج در این فرایند به طور کامل آشنا شوید. وام، بهره (نرخ درصد سالانه)، مدت وام خودرو (برهه بازپرداخت وام)، پیش‌پرداخت و اقساط ماهانه، عباراتی هستند که در هنگام خرید ماشین قسطی با آن‌ها مواجه خواهید شد. برای درک این عبارات می‌توانید از آشنایان، منابع اینترنتی و همین‌طور شرکت فروشنده کمک بگیرید.

گام بعدی جهت خرید اقساطی خودرو جمع‌آوری اطلاعات در مورد خودرو موردنظر است. تنها از روی ظاهر ماشین آینده خود را انتخاب نکنید. معیارهای متعددی برای انتخاب مناسب یک خودرو وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به جادار بودن کابین، امکانات و تجهیزات ایمنی و رفاهی، مصرف سوخت، مشخصات فنی و عملکرد موتور، برند تولیدکننده خودرو و حتی رنگ ماشین اشاره کرد. خوشبختانه منابع آنلاین متعددی وجود دارند که اطلاعات مربوط به خودروهای مختلف، تجربه سواری، و مزایا و معایب خرید آن‌ها را به طور کامل در دسترس مخاطب قرار می‌دهند.

علاوه بر این، بهتر است در مورد هزینه نگهداری خودرو موردنظر و همین‌طور قوانین بیمه شخص ثالث و قوانین بیمه بدنه نیز تحقیق کنید. طبق قوانین راهنمایی و رانندگی کشور، خرید بیمه شخص ثالث اجباری و خرید بیمه بدنه اختیاری است.

مرحله بعدی، یافتن بهترین شرکت فروشنده خودرو اقساطی است. زمانی که بحث روی خرید خودرو از تولیدکننده اصلی باشد، نیازی به انجام تحقیقات خاص نیست. ولی اگر بخواهید ماشین قسطی را از بازار آزاد خریداری کنید، باید به سراغ معتبرترین شرکت‌های فروش اقساطی خودرو با بهترین شرایط بروید. در حال حاضر، بسترهای آنلاین متعددی در زمینه فروش خودرو به شیوه قسطی فعالیت می‌کنند. برخی نمایشگاه‌داران نیز حاضر به فروش خودرو به شیوه قسطی هستند. نخست در مورد اعتبار فروشنده اطمینان حاصل کنید و سپس شرایط خرید خودروی قسطی را به دقت بخوانید. پس از آن با اطمینان خاطر، جهت خرید خودرو دلخواه اقدام کنید.

پس از مراجعه به نمایشگاه یا وب‌سایت فروش خودرو قسطی و ثبت‌نام برای خرید ماشین، مدارک متعددی از شما خواسته می‌شود. این مدارک را در ادامه معرفی می‌کنیم. پس از اخذ مدارک و تایید هویت، نوبت به بستن قرارداد می‌رسد. تمام بندهای موجود در قرارداد را به دقت بخوانید و از نحوه خرید اقساطی خودرو آگاه شوید. قیمت روز خودرو و همین‌طور امکان گرفتن وام و تسهیلات، مبلغ پیش‌پرداخت، میزان بهره، برهه بازپرداخت وام، اقساط ماهانه، موعد تحویل خودرو از جمله مواردی هستند که باید در قرارداد ذکر شده باشند.

پس از عقد قرارداد و واریز مبلغ پیش‌پرداخت، بسته به زمان مذکور در قرارداد، خودرو به خریدار تحویل داده می‌شود. معمولا تا تسویه‌حساب نهایی، سند خودرو نزد فروشنده باقی می‌ماند. توجه داشته باشید که هزینه مربوط به تمام مراحل ثبت سند و نقل و انتقال خودرو بر عهده خریدار خواهد بود.

مدارک لازم برای خرید خودرو اقساطی

خرید خودرو قسطی به شرط یافتن فروشنده معتبر فرایندی ساده و بی‌دردسر است. مسلما هر شرکتی نیز برای اطمینان از هویت و اعتبار خریدار، مدارکی را از وی درخواست می‌کند. مدارک لازم برای خرید خودرو اقساطی شامل موارد زیر می‌شوند.

