به گزارش صنعت ماشین،

 مالیات خودرو لوکس امسال طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی مشمول مدل‌های بالای 3.5 میلیارد می‌شود. با این اوصاف بحث اخذ مالیات خودرو لوکس دخلی به صاحبان اغلب مدل‌های داخلی و مونتاژی موجود در خیابان‌ها ندارد، اما موقع خریدوفروش خودرو بحث مالیات نقل‌وانتقال اهمیت پیدا می‌کند. سازمان امور مالیاتی کشور اخیرا جدولی تحت‌عنوان ماخد محاسبه مالیات نقل‌وانتقال انواع خودرو‌های سبک و سنگین را منتشر کرده که طبق آن باید یک درصد ارزش تعیین‌شده مدل‌های داخلی و مونتاژی تحت‌عنوان مالیات نقل‌وانتقال به حساب سازمان امور مالیاتی واریز شود.

پورشه باکستر طبق جدولی که به‌اسم ماخذ محاسبه نقل‌وانتقال خودرو‌های سبک و سنگین که از طرف سازمان امور مالیاتی اعلام شده، جزو مدل‌های لوکس دسته‌بندی می‌شود.

قیمت پورشه باکستر با موتور دو هزار سی‌سی طبق این جدول چهار میلیارد و 550 میلیون تومان یعنی تقریبا یک میلیارد بیشتر از مرز تعیین‌شده برای خودرو‌های لوکس محاسبه شده و آنوقت مالیات نقل‌وانتقال چنین محصولی که تولید آن در سال 2020 انجام شده، چیزی نزدیک 54 میلیون و 600 هزار تومان است.

مالیات نقل‌وانتقال پورشه باکستر با مدل‌های پایین‌تر، طبیعتا هزینه کمتری دارد و این عدد به‌عنوان مثال برای مدل 2019 تا 45 میلیون و 500 هزار تومان تقلیل پیدا می‌کند. حالا که با چندوچون نحوه اخذ مالیات از خودرو‌های لوکس آشنا شدید، بدنیست داستان ارزان‌ترین مدل‌های موجود در خیابان و مالیاتی که موقع خریدوفروش روی دوش صاحبان این خودرو‌ها سنگینی می‌کند را بررسی کنیم.

ام‌وی‌ام 110 عادی سه‌سیلندر از منظر سازمان امور مالیاتی، یکی از ارزان‌ترین سواری‌های فعلی محسوب می‌شود. مدلی که تولید در دهه 90 به‌پایان رسید و از دید سازمان امور مالیاتی کمتر از 100 میلیون ارزش دارد.

بیشتر بدانید| مالیات خودرو لوکس داستانی است که از سال 1400 مطرح شده. با این حال در اولین سال اجرایی این طرح فقط 13 درصد رقم پیش‌بینی شده به حساب سازمان امور مالیاتی واریز شده و این عدد در سال 1401 به کمتر از یک درصد رسیده است

قیمت ام‌وی‌ام 100 عادی سه‌سیلندر دقیقا 90 میلیون تومان است و مالیات نقل‌وانتقال همه مدل‌های باقی‌مانده از این خودرو قریب 360 هزار تومان خواهد بود. دوو ماتیز یکی دیگر از مدل‌های ارزان‌قیمت در جدول ماخذ محاسبه مالیات نقل‌وانتقال سازمان امور مالیاتی است و ارزش این یکی نزدیک 50 میلیون تومان درنظر گرفته شده است. مالیات نقل‌وانتقال مدل‌های مختلف دوو ماتیز امسال 200 هزار تومان تعیین شده و این عدد برای انواع پراید‌هایی که مدل تولیدشان به قبل از سال 97 مربوط می‌شود، به 500 هزار تومان نمی‌رسد.

مالیات نقل و انتقال آخرین مدل‌های پراید، یعنی مدل‌هایی که سال 99 از خط تولید کنار رفتند، با احتساب قیمت تقریبا 120 تا 125 میلیونی خود خودرو، کمتر از 750 هزار تومان است و صاحبان خودرو تیبا نهایتا با عددی نزدیک یک میلیون و 600 هزار تومان به‌عنوان مالیات نقل‌وانتقال خودرو طرف هستند.

قیمت تیبا پلاس براساس جدول ماخذ محاسبه مالیات نقل‌وانتقال خودرو، 185 میلیون تومان است و با این اوصاف، مالیات نقل‌وانتقال این محصول برای مدل‌هایی که در سال 1401 تولید شدند، یک میلیون و 665 هزار تومان درنظر گرفته شده. مالیات نقل‌وانتقال تیبا پلاس مدل 1400 به یک میلیون و 295 هزار تومان و مالیات نقل‌وانتقال تیبا پلاس مدل 99 به یک میلیون و 110 هزار تومان تنزل پیدا می‌کند.

تارا اتوماتیک تیپ V4 یکی از گرانقیمت‌ترین سواری‌های داخلی است و با کمتر از یک میلیارد در بازار پیدا نمی‌شود. همین محصول از نظر سازمان امور مالیاتی موقع حساب و کتاب مالیات نقل‌وانتقال، 580 میلیون ارزش‌گذاری می‌شود و آنوقت مدل‌های تولید شده در سال جاری، مشمول یک درصد مالیات می‌شوند؛ پنج میلیون و 800 هزار تومان.

مالیات نقل‌وانتقال تارا اتوماتیک تیپ V4 مدل 1402 نیز پنج میلیون و 220 هزار تومان و مالیات نقل‌وانتقال دنا اتوماتیک مدل 1402 به‌عنوان یکی دیگر از مدل‌های گرانقیمت داخلی، پنج میلیون و 303 هزار تومان است.

تیگو هشت پرو مکس که توسط مدیران‌خودرو مونتاژ می‌شود، در بازار آزاد بیش از چهار میلیارد ارزش دارد، اما سازمان امور مالیات ماخد محاسبه مالیات نقل‌وانتقال این شاسی‌بلند را دو میلیارد و 220 میلیون تعیین کرده است. مالیات نقل‌وانتقال تیگو هشت پرو مکس مدل 1403 دقیقا 22 میلیون و 200 هزار تومان است و این عدد برای مدل‌های تولید شده در سال 1402 به 19 میلیون و 980 هزار تومان می‌رسد. ام‌وی‌ام X22 دنده‌ای در طرف مقابل در دسته ارزان‌ترین سواری‌های درحال مونتاژ قرار می‌گیرد. کمتر از یک میلیارد قیمت دارد، اما از منظر سازمان امور مالیاتی ماخذ محاسبه مالیات نقل‌وانتقال ام‌وی‌ام X22 دنده‌ای 560 میلیون است.

چانگان CS35 پلاس جزو مدل‌های وارداتی به‌حساب می‌آید. مدلی که ماخذ محاسبه مالیات نقل‌وانتقال آن 535 میلیون تومان است، اما برخلاف مدل‌های داخلی و مونتاژی، مالیات نقل‌وانتقالش با فرمول جداگانه‌ای محاسبه می‌شود و صاحبان این خودرو‌ها نهایتا دوصدم ارزش اولیه را باید بابت مالیات نقل‌وانتقال کنار بگذارند. یعنی تقریبا 10 میلیون و 700 هزار تومان.

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje