Wp Header Logo 48.png

در دادوستدهای روز ‌یکشنبه بازار سهام، نمادهای خودرویی همگی قرمزپوش شدند، به‌طوری‌که نمادهای ایران‌خودرو، ایران‌خودرودیزل، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، زامیاد، پارس‌خودرو، سایپا، گروه بهمن، بهمن‌دیزل و کرمان‌خودرو منفی سنگینی خوردند و یا حتی صف فروش شدند. این درحالی است که شاخص کل بورس نیز منفی شد. همچنین روز یکشنبه در گروه خودرویی طی ۲۵هزار نوبت معاملاتی ۸۲۰میلیون سهم به ارزش ۲۵۱ میلیاردتومان مورد معامله قرار گرفت که نسبت‌به روز شنبه با رشد روبه‌رو بود. ارزش بازار گروه خودرویی تا پایان معاملات روز یکشنبه هم بالغ‌بر ۲۲۸ هزار میلیارد تومان شد.

بورس منفی شد

روز یکشنبه و در جریان معاملات بازار سهام، شاخص کل بورس با نزول ۲۳.۱۱۰ واحدی در محدوده دو میلیون و ۷۲ هزار واحد قرار گرفت. شاخص‌کل‌ هم‌وزن اما با افت ۱۰.۴۰۹ واحدی در محدوده ۶۶۸هزار واحد ایستاد. در این بازار نیز ۷.۹ میلیارد ورقه سهم به ارزش بیش‌از ۴.۸ هزار میلیارد تومان معامله شد.

شاخص فرابورس نیز با کاهش ۴۳۸ واحدی در محدوده ۲۲ هزار واحد قرار گرفت. در فرابورس نیز ۲.۷ میلیارد ورقه اوراق بهادار به ارزش بیش‌از ۴ هزار میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. این درحالی است باتوجه به منفی‌های سنگین دیروز، نمی‌توان منتظر یک بازار سبز برای امروز باشیم.

عرضه‌های سنگین در نمادهای تاثیرگذار بازار ازجمله ایران‌خودرو که این نماد را به یک قدمی صف فروش هم کشاند، نشان داد بازار سرمایه احتمال ریسک‌های سیاسی را «کم» نمی‌داند؛ به همین جهت پیش‌بینی می‌شود امروز هم باید منتظر بازار سرخی باشیم. سهامداران امید دارند روز جاری اندکی از فشار عرضه‌ها کاسته شود و بازار سرمایه کمی به سمت تعادل میل کند.

این درحالی است که دامنه نوسان بازار بورس تهران در روز شنبه به روال سابق برگشت و بازار تماما چشم به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم داشت که آن هم به دور دوم کشید شد تا ابهام تیم اقتصادی دولت آینده یک هفته دیگر بر بازار سرمایه بماند.اما بورس برخلاف معاملات روزهای گذشته خود روندی منفی گرفت تا موجب تعجب بسیاری از سهامداران شود.

ازسوی‌دیگر تردید موجود در بازار منجر به افت شدید ارزش کل معاملات و معاملات خرد شده است. البته به نظر می‌رسد در هفته پیش رو با توجه به انتخابات بازار در مجموع و با شیب ملایمی بهبود یابد.

source

viraje

توسط viraje