در گذشته، چیزی به اسم پرداخت آنلاین عوارضی آزادراه با پلاک وجود خارجی نداشت. در واقع، پرداخت عوارضی خودرو فقط به روش حضوری انجام می‌شد که بسیار زمان‌بر و پردردسر بود. رانندگان مجبور بودند به ایستگاه‌های عوارضی مراجعه کنند و در صف‌های طولانی منتظر بمانند تا بتوانند هزینه موردنظر را پرداخت کنند. این فرایند علاوه‌بر اتلاف وقت، باعث ایجاد ترافیک و افزایش استرس رانندگان می‌شد؛ همچنین، در برخی موارد به‌دلیل عدم دسترسی به پول نقد یا مشکلات فنی در سیستم‌های پرداخت، رانندگان با مشکلات بیشتری مواجه می‌شدند.


اما با پیشرفت تکنولوژی و توسعه سامانه‌های آنلاین، این مشکلات به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته‌اند. امروزه دیگر نیازی نیست در صف‌های طولانی بایستید و تمام اتومبیل‌ها به نوبت عوارض خود را با کارت یا پول نقد پرداخت کنند. شما می‌توانید با استفاده از گوشی هوشمند خودرو ازطریق اپلیکیشن‌های کاربردی نظیر تاپ، در هر زمان و مکانی که باشید، نسبت به پرداخت آنلاین عوارضی جاده‌ای اقدام کنید.


آزاد راه های دارای عوارضی


روش‌های پرداخت عوارضی خودرو


امروزه روش‌های مختلفی برای استعلام و پرداخت آنلاین عوارضی خودرو وجود دارد که کار را برای همه آسان کرده‌اند. شما ازطریق اپلیکیشن‌های موبایل نظیر اپلیکیشن تاپ، وب‌سایت‌ها و یا سامانه پیامکی، قادر به شارژ عوارضی با پلاک خودرو هستید. به‌لطف این ویژگی، دیگر نیازی به ایستادن در صف‌های طولانی عوارضی جاده‌ای نیست و با خیال آسوده از کنار آن‌ها می‌گذرید. سپس در زمانی مناسب می‌توانید با استفاده از گوشی یا لپ‌تاپ خود، نسبت به پرداخت آنلاین عوارضی جاده‌ای اقدام کرده و سفر خود را بدون وقفه و نگرانی ادامه دهید.


۱. استعلام و پرداخت با سوپر اپلیکیشن تاپ


شاید ساده‌ترین روش برای استعلام عوارضی خودرو، نصب سوپر اپلیکیشن تاپ روی تلفن هوشمند اندرویدی یا آیفون شما باشد. اپلیکیشن تاپ با ارائه سرویس استعلام و پرداخت عوارضی با پلاک، تجربه‌ای راحت و کارآمد را برای کاربران فراهم می‌کند. با استفاده از این اپلیکیشن، کاربران می‌توانند به‌راحتی و بدون نیاز به توقف در ایستگاه‌های عوارضی، هزینه عبور از آزادراه‌ها را به‌صورت آنلاین پرداخت کنند. تنها با وارد کردن شماره پلاک خودرو و شماره تلفن مالک خودرو، امکان شارژ الکترونیکی عوارضی و پرداخت عوارضی با شماره پلاک فراهم می‌شود.


یکی از قابلیت‌های بسیار خوبی که سامانه پرداخت عوارضی خودروی اپلیکیشن تاپ در اختیار کاربران قرار می‌دهد، کیف پول تاپ است؛ درواقع، شما با استفاده از این کیف پول الکترونیکی، قادر به شارژ عوارضی بزرگراه هستید. به‌طور مثال، می‌توانید مبلغی را به کیف پول خود اضافه کنید و آن را روی پرداخت خودکار قرار دهید تا در صورت فراموشی پرداخت، شامل جریمه دیرکرد نشوید؛ زیرا شارژ عوارضی با پلاک خودرو در عرض چند دقیقه و با چند کلیک ساده در سوپر اپلیکیشن تاپ انجام می‌شود.


این اپلیکیشن از 13 آزادراه اصلی کشور پشتیبانی می‌کند و امکان استعلام رایگان و تسویه آنی را برای کاربران مهیا کرده‌است. به لطف این سرویس، کاربران می‌توانند بدون نگرانی از توقف‌های اضافی، با آسودگی‌خاطر از آزادراه‌ها عبور کرده و در هر زمان و مکانی عوارض خود را پرداخت کنند.


