چگونه کیلومتر واقعی خودرو را تشخیص دهیم؟

یکی از موارد مهم در هنگام خرید خودرو بررسی کیلومتر خودرو می باشد. زیرا تعیین قیمت و ارزش واقعی خودرو و همچنین هزینه های نگهداری و طول عمر قطعات بعد از خرید نیز بسته به اینکه خودرو موردنظر کارکرد بالا یا پایینی داشته متفاوت است. امروزه باتری سازهای حرفه ای هستند که براحتی میتوانند کارکرد واقعی خودرو را دستکاری کرده و عدد مربوطه را پایین تر نشان دهند تا خودرو با قیمت بالاتری به فروش برسد. این کار باعث میشود که شمای خریدار نه تنها خودرو را گران تر خریداری می کنید، حتی به علت کارکرد بالا، کاهش کیفیت، فرسودگی و ایمنی پایین سایر قطعات خودرو مجبور هستید هزینه های بیشتری را متحمل شوید. ما در این مقاله میخواهیم به روش های تشخیص کارکرد واقعی یا تقلبی خودرو اشاره کنیم. پس با ما همراه باشید.

بررسی روش های تشخیص کارکرد واقعی خودرو

بررسی ظاهر خودرو

با بررسی بدنه خودرو و داخل اتاق خودرو میتوان تا حدودی کارکرد خودرو را مشخص کرد.

در این بررسی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بررسی ساییدگی لاستیک و پدال ها

تشخیص کیلومتر واقعی خودرو

  • بررسی میزان ساییدگی فرمان، سردنده و رنگ رفتگی کلید ها

تشخیص کیلومتر واقعی خودرو

  • بررسی میزان ساییدگی کفپوش، کهنه و نو بودن صندلی ها و میزان گودی تشک صندلی ها مخصوصا صندلی سمت راننده

تشخیص کیلومتر واقعی خودرو

  •  بررسی رنگ شدگی، ساییدگی و یا فرورفتگی بدنه خودرو

تشخیص کیلومتر واقعی خودرو

بررسی دیسک ترمز خودرو

یکی از موارد مهمی که باید بررسی شود دیسک ترمز خودرو می باشد. خودرویی که مسافت های زیادی را طی کرده باشد و کارکرد واقعی آن بالا باشد، لبه ی دیسک ترمز آن خودرو تیز بوده و شیارهای بیشتری روی آن ایجاد می شود. به عنوان مثال: اگر فروشنده ای به شما بگوید که کارکرد خودرو زیر 50 هزار کیلومتر می باشد ولی با بررسی دیسک ترمز مشاهده کنید که لبه های آن تیز می باشد باید به دستکاری شدن کیلومتر خودرو شک کنید.

تشخیص کیلومتر واقعی خودرو

بررسی رادیاتور خودرو

یکی دیگر از مواردی که میتوانیم متوجه شویم کیلومتر خودرو دستکاری شده است یا نه بررسی کردن فاصله بین پره های رادیاتور خودرو می باشد. فاصله بین پره ها یا شبکه های رادیاتور با گذشت زمان بر اثر عواملی مانند ورود هوا، گرد و غبار و… افزایش می یابد و همین مورد نیز میتواند دلیلی بر بالا بودن کارکرد خودرو باشد. همچنین عمر مفید رادیاتور خودروها 150 هزار کیلومتر می باشد که پس از آن باید تعویض شود. اگر متوجه شدید که  رادیاتور تعویض شده و خودرو از سمت جلو نیز تصادفی نداشته است و فروشنده میزان کارکرد را پایین اعلام میکند، میتوانید به دستکاری بودن کیلومتر خودرو شک کنید.

تشخیص کیلومتر واقعی خودرو

بررسی خودرو با استفاده از دیاگ

برای اینکه بتوانیم دقیق تر در مورد تشخیص کارکرد خودرو صحبت کنیم، استفاده از دیاگ می باشد. خودروهای جدید با داشتن ECU یا همان کامپیوتر خودرو، این امکان را فراهم کرده اند که کارکرد خودرو علاوه بر اینکه روی صفحه ای در پشت فرمان خودرو نمایش داده شود، در ECU نیز ذخیره می گردد و از طریق دیاگ زدن میتوان کارکرد خودرو را تشخیص داد.

تشخیص کیلومتر واقعی خودرو


دوره آموزش تخصصی کارشناسی تشخیص رنگ و فنی خودرو با مدرک معتبر


بررسی سوابق سرویس خودرو

خودروهایی که دارای گارانتی می باشند، مالکان برای حفظ گارانتی، خودروی خود را به صورت دوره ای به نمایندگی های خودرو برده و در آنجا پس از سرویس و چک کردن خودرو کیلومتر خودرو ثبت می گردد که با بررسی تاریخچه سرویس های خودرو نیز میتوان به دستکاری کردن کارکرد خودرو پی برد.

تشخیص کیلومتر واقعی خودرو

انجام تست رانندگی

یکی دیگر از روشهای تشخیص، تست رانندگی می باشد. با خودروی موردنظر رانندگی کنید. اگر در حین رانندگی یا دور زدن متوجه حالت گیجی در ماشین شدید، میتوان گفت که جلوبندی خودرو احتمال آسیب دیدگی دارد و کارکرد خودرو بالا می باشد.

تشخیص کیلومتر واقعی خودرو

کمک گرفتن از کارشناسان مجرب و خبره

از آنجائیکه خرید خودرو کاری بسیار سخت و پیچیده می باشد و نیاز به شناخت و آگاهی کامل دارد، باید برای خرید با افرادی مشورت کرد که شناخت کامل به بازار خودرو داشته و با تمام ترفندهای این بازار آشنایی دارند. با کمک گرفتن از کارشناسان مجرب و خبره هنگام خرید میتوانید خریدی مطمئن و راحت انجام دهید و خودرو را با قیمت بخرید.

تشخیص کیلومتر واقعی خودرو


شرکت تامین خودرو ارائه دهنده خدمات تخصصی کارشناسی خودرو در محل


نوشته آموزش تشخیص کیلومتر واقعی خودرو با بررسی چند مورد اولین بار در آموزشگاه آزاد فنی حرفه ای آزمون خودرو. پدیدار شد.

source

توسط viraje