Wp Header Logo 217.png

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، گواهینامه یک روزه موتورسیکلت به طور آزمایشی در سال ۱۴۰۱ در تهران شروع شد. طبق آمار ارائه شده تا بهمن ماه ۱۴۰۲ بیش از ۱۱۰ هزار نفر گواهینامه موتورسیکلت خود را به شیوه جدید دریافت کردند.

به گفته سرهنگ احمد کرمی اسد، درصد قبولی در آزمون آئین نامه از طریق این طرح ۹۴ درصد و در آزمون عملی ۹۳ درصد است و فقط مختص افرادی که موتورسیکلت دارند ولی گواهینامه ندارند.

تردد ۶.۵ میلیون موتورسیکلت سوار فاقد گواهینامه

وی با بیان اینکه در بررسی‌های پلیس مشخص شد که بیش از ۵/۶ میلیون موتورسیکلت سوار در کشور ما، فاقد گواهینامه هستند افزود: موتورسواران هنگامی که از سوی پلیس مورد سوال قرار می‌گیرند؛ مدرکی برای ارائه پلیس ندارند. به همین دلیل نیز از تیرماه سال ۱۴۰۲ طرح صدور یک روزه گواهینامه موتورسیکلت به صورت آزمایشی اجرا شد و مشکلات آن به مرور زمان رفع شد و در حال حاضر نیز درحال اجراست.

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور با تاکید بر اینکه این طرح مختص افرادی است که موتورسیکلت دارند اما گواهینامه ندارند، اضافه کرد: سایر افراد بدون موتورسیکلت نمی‌توانند در این طرح شرکت کنند و باید در مراکز آموزشی سراسر کشور ثبت نام کنند.

سرهنگ کرمی تصریح کرد: در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان به دلیل عدم وجود آموزشگاه موتورسیکلت فعلاً این طرح اجرایی نشده و بنا داریم که این خدمات را در این ۲ استان هم ارائه دهیم.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور بیان داشت: در حال حاضر این طرح در سراسر کشور جاری و حدود ۱۸۹ آموزشگاه کشور مجریان این طرح در ۳۱ استان هستند.

به گقته سرهنگ کرمی متقاضیان دارای شرایط می‌توانند با مراجعه به سایت «آموزشگاه موتورسیکلت ایرانیان» به صورت خود معرف در این سامانه ثبت نام کنند و احراز هویت به صورت سیستمی انجام می شود. سپس افراد باید مدارک و مشخصات موتورسیکلت را وارد کنند. پس از انجام تمام مراحل، پیامکی برای متقاضی ارسال می‌شود مبنی بر اینکه تا ۲۴ ساعت آینده پلیس، به آنها شرایط را اطلاع خواهد داد.

در طرج جدید، هزینه گواهینامه موتورسیکلت چقدر است؟

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور پیش از این در خصوص هزینه صدور گواهینامه موتورسیکلت یک روزه گفته بود که پیش از این هزینه‌های آموزش، آزمون و صدور گواهینامه نزدیک به دو میلیون تومان بود و این رقم به صورت استانی اعلام می شد و هر استان با سایر استان‌ها متفاوت بود اما در این طرح ما تنها ۵۷۰ هزار تومان دریافت می‌کنیم و این رقم متغییر نیست. پس از پرداخت هزینه، فرد نسبت به موقعیت مکانی خود، در یک آموزشگاه برای شرکت در دوره آموزشی شرکت می‌کند.

سرهنگ کرمی تاکید کرد: زمانی که فرد برای شرکت در دوره آموزشی به آموزشگاه مراجعه می‌کند؛ پزشک نیز در محل حضور دارد و اگر سلامتی فرد تائید شود؛ در آموزش ها شرکت می‌کند، در واقع تمام مراحلی را که در گذشته طی چندین روز به طول می‌انجامید در یک روز و در یک مجموعه جمع‌آوری شده است.

وی خاطر نشان کرد: افرادی که در این طرح شرکت می کند مهارت کافی درباره راندن موتورسیکلت را دارند بنابراین آموزش ها نیز بر اساس توانایی‌های فردی است؛ اگر فرد توانایی کامل داشته باشد؛ کفایت آموزشی صادر می شود و فرد برای آزمون به افسر آزمون معرفی می‌شود. اگر فرد نیاز به آموزش بیشتر داشته باشد باید در دوره های آموزشی شرکت کند. آزمون آئین نامه در این طرح شفاهی است تا سرعت بالاتری داشته باشد. همچنین در صورت قبولی در آزمون آئین نامه، فرد برای آزمون عملی اقدام می‌کند و در نهایت می‌تواند یک روزه گواهینامه موتورسیکلت بگیرد. در نهایت نیز ۲۴ ساعت بعد از قبولی در آزمون اطلاعات برای پلیس ارسال شده و در کمترین زمان گواهینامه برای فرد متقاضی چاپ و ارسال می شود.

source

viraje

توسط viraje