 • اصل و کپی شناسنامه متقاضی
 • اصل و کپی کارت ملی متقاضی
 • اصل و کپی شناسنامه فرد ضامن (در صورت نیاز به ضامن)
 • تکمیل فرم‌های مربوطه و ارائه آن‌ها به فروشنده
 • ارائه گزارش گردش حساب فرد متقاضی طی چند ماه اخیر (معمولا ۶ ماه)
 • ارائه چک یا سفته موردنظر بر اساس قرارداد
 • مدارک مربوط به محل سکونت فرد خریدار همانند شماره تلفن، کد پستی و غیره
 • مدارک مربوط به محل سکونت فرد ضامن ( در صورت نیاز)

مزایای خرید خودرو قسطی

با توجه به قیمت بالای خودرو در بازار امروز، بسیاری افراد به دنبال روش‌های خرید اقساطی هستند. این روش شرایطی را فراهم می‌آورد که خریدار به راحتی و با بودجه‌ای که در اختیار دارد، ماشین دلخواه را انتخاب و هزینه کلی آنها را به تدریج پرداخت کند. در حقیقت مزایای متعددی در خرید اقساطی خودرو وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در موارد زیر خلاصه کرد.

 • امکان خرید جدیدترین خودروهای موجود در بازار
 • امکان خرید خودرو نو با هر بودجه بدون نیاز به پرداخت یک‌باره مبلغ خودرو
 • عدم نیاز به خرید خودرو دست‌دوم و کلنجار رفتن با هزینه‌های تعمیر و نگهداری
 • پرداخت مرحله‌ای و قسطی مبلغ خودرو در کوتاه‌مدت و بلندمدت
 • مدیریت بهتر هزینه‌ها
 • عدم مواجهه با نوسان‌های بازار

معایب خرید اقساطی خودرو

در کنار مزایای مختلف، خرید خودروی قسطی معایبی نیز به همراه دارد که بهتر است نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

 • خرید اقساطی خودرو با پرداخت سود همراه است. به بیان بهتر، هزینه‌ای که در نهایت بابت خرید خودرو پرداخت می‌کنید، بیشتر از قیمت واقعی ماشین است.
 • در طرح‌هایی با اقساط بلندمدت، امکان بعضی بی‌قانونی‌ها وجود دارد.
 • تا زمان تسویه‌حساب، سند خودرو در گرو فروشنده است. در صورت معامله با فروشنده‌های نامعتبر، حتی پس از پرداخت کامل اقساط نیز ممکن است در تحویل سند با مشکل مواجه شوید.

خرید قسطی خودرو از خودروسازان داخلی

خرید خودرو از خودروسازان داخلی امن‌ترین روش برای مالکیت ماشین است. شرکت‌های تولیدکننده داخل کشور از طریق سامانه یکپارچه فروش محصولات خود را در دسترس متقاضیان قرار می‌دهند و طرح‌های مختلف را در این سامانه برگزار می‌کنند. یکی از طرح‌های فروش خودرو که توسط تولیدکنندگان برگزار می‌شود، فروش ماشین با اقساط یک‌ساله تا پنج‌ساله است. در این روش، متقاضی ابتدا مبلغی را به عنوان پیش‌پرداخت به حساب شرکت واریز می‌کند که معمولا ۵۰ یا ۶۰ درصد بهای فعلی خودرو است. مابقی پول خودرو از طریق چند فقره چک توسط متقاضی پرداخت می‌شود. بدیهی است که در اکثر طرح‌های فروش قسطی خودرو، سند تا زمان وصول آخرین چک در گرو شرکت باقی می‌ماند.

خرید قسطی خودرو کارکرده

برای خرید قسطی خودرو کارکرده می‌توان به شیوه حضوری (مراجعه به نمایشگاه‌داران یا توافق با فروشنده) و غیرحضوری (مراجعه به وب‌سایت‌های خرید و فروش خودرو) اقدام کرد. این نوع خرید نیز معمولا به ارائه چک‌های مدت‌دار نیاز دارد.

در خرید قسطی خودرو دست دوم باید چند نکته مهم را مد نظر قرار دهید. نکته اول، اعتبار چک است. برای خرید قسطی خودرو از چک‌های بین‌بانکی و تضمین‌شده با امضای ضامن، استفاده می‌شود. شماره و تاریخ هر چک در قرارداد خرید ذکر می‌شود. خریدار و فروشنده پس از پرداخت و وصول هر چک باید رسید آن را به همراه امضا، به طرف مقابل تحویل دهند. بهتر است از تمام رسیدها، کپی بگیرید و نزد خود نگه دارید.

نکات مهم برای خرید قسطی خودرو

حال که از نحوه خرید خودرو اقساطی و همین‌طور شرایط، مدارک، مزایا و معایب آن مطلع شدید، بد نیست چند نکته حقوقی مهم در این باره را به خاطر بسپارید.

اول اینکه، بر خلاف معامله نقدی خودرو که در آن متقاضی موظف به پرداخت کامل وجه است، معامله قسطی ماشین حالت نسیه دارد و به اصطلاح، بیع نسیه یا بیع مؤجل است.

دومین نکته این است که تا پیش از تحویل ماشین به خریدار، مسئولیت هر تخلفی که با ماشین صورت بگیرد بر عهده فروشنده است.

