به گزارش صنعت ماشین،

 اکس پنگ یا شیائوپنگ موتور نام تولیدکننده خودروهای الکتریکی در کشور چین است که دفتر مرکزی آن در شهر گوانگژو قرار داد و یک دفتر عملیاتی نیز در مانتین ویو کالیفرنیا(آمریکا) تاسیس کرده است.این کمپانی فعالیت خود را از سال 2014 آغاز کرده و در سال 2018 بالغ بر 3 هزار شغل ایجاد کرده است.

یکی از محصولات اکس پنگ که در نمایشگاه خودرو پکن به نمایش گذاشته شد، اس یو وی کوپه با نام جی6 است که اکنون ثبت سفارش آن برای ورود به کشورهای هلند، نروژ، دانمارک و سوئد آغاز شده است.

غرفه اکس پنگ در نمایشگاه خودرو پکن

این چینی کاملا از تسلا مدل Y کپی شده، البته ادعا هم دارد! +تصاویر

اکس پنگ جی6 در نمایشگاه پکن

اکس پنگ جی6 ؛ این چینی کاملا از تسلا کپی شده، البته ادعا هم دارد! (+تصاویر)

اکس پنگ جی6 در واقع رونوشتی دقیق و البته چینی از تسلا مدل Y است و با ورود به میدان رقابت تلاش می کند تا رقیب آمریکایی خود را دچار دردسر کند. در 6 ماهه دوم سال 2023، اکس پنگ جی6 بالغ بر 7 هزار دستگاه فروش ماهانه داشته که با این آمار عملا رقابت را به تسلا مدل Y در بازار داخلی چین باخته است اما با ارسال مدل 2024 به بازارهای اروپائی که اشاره شد، برگ برنده خود را رو می کند.

مقایسه قیمت اکس پنگ جی6 و تسلا مدل Y در بازارهای اروپایی

اکس پنگ در ادامه حضور اروپائی خود و احتمالا اواخر سال 2024 راهی دیگر بازارهای اروپائی شامل انگلیس، فرانسه و آلمان نیز خواهد شد.

پایین ترین قیمت اکس پنگ جی6 مربوط به کشور نروژ می شود. آنجا قیمت پایه این شاسی بلند چینی 37700 دلار خواهد بود. نکته جالب که این برچسب قیمت دقیقا برابر با تسلا مدل Y در کشور نروژ است.

تسلا مدل Y

(برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگ تر، روی آن کلیک کنید)

در سوئد، تریم پایه اکس پنگ جی6 برابر با 49100 دلار و قیمت پایه تسلا مدل Y برابر با 49500 دلار است. در هلند جی6 با قیمت 46300 دلار و مدل Y با قیمت 45990 دلار عرضه می شود.

برای بازار دانمارک نیز قیمت اکس پنگ جی6 برابر با 49050 دلار در نظر گرفته شده است.

مشخصات اکس پنگ جی6 (بدنه و پیشرانه)

اکس پنگ جی6 براساس پلتفرم SEPA 2.0 توسعه یافته است. در نمای ظاهری، بدنه ای یکپارچه و مد روز را مشاهده می کنیم که از منظر ابعاد برابر با 4753 میلیمتر در طول، 1920 میلیمتر در عرض و 1650 میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. فاصله بین محورها نیز 2890 میلیمتر است.

این کپی چینی از تسلا که البته ادعای رقابت دارد، نه تنها در قیمت بلکه در ابعاد بدنه نیز دقیقا همانند تسلا مدل Y است!

اکس پنگ جی6 با 3 تریم در بخش پیشرانه روانه اروپا شده است:

تریم 254 اسب بخاری که موتور الکتریکی با محور عقب در ارتباط است/ مجهز به باتری 66 کیلووات ساعت لیتیم آهن فسفات/ برد حرکتی 435 کیلومتر

تریم 469 اسب بخاری که با دو موتور الکتریکی و جانمایی یک موتور روی هر محور/ مجهز به باتری 87.5 کیلووات ساعت نیکل منگنز کبالت/ برد حرکتی 550 کیلومتر

اکس پنگ جی6 در 5 رنگ بدنه شامل: سفید، مشکی، خاکستری، سیلور و نارنجی ارائه می شود.

رینگ های استاندارد آلومینیومی در اندازه 20 اینچی نصب شده است.

مشخصات اکس پنگ جی6 (کابین)

تریم داخل نیز دو آپشن دارد: سیاه و خاکستری که مشتریان می توانند گزینه مدنظر خود را انتخاب کنند.

فضای داخل کابین جی6 جز بهترین نمونه های بازار چین است؛ هم از منظر کیفیت مواد اولیه و هم از نظر طراحی مینیمال خلاقانه ای که همراه دارد.

نمایشگر اصلی تنظیمات سیستم سرگرمی در اندازه 15 اینچی، نمایشگر 10 اینچی خطی اطلاعات کیلومتر پشت فرمان، شارژ بی سیم، تنظیم الکتریکی صندلی ها، 2 نگهدارنده لیوان در کنسول میانی، شارژ تایپ سی و اِی برای ردیف ها و… جز اولین مواردی هستند که هنگام حضور در کابین جی6 متوجه آن ها خواهید شد.

سقف پانورامیک، سوکت 12 ولت، پشتیبانی از فرمان های صوتی و… نیز بخش دیگری از ویژگی های این کراس اوور چینی هستند.

آینده

در رابطه با مقایسه اکس پنگ و تسلا، طرف چینی چالش های زیادی را پیش رو دارد از جمله شبکه توسعه یافته شارژ تسلا در کشورهای اروپایی و همچنین شبکه فروش و پشتیبانی بسیار گسترده تر که عوامل مهمی در تغییر تصمیم و انتخاب مشتریان محسوب می شوند.

اکس پنگ جی6

source
کلاس یوس

viraje

توسط viraje