با پایان مهلت سازمان ملی استاندارد، به نظر می رسد سرانجام تولید پژوپارس به عنوان یکی از پرتیراژترین محصولات تاریخ خودروسازی کشور، سرانجام پایان یافته و این خودروی محبوب راهی موزه شده است.

هرچند نه سازمان ملی استاندارد و نه ایران‌خودرو هیچ‌کدام تا به امروز خبر رسمی مبنی بر توقف تولید پژوپارس مخابره نکرده‌اند، با‌این‌حال با توجه به پایان آخرین مهلت این سازمان به ایران‌خودرویی‌ها، به نظر می‌رسد این محصول دیگر تولید نمی‌شود.


طبق اعلام قبلی سازمان ملی استاندارد و تاکید ایران خودرو، قرار بود پژوپارس تنها تا انتهای خرداد امسال تولید شود، آن هم پس از آنکه این سازمان یک بار بنا بر تعهد ۱۷۲ هزار دستگاهی ایران خودرو، مجوز تولید این خودرو را تمدید کرد. پژو پارس به دلیل ناتوانی در پاس کردن استانداردهای مدنظر سازمان ملی استاندارد، باید مدت‌ها پیش از رده تولید خارج می شد، اما تعهد ۱۷۲ هزار دستگاهی تحویل این خودرو مانع از توقف خط تولید می‌شد.

در نهایت سازمان ملی استاندارد اعلام کرد ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ آخرین مهلت برای حذف پژوپارس است و ایران‌خودرویی‌ها این بار پذیرفتند که در تاریخ موردنظر، این خودرو را کنار بگذارند.  پژوپارس هرچند در سال‌های دور محصولی بسیار سودده به شمار می‌رفت، اما در چند سال گذشته به محصولی زیانده تبدیل شد، با این حال استقبال زیاد از آن، سبب ادامه تولیدش شد.

در ادامه سازمان ملی استاندارد اعلام کرد پژوپارس قادر به پاس کردن استانداردهای لازم نیست و باید از رده تولید خارج شود. حالا هرچند خبر رسمی توقف تولید پارس منتشر نشده، اما به نظر می‌رسد با توجه به قاطعیت سازمان ملی استاندارد و پذیرش ایران خودرو، این محصول دیگر به تولید نمی‌رسد.


طبعا اگر تولید پژوپارس واقعا متوقف شده باشد، بخشی از ثبت‌نام‌کنندگان آن چاره‌ای جز دریافت خودرویی دیگر (مثلا سورن پلاس) نخواهند داشت.

source

viraje

توسط viraje