نکته دیگر در خرید فروش اقساطی این است که معمولا هزینه‌های مربوط به نقل و انتقال خودرو، بیمه شخص ثالث، ارزش‌افزوده، و شماره گذاری و… را خریدار پرداخت می‌کند. این موارد باید در قرارداد ذکر شده باشند.

نتیجه گیری

به سبب رشد تورم و افزایش شدید قیمت خودرو، خرید ماشین به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده است. بسیاری افراد به سبب هزینه‌های نگهداری تمایلی به خرید خودرو کارکرده و دست دوم ندارند و از طرف دیگر، فاقد بودجه کافی برای خرید ماشین صفر هستند. با این حال، مالکیت خودرو نو یک رویای دست‌نیافتنی نیست. خوشبختانه شرکت‌های متعددی وجود دارند که امکان خرید قسطی خودرو را با شرایط مطلوب فراهم آورده‌اند. حتی برخی شرکت‌ها بدون پیش‌پرداخت و ضامن نیز حاضر به فروش قسطی محصولات خود هستند. با این حال هر شرکت شرایط و ضوابط خاص خود را دارد و مسلما در ازای فروش قسطی ماشین، مبلغی را به عنوان سود دریافت می‌کنند. اگر نرخ سود اقساط پایین‌تر از نرخ تورم حاکم بر بازار باشد، خرید خودرو قسطی برای شما به‌صرفه خواهد بود.

سوال های متداول

پرداخت اقساط ماشین قسطی چه مدت طول می‌کشد؟

زمان پرداخت اقساط توسط فروشنده تعیین می‌شود. معمولا در طرح‌های فروش خودرو به شیوه قسطی، بازپرداخت در طی ۱۲ الی ۶۰ ماهه صورت می‌گیرد.

آیا در صورت عدم پرداخت اقساط خودرو توقیف می‌شود؟

در صورت شکایت قضایی از سوی فروشنده به سبب برگشت خوردن چک و عدم پرداخت به‌موقع قسط، خودرو توقیف می‌شود.

خودرو اقساطی بهتر است یا نقدی؟

خرید خودرو قسطی یا نقدی به شرایط مالی و سلیقه خریدار بستگی دارد. مزایا و معایب خرید قسطی و نقدی خودرو را مطالعه و بسته به شرایط خود و بازار، تصمیم‌گیری کنید.

فروش ماشین قسطی که بازپرداخت اقساط آن تمام نشده، امکان‌پذیر است؟

از آنجا که تا پیش از تسویه‌حساب نهایی، سند خودرو نزد فروشنده باقی می‌ماند، امکان فروش ماشین با بازپرداخت قسط نیمه‌کاره، میسر نیست.

آیا خرید خودرو اقساطی به‌صرفه است؟

در صورتی که نرخ سود اقساط کمتر از نرخ تورم حاکم بر بازار باشد، خرید خودرو قسطی به‌صرفه است. خرید خودرو به ویژه پیش از افزایش تورم موجب صرفه‌جویی مالی برای خریدار می‌شود.

چه خودروهایی امکان خرید قسطی دارند؟

تقریبا تمام خودروسازان کشور، محصولات خود را به شیوه اقساطی در دسترس مشتریان قرار می‌دهند. شرکت‌های واردکننده نیز در برخی طرح‌های فروش خود، شرایط خرید اقساطی خودروهای خارجی را برای متقاضیان فراهم می‌آورند.

آیا برای خرید قسطی لازم است مبلغی به عنوان کارمزد پرداخت شود؟

پرداخت کارمزد بستگی به ضوابط تعیین‌شده توسط شرکت فروشنده دارد. ولی معمولا برای خرید خودرو قسطی نیازی به پرداخت کارمزد نیست.

چگونه درخواست خرید قسطی خود را ثبت کنم؟

در صورت تمایل به خرید خودرو قسطی، ابتدا فروشنده معتبر را یافته و با در دست داشتن مدارک لازم، به وب‌سایت فروشنده مراجعه و نسبت به خرید خودرو دلخواه ثبت‌نام کنید.

مدت‌زمان تحویل خودرو چه قدر است؟

موعد تحویل خودرو از سوی فروشنده تعیین ‌شده و در قرارداد ذکر می‌شود.

امکان خرید اقساطی برای اشخاص حقوقی وجود دارد؟

برخی فروشندگان، امکان خرید قسطی خودرو برای اشخاص حقوقی را نیز فراهم می‌آورند.

آیا امکان تسویه زودهنگام از سوی خریدار وجود دارد؟

برخی فروشندگان خودرو اقساطی به خریدار اجازه می‌دهند مبلغ وام را به طور کامل تسویه کنند و سند خودرو را تحویل بگیرند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: تیم تولید محتوا خودرو۴۵

source

viraje

توسط viraje