پرداخت عوارضی آزادراه به صورت نقدی و آفلاین


۲. پرداخت با کد دستوری


یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید برای پرداخت عوارضی جاده‌ای خودروی خود از آن استفاده کنید، کد دستوری است. کافی‌ست کد دستوری #۷۲۰*۸# را از طریق تلفن‌همراه خود شماره‌گیری کنید. سپس در منوی بازشده، شماره پلاک و کد ملی مالک خودرو را وارد کنید و دکمه ارسال را بزنید. بعد از گذشت چند دقیقه، مبلغ عوارضی جاده‌‌هایی که از آن‌ها عبور کرده‌اید، نمایش داده خواهد شد. سپس می‌توانید به‌صورت آنلاین یا ازطریق دستگاه خودپرداز، نسبت به پرداخت عوارضی اقدام کنید.


۳. پرداخت از طریق دستگاه‌های خودپرداز


برخی ممکن است ترجیح دهند به‌جای شارژ عوارضی با پلاک خودرو ازطریق سامانه‌های آنلاین، عوارضی اتومبیل خود را با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها پرداخت کنند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید، می‌توانید ابتدا شناسه قبض و شناسه پرداخت عوارضی خودرو خود را از طریق یک سامانه پرداخت عوارضی خودرو مانند سوپر اپلیکیشن تاپ دریافت کنید. سپس به یکی از دستگاه‌های خودپرداز سطح شهر مراجعه کرده، گزینه خدمات پرداخت قبض را انتخاب کنید و با وارد کردن اطلاعات قبض دریافت‌شده، نسبت به پرداخت عوارضی اقدام کنید.


جریمه جدید عدم پرداخت عوارض آزادراه‌ها


نرخ عوارض آزادراه‌های مشارکتی با افزایش قابل‌توجه مواجه بوده‌است. این افزایش قیمت، جریمه عدم پرداخت عوارض را نیز تحت تاثیر قرار داده‌است. برخلاف روال قبلی که جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراه‌ها 40 هزار تومان بود، درحال‌حاضر جریمه برای آزادراه‌های مشارکتی به‌صورت پلکانی و پس از 7 روز افزایش می‌یابد. جزییات دقیق این طرح هنوز اعلام نشده‌است؛ اما به‌نظر می‌رسد مبالغ جریمه به مراتب بیشتر از 40 هزار تومان خواهد بود. درحال‌حاضر، رویه جریمه در سایر آزادراه‌ها به صورت زیر است:


  • عدم پرداخت پس از تردد: به مالک خودرو توسط پلیس پیامک یادآوری ارسال می‌شود.

  • عدم پرداخت 24 ساعت پس از تردد: مجددا با پیامک به مالک خودرو جهت پرداخت عوارض اطلاع‌رسانی می‌شود.

  • عدم پرداخت 48 ساعت پس از پیامک دوم: جریمه 40 هزار تومانی برای صاحب خودرو ثبت می‌شود.


باتوجه‌به تغییرات اعمال‌شده در نرخ عوارض آزادراهی و احتمال اعمال آن در سایر آزادراه‌های کشور، انتظار می‌رود روند جریمه عدم پرداخت و مبالغ آن نیز دستخوش تغییراتی شود.


شما می‌توانید به‌سادگی و تنها با شارژ عوارضی با پلاک خودرو در یک سامانه پرداخت عوارضی خودرو نظیر تاپ، از دردسر جریمه راحت شوید. با این کار، هیچ نگرانی بابت فراموش‌کردن پرداخت و جریمه عدم‌پرداخت عوارض آزادراه‌ها نداشته باشید و از سفر خود لذت ببرید.


راحت‌ترین روش پرداخت عوارضی


در میان تمامی روش‌های پرداخت عوارضی، ما استفاده از سوپر اپلیکیشن تاپ را به شما پیشنهاد می‌کنیم. با این اپلیکیشن، شما تنها در عرض چند دقیقه، قادر به استعلام عوارضی خودرو و پرداخت آن به‌صورت آنلاین و امن هستید. سوپر اپلیکیشن تاپ فقط یک ابزار ساده برای پرداخت عوارض نیست، بلکه به‌عنوان دستیاری هوشمند در خدمت صاحبان خودرو است. با تاپ می‌توانید به طیف گسترده‌ای از خدمات خودرویی دسترسی داشته باشید و امور مربوط به وسیله نقلیه خود را به‌سادگی و در کمترین زمان ممکن، مدیریت کنید.


با استفاده از سوپر اپلیکیشن تاپ می‌توانید جزییات دقیق خلافی خودروی خود شامل نوع تخلف، مبلغ جریمه و محل تخلف مطلع شوید؛ بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو خود را به‌سرعت و با بهترین قیمت خریداری یا تمدید کنید و یا از وضعیت اعتبار گواهینامه خود، نمره منفی و جزئیات مربوط به آن باخبر شوید.

source

viraje

توسط